Magazín

TOP 6: Tipy na auta s nízkou spotřebou benzinu aneb jaké je nejúspornější auto na trhu

Toyota Prius Plug-in-Hybrid Life
Toyota Prius Plug-in-Hybrid Life, zdroj: https://www.toyota-europe.com

Ceny pohonných hmot stoupají, ceny energií taky a samozřejmě i ceny nových vozů. Jediné co utěšeně klesá, jsou tudíž naděje na lepší zítřky. Nicméně i v „temných časech“ se musíme vozit a jezdit – ať to stojí, co to stojí. Není však divu, že spotřeba teď hraje v očích zájemců o pořízení vozu dost důležitou roli. Možná více než kdy dříve. Takže jsme jako rytíři na bílých koních přispěchali na pomoc a v naší redakci dali dohromady žebříček šesti aut s nízkou spotřebou, která se mohou stát volbou ekonomicky smýšlejících řidičů. V žebříčku najdete vozy velké i malé, silné i městské, rodinné i sportovnější. Všechny se však mohou pochlubit vysokou efektivitou provozu a celou řadou dalších skvělých vlastností.

Nejúspornější auta na trhu

1. Toyota Prius Plug-in-Hybrid Life

Toyota Prius Plug-in-Hybrid Life
Toyota Prius Plug-in-Hybrid Life, zdroj: https://www.toyota-europe.com

Vůz Prius japonské značky patřil mezi průkopníky elektromobility a dodnes se jedná o legendu ve své kategorii. Hybridy Prius začaly jezdit už v roce 1997, v době kdy bylo toto odvětví sotva v plenkách. Ale Toyota nezaspala dobu a nový Prius Plug-in-Hybrid Life ukazuje, že tento vůz je stále víc než konkurenceschopný.

Prius od počátku vyčníval svým designem a není tomu jinak ani u nové verze, která však získala poněkud ladnější siluetu. Odpadlo vše přebytečné a Prius se více přibližuje modernímu minimalismu. Působí dynamicky a elegantně. V Plug-in variantě získáte nejlepší výhody spalovacího i elektromotoru. Prius umí jezdit čistě na elektřinu a po vybití baterie přepnout na hybridní pohon se stále vynikající spotřebou.

Novou Toyotu Prius Plug-in-Hybrid Life pořídíte od cca 1 150 000 Kč v základní variantě Comfort, která však nabízí velmi pěkné vybavení, včetně pokročilých bezpečnostních systémů a asistentů. Tento vůz se v novém podání může stát stylovou ozdobou garáže i silnic.

2. BMW 330e Plug-in-Hybrid

Na druhé příčce přeskočíme do Evropy a podíváme se na plug-in hybrid z dílny exkluzivní německé automobilky BMW. Tato značka má v kategorii elektromobility rozhodně mnohem víc než jedno želízko v ohni. Nás však zaujal vůz BMW 330e, který se velmi vydařil. Na rozdíl od extravagantnější Toyoty Prius má mnohem civilnější design v klasickém, elegantním a stylovém duchu BMW. Na první pohled tak není jeho „elektrická podstata“ zvlášť patrná.

Auto vypadá skvostně zvenku i zevnitř. Sálá z něj exkluzivita. Pod kapotou se pak skrývá 2litrový spalovací motor o výkonu 184 koní doplněný elektromotorem o výkonu 83 kW. Díky hybridnímu pohonu se můžete ve spotřebě udržet na skvělé úrovni. Dokonce i když se baterie zcela vybije jezdí 330e dost ekonomicky. Čistě elektrický pohon vydrží na cca 40 až 60 km. Poněkud žravější je režim dobíjení akumulátoru jízdou.

Vůz má báječný odpich, z nuly na sto se dostane pod 6 vteřin a maximální rychlost 230 km/h je taky výmluvná. Vůz je osazen 8stupňovou automatickou převodovkou. Celkově jde o skvělý hybrid, ale co jiného od BMW očekávat.

3. Volkswagen Golf VII 1.5 TGI

Starý dobrý Golf je nesporně dobré, ba výborné, auto. Dlouhodobě patří k nejúspěšnějším vozům značky VW a možná nejpopulárnějším vozům za poslední dekády obecně. Jezdí de facto už od 70. let a stále má co nabídnout. Je to perfektně osvědčený, spolehlivý držák. Jedním z důvodů obliby vozů Golf je i jejich praktičnost a poměrně ekonomický provoz. Není to žádný žrout.

Z hlediska spotřeby stojí za zvláštní pozornost vůz Golf VII s 1,5litrovým TGI motorem. Motor nabídne výkon slušných 130 koní a 7stupňovou DSG převodovku. Ekonomičnost tohoto vozu je mimořádná, motor se chová velmi kultivovaně a jízdní vlastnosti jsou vynikající. Kombinovaná spotřeba CNG se pohybuje kolem 3,9 kg na 100 km. Snad jedinou nevýhodou je opravdu malá 9l nádrž, ale za určitých okolností to nemusí být zvlášť velká překážka. Tento vůz rozhodně stojí za úvahu například i jako firemní vozidlo.

4. Suzuki Swift IV

Dalším vozem, který si zaslouží pochvalu za úspornou spotřebu, a tím pádem i místo v našem žebříčku, je Suzuki Swift. Konkrétně se podíváme na čtvrtou generaci tohoto vozu po faceliftu z roku 2020. Suzuki Swift je malé autíčko ideální pro městský provoz, a tudíž asi nepřekvapí, že nepůjde o žádného trhače asfaltu a žrouta benzínu. I na poměry malých vozů si však Swift vede velmi pěkně.

V nejnižší motorizaci můžete toto auto mít s 1,2litrovým motorem DualJet. Jde o benzínový motor s výkonem 61 kW, což stačí na maximální rychlost 180 m/h. Potěšující je spotřeba, která se dostává i pod 5 l na 100 km.

5. Toyota Corolla Touring Sports

Zajímavý a úsporný hybridní vůz lze najít i v těle Toyoty Corolly. Corolla Touring Sports XII funguje jako hybridní vůz. Existují dvě základní motorizace 1,8 Hybrid s výkonem 140 koní a 2,0 Hybrid s výkonem až 196 koní. Z hlediska spotřeby je celkem očekávatelně zajímavější nižší motorizace s 1,8l motorem. Pro optimalizaci spotřeby můžete využívat speciální jízdní režimy, mezi nimiž nechybí Eco režim.

Nová Corolla není jen ekonomická, ale i mimořádně praktická. Jde o kombi vůz, který nabízí krásné linie a skvěle prostorný interiér. Ten je navíc dostatečně variabilní, takže můžete zvětšit již tak dost objemný zavazadlový prostor. Ten má s pěti sedadly 596 l, ale lze ho nafouknout až na parádních 1606 l. Corolla se osvědčí i při dlouhých cestách, je to spolehlivé a krásné vozidlo, které si rozhodně zaslouží pozornost a má co nabídnout.

6. Audi A6 Avant

Audi A6 Avant
Audi A6 Avant

A jako třešničku na závěr tu máme Audi A6 Avant. Tento krásný a prostorný vůz už je volbou i pro náročnější zájemce. Dokáže nabídnout eleganci, skvělý výkon, vynikající komfort, výbavu i bezpečnost. Je o spolehlivý a reprezentativní vůz. Přitom si dokáže udržovat i slušnou efektivitu a příjemnou spotřebu, která ani u silnějších motorizací nemusí výrazněji překračovat 6 l na 100 km.

Výborně si Audi A6 vede s motorem 3.0 TDI V6 Clean Diesel Quattro S Tronic, jehož spotřeba je při skoro 215 koních báječná. Pokud nepotřebujete takovou „palbu koní“, můžete najít ještě úspornější varianty. Zejména 2.0 TDI Ultra S Tronic se 147 koňskými silami, která se udrží i pod 5 l na 100 km. Někteří považují motor 2.0 TDI Ultra za přímo „zázračně úsporný“ a my jim musíme v tomto dát za pravdu.

Oblíbená auta