Žebříčky

Jaké je nejlepší auto do města? Ty malé jsou nejpraktičtější

Trávíte většinu času v betonové džungli města či velkoměsta a chcete auto, které bude přesně odpovídat potřebám a požadavkům takového prostředí? Tak to jste zavítali na správnou stránku. Sestavili jsme pro vás totiž výběr nejlepších aut do města. Takových, které potěší skvělým poměrem ceny a výkonu a budou se v členitém prostředí pohybovat jako šelmy. Každé z těchto parádních městských vozítek vám představíme v krátké recenzi, v níž se pokusíme i o celkové zhodnocení kladů a záporů.

Jasně, ve městě se dá jezdit prakticky s čímkoli – od tříkolky až po tank. My jsme se nicméně rozhodli zaměřit na menší auta, která jsou praktická, nabídnou příjemně nízkou spotřebu a spolehlivě vás přepraví z bodu A do bodu B.

Recenze nejlepších městských aut

1. Škoda Citigo

Škoda Citigo iV
Škoda Citigo iV – zdroj: skoda-auto.cz

Úplně prvním zástupcem městských vozidel bude v tomto žebříčku našinec. Nebo spíše bývalý našinec? Škodovka patří už léta pod VW, ale stále je úzce spojena s naší zemí, má zde sídlo, výrobní závody, zaměstnance atd. Navíc u nás stále představuje špičku, pokud jde o prodeje a oblibu. V roce 2011 přišla Škoda na trh s vozem, který dostal název Citigo. Ten sám o sobě jasně evokuje, kam toto auto patří a pro jaké prostředí je přizpůsobené. Před pár lety navíc dostala Škoda Citigo nový facelift.

Je nutné říct, že obliba tohoto vozu rok od roku poněkud klesá, což je škoda, protože start byl docela raketový a svého času dokázala Citigo plně konkurovat třeba i osvědčenému Fiatu Panda nebo příbuznému VW Up!. Stále však jde o velice povedený městský kousek, který si zaslouží zvýšenou pozornost. Citigo je k dispozici jako tří nebo pětidveřový hatchback velmi úsporných rozměrů. Snadno tak zaparkujete třeba i před nacpaným obchodním centrem. Minimalistický, ale elegantní design rozhodně majiteli ostudu neudělá.

Citigo skrývá pod kapotou litrový tříválec a nabízí zcela dostačující výkon a vysokou míru spolehlivosti. Zavazadlový prostor nabízí něco přes 250 l místa – a to je v rámci dané kategorie tak velmi slušné. Vůz je tedy nejen hbitý, ale i praktický a v neposlední řadě nabízí pěknou bezpečnostní výbavu. Škoda Citigo může být tudíž velmi dobrá volba. A pozor! Už je k dispozici i jako elektromobil s dojezdem přes 250 km.

2. Peugeot 208

Peugeot 208
Peugeot 208, zdroj: peugeot.cz

Vůz známé francouzské automobilky Peugeot s označením 208 vyjel na silnice už před osmi lety, ale nedávno se dočkal nové generace a stále jde o oblíbený hatchback, který se svými proporcemi perfektně hodí do městského prostředí. Oproti svému předchůdci (207) se dokonce ještě o něco „smrsknul“. Přesto si zachoval komfortní vnitřní prostor i solidní zavazadlový prostor.

Toto malé auto patří mezi stálice a řidiči oceňují jeho obratnost a ve většině případů i na francouzskou výrobu překvapivou spolehlivost. Menší výtky někdy patří uspořádání některých prvků vnitřního prostoru. U nové generace je to například ne úplně dokonale řešená obrazovka. S 1.2 benzínovým motorem jde však o vůz, který vás ve městě nezradí.

3. Hyundai i10

Hyundai i10
Hyundai i10, zdroj: hyundai.cz

Jihokorejská automobilka Hyundai nabízí celou škálu kvalitních a oblíbených vozů, které se vesele a často prohánějí i po našich silnicích. V našem žebříčku však vyzdvihneme konkrétně vozy Hyundai i10, které nejlépe odpovídají zadání – jde o velmi malá vozidla, která si skvěle poradí v městském provozu.

Modely i10 jezdí už od roku 2007 a těší se oblibě na domácím asijském i evropském trhu. Tento kultivovaný hatchback je k dostání s motorem o objemu 1,1 nebo 1,2 litru a výkonem nezaostává za silnou konkurencí ve své kategorii. Totéž lze říct o zavazadlovém prostoru i pohodlí v kabině, které je na malé rozměry překvapivé.

4. BMW i3 – nejlepší elektromobil do města

Bmw i3
Bmw i3, zdroj: Alza.cz

Teď se podíváme pro změnu na jeden elektromobil. Akumulátorem poháněná vozidla jsou stále běžnější součástí provozu na silnicích a nelze je tudíž opomíjet. Pokud patříte mezi fanoušky tohoto řešení a hledáte vhodnou městskou alternativu k palivovému vozu, pak byste BMW i3 rozhodně neměli přehlížet.

Auto nabízí specifický design, který jej odlišuje od „běžných“ vozidel, ale zachovává si styl a vkusnou eleganci. Navenek vás tedy auto jistě neurazí a totéž platí, když sednete dovnitř. BMW i3 je na své rozměry komfortní a nabízí nadstandardní objem zavazadlového prostoru 260 l. A jak je to s dojezdem? Ten činí až 300 km, vůz je zároveň schopen rychlonabíjení během cca 40 minut, takže na dlouho určitě nikde neuvíznete. Bohužel, zatím stále platí, že elektromobily se cenou šplhají vysoko nad stejnou kategorii palivových vozů.

5. Suzuki Swift

Suzuki Swift
Suzuki Swift, zdroj: suzuki.cz

Dalším městským vozem v našem žebříčku bude japonské Suzuki Swift. Jde o roztomilé, drobné auto, které vás však možná překvapí svým zodpovědným přístupem. Swift dokáže být totiž velmi spolehlivý držák a nemusíte se bát koupi ojetiny v solidním stavu. S motorem 1,2 l jde o ideální variantu pro městský provoz a pro majitele, kteří jsou ochotni věnovat pozornost základní pravidelné údržbě.

Swift je navíc k dispozici i jako velmi povedený hybridní automobil, který kombinuje klasický motor s elektromotorem. Pokud se ještě necítíte zcela zralí na totální přechod k elektromobilu, může být Suzuki Swift tím správným spojovacím článkem.

6. Kia Rio

Kia Rio GT 2020
Kia Rio GT 2020, Zdroj: Kia.com

Dalším jihokorejským městským hatchbackem bude v našem žebříčku Kia Rio. Jde už o dlouhými léty prověřenou záležitost. Modely Rio spatřily světlo světa poprvé už v roce 2000 a od té doby se dočkaly řady úprav. Dnes už jezdí čtvrtá generace tohoto úspěšného vozu. Kia Rio si získala mnohá srdce svou životností a překvapivou odolností. Základní motorizací je u nové generace svižný čtyřválec s objemem 1,25 l a výkonem 84 koní. Lze pořídit i silnější verze, ale pro městský provoz je tento základ víc než dostačující. Potěší příjemnou spotřebou a nenáročností na servis.

7. Toyota Aygo

Toyota Aygo
Toyota Aygo, zdroj: toyota.cz

Od roku 2005 se můžeme prohánět nejen městskými ulicemi za volantem elegantního vozu Toyota Aygo, který už se dočkal několika faceliftů a taky druhé generace. Pokud jde o karoserii, Aygo nevystupuje ze své kategorie. Je k dispozici jako hatchback v třídveřovém nebo pětidveřovém provedení. Jde ovšem o velmi malé auto, které oceníte, pokud opravdu bojujete s parkovacím místem. Při parametrech 3405 x 1615 mm už se určitě někam vsoukáte.

Malé rozměry se bohužel odrážejí na nepříliš komfortním interiéru a ani zavazadlový prostor nenabízí právě štědrý objem (pouze 168 l, což je opravdu slabé). Nejde tedy rovnou o rodinné vozidlo, ale pro majitele solitéra nebo dvoučlennou domácnost může být velmi výhodným řešením.

8. Renault Clio

Renault Clio
Renault Clio, zdroj: renault.cz

Renault Clio se staví spíše na opačný konec barikády než předchozí Toyota Aygo. Svými rozměry (délka 4062 mm u hatchbacku) totiž vyčnívá nad většinou typických městských mini-vozů. To má samozřejmě svou výhodu v podobě krásného objemu kufru (od 300 l) a většího prostoru a komfortu v interiéru. To činí Renault Clio více rodinným a univerzálním vozem. Pokud hledáte ten správný průsečík mezi kompatibilitou, hbitostí a zároveň praktičností a pohodlím, nebojte se začít po Renaultu Clio pokukovat.

9. Kia Picanto

Kia Picanto
Kia Picanto, zdroj: Kia.com

Do našeho žebříčku se těsně před koncem vešla ještě jedna Kia. A není divu. Jde o mimořádně drobné vozítko. V základu je Kia Picanto vybavena 1,0l motorem a nabízí výkon 67 koní. Už z těchto parametrů je jasné, že jde o vůz, se kterým se nebudete chtít pouštět do náročnějších akcí a nejvíce mu bude vyhovovat městské prostředí. Prostor v kabině i kufru je značně omezený, pro jednu nebo dvě osoby se přesto najde obstojný komfort. Dovolená se čtyřčlennou rodinou už by v tomhle voze mohla být poměrně obtížnou zkouškou.

10. Fiat 500

Fiat 500
Fiat 500 , zdroj: fiat.cz

Fiat 500 je klasika. Současná verze vychází designem a retro stylem ze svého předchůdce, který byl hitem minulého století a jezdil už od 50. let. Dnešní Fiat 500 nabízí sice uhlazenější rysy a moderní výbavu, ale odkaz je patrný na první pohled. Tento vůz neosloví každého, ale pokud se nebojíte dát najevo svůj styl a vkus, zamilujete si ho. Moderní Fiaty 500 jsou navíc k dispozici i v provedení s hybridním pohonem.

Přidat komentář

Klikněte sem pro zanechání komentáře

Oblíbená auta