Magazín

Auto pro 15leté – Jak vybrat auto od 15 let a která jsou nejlepší?

Aixam City
Aixam City, zdroj: aixam.cz

Mladí lidé často celí říční a s napětím očekávají ten den D, kdy jim kalendář „odbije“ osmnácté narozeniny – a oni se stanou plnoletými. Z pohledu dospělých na tom nic tak světoborného není, ale pro mladé to znamená hodně. Nejenže si mohou legálně zajít třeba na pivo, ale mohou taky konečně usednout za volant (samozřejmě nikoli v tomto pořadí).

Někteří teenageři jsou však natolik nedočkaví, že si prostě nechtějí dospělácké výhody nechat upírat až do 18 let. Co s tím? Pokud jde o řízení vozu, je situace o dost složitější než u zmíněného piva. Přesto tu jisté – byť u nás nepříliš vyšlapané – cesty jsou. Štědří rodiče mohou své odrostlé ratolesti pořídit například auto od 15 let, které může řídit de facto i návštěvník základní školy.

Jaká omezení se na takové vozy vztahují? Jaké je zapotřebí oprávnění? A jak auto pro 15leté dítě vybrat? To jsou otázky, na které dnes společně najdeme odpověď. A krom toho jsme pro vás připravili i žebříček pěti nejlepších aut od 15 let, které jsou momentálně k dostání.

Jak vypadá auto od 15 let?

Pokud jste nabyli dojmu, že existuje klička v zákoně, která umožní 15letému řidiči usednout za volant nějakého nadupaného bouráku, pak vás musíme zklamat. Možnost řízení dvoustopého motorového vozidla od 15 let má opravdu mimořádně velká omezení. A když se to vezme kolem a kolem, nejde zrovna o žádnou velkou výhru.

Auto, které lze u nás řídit od 15 let, musí mít omezený výkon, max. rychlost, objem motoru, ba dokonce i celkovou hmotnost! Jaké jsou konkrétní limity?

  • Výkon vozu je omezen na max. 4 kW tedy 5 koňských sil! Jak by řekl klasik… to není mnoho.
  • Maximální dosažitelná rychlost může být do 45 km/h.
  • Maximální objem motoru nečiní víc než 50 cm3.
  • Maximální hmotnost v nenaloženém stavu nesmí přesáhnout 350 kg.

Je nad slunce jasnější, že do těchto limitů se žádné běžné auto nemůže vejít. Rovněž je jasné, že takový vůz se v žádném případě nemůže dostat např. na dálnici (kde je stanovena minimální rychlost 80 km/h) a ani na okreskách nebude zrovna vítaným hostem. Má tedy auto pro 15leté vůbec nějaký smysl?

Proč uvažovat o autu pro 15leté?

Jak známo, od 15 let mohou mladí lidé získat řidičské oprávnění skupiny AM pro používání lehkých motorek/mopedů, které mají objem motoru do 50 cm3, resp. výkon do 4 kW (elektrické motory). Od tohoto oprávnění je pak odvozena alternativní, upravená možnost řízení i tří nebo čtyřkolých vozidel. Auto pro 15leté je tedy zkrátka alternativou motorky.

Může být tudíž volbou, pokud se domníváte, že oplechovaná karosérie a tři nebo čtyři kola budou pro vaše školou povinné dítko bezpečnější a stabilnější než dvě kola a vítr ve tváři. Ani bezpečnost aut pro 15leté není nijak slavná, ale přece jen…

Nejlepší auta od 15let

1. Fiat 500 od firmy Ellenator

Mezi vůbec nejznámější a nejčastěji skloňované vozítka pro řidiče mladší 18 let patří Fiat 500. Ovšem v radikální úpravě prováděné německou společností Ellenator. Při vydatném chirurgickém zákroku jsou Fiatu přiblížena zadní kola na rozvor pouhých 46 cm. Z určitých úhlů tak vozítko vypadá, že žádné zadní kolo ani nemá.

Ellenator je docela drahá sranda. Samotná přestavba vyjde na cca 400-500 tisíc Kč (navíc k ceně vozu). Přesto jde o jednu z nejlepších možností, které trh v tomto ohledu nabízí.

2. Aixam (City)

Aixam City
Aixam City, zdroj: aixam.cz

Vozy Aixam City jsou velmi populární volbou u mladistvých řidičů. Vozy této francouzské značky vypadají na pohled docela dobře, prakticky k nerozeznání od městských vozítek a smartcar pro „dospělé“ řidiče. Oproti Fiatu Ellenator tudíž nevzbudí tolik zvídavých pohledů a vyjdou i výrazně levněji. Ale… z bezpečností i komfortem jsou docela na štíru.

3. Ligier

Alternativou k Aixam mohou být obdobná městská vozítka či oplechované mopedy značky Ligier. Na pohled vlastně nevypadají nijak špatně a mají i další výhody. Jsou cenově (relativně) dostupné, mají velmi nízkou spotřebu (jak taky jinak) a tak dále. Řidič se ovšem opět nedočká zvláštního komfortu ani bezpečnosti. Airbagy jsou však v příplatkové výbavě.

4. Renault Twizy

Další možností je Renault Twizy. Elektrovozítko opravdu legračního vzezření, které naplňuje podmínky pro použití i 15letými řidiči. Ujede až 100 km na nabití, má i nějaký airbag, ale jízdní vlastnosti opravdu nejsou nijak brilantní a podle ADAC zůstává i tento vůz v otázce bezpečnosti za Ellenatorem. Je však levnější.

5. Citroen Ami One

Pokud chcete vypadat, jako že jste zapomněli vystoupit z rekvizity k natáčení nějaké sci-fi parodie, Citroen Ami One je geniální volbou. Dokonce ho v adekvátní konfiguraci mohou řídit i mladiství řidiči. V otázce bezpečnosti nebo jízdních vlastností zásadně nevyniká nad výše uvedenými konkurenty. Je však rozhodně nejvíce extravagantní – dokonce i ve srovnání s Twizy nebo Ellenatorem.

komentářů

Klikněte sem pro zanechání komentáře

Oblíbená auta