Čistota vozidla je vizitkou majitele, proto většina řidičů a řidiček dbá na to, aby jejich auto bylo čisté – ba přímo se blýskalo. Ne vždy je snadné toho docílit. V zimě musí vůz čelit plískanicím, sněhovým břečkám, blátu a posypové soli. V létě zas náletům hmyzu, prachu a pylům.
Drhnout auto kartáčem před domem či v garáži může být sice zadarmo (či spíše velmi levné), ale taky úmorně pracné, zdlouhavé a často s mizernými výsledky. Při nesprávném a nešetrném postupu můžete lak vozu spíše poškodit, v lepším případě celí sedření odjíždíte ve flekatém voze, na kterém namáhavá práce není zvlášť znát. Ale jsou i chytřejší způsoby jak na to. Mezi velmi populární patří v poslední době bezkontaktní myčky. Co to vlastně je, jak bezkontaktní myčka funguje a na co si dát při jejím využití pozor? To vše se dozvíte v dnešním článku.
Zapomeňte na kartáče…
Klasická myčka aut, ve které projedete mycí linkou s obřími rotujícími kartáči, má zajisté něco do sebe. Hlavní výhodou je bezpracnost. Sedíte si třeba opodál na kávě a automatická linka dře za vás. Obvykle totiž není nutné, aby byl řidič u probíhajícího procesu přímo přítomen. Ovšem je tu jistá vážná nevýhoda. Kartáčové mycí linky obvykle příliš nešetří lak vozu – velmi mírně řečeno. Pokud budeme upřímnější, dá se spíše říct, že mu dávají zabrat.
Kartáčové mycí linky jsou efektivní a komfortní. V případě opravdu hodně špinavého auta dokážou poskytnout velmi dobré výsledky. Ale pro časté průběžné čištění je jistě výhodnější zvolit šetrnější způsob, který nebude lak tolik zatěžovat.
Čištění tlakem
Bezkontaktní myčky skrývají místo kartáčů vysokotlaké čističe (wapky). Fungují i bezobslužně, takže jsou často v provozu non-stop a nemusíte čekat, až se vám bude někdo věnovat. Platba probíhá přes automat a práci si uděláte sami. Stačí zvolit adekvátní programy. Jak ale na to krok za krokem?
Co v bezkontaktní myčce dělat, a čemu se naopak vyhnout?
Placení
Použití bezkontaktní myčky neplatíte u pokladny či obsluhy, ale u automatu, jako byste si kupovali kávu. Naházet do něj můžete mince, ale dnes už řada lidí volí jiné metody platby – například kartou nebo přes mobilní aplikaci. Většina myček tyto možnosti již umožňuje, takže nemusíte vozit prasátko plné drobných. Některé myčky navíc berou i bankovky.
Avšak pozor. Neházejte do automatu peníze bez rozmyslu jako do herní bedny. Čas, který si předplatíte, už budete muset využít. Pokud to stihnete dříve, peníze se nevracejí.
Volba programů
Ještě před zaplacením a volbou programů doporučujeme pročíst si návod použití myčky a držet se ho. Programů bývá typicky pět a ideálních výsledků dosáhnete, pokud je projdete všechny.
První program: Předmytí
Tento krok neodbývejte. Je poměrně důležitý. Předmytí probíhá s použitím šampónu (ten si nemusíte nosit z domů z koupelny, je součástí programu), jehož aplikace a působení zajistí oddělení velkých nečistot. Předpřipraví lak pro následné mytí. Bez tohoto kroku by čištění nemuselo být dostatečně účinné. Při předmytí postupujte shora dolů, obejděte vůz dvakrát. Trysku držte ve vzdálenosti cca 30 až 40 cm od povrchu vozu.
Druhý program: Hlavní mytí
Druhým krokem je hlavní mycí program. Tentokrát tryska vypouští vodu se speciálním práškem. Oproti prvnímu programu je zde několik rozdílů ve způsobu aplikace. Doporučuje se totiž postupovat odspoda nahoru (kvůli delšímu působení aktivní pěny) a velmi důležité je pak udržovat menší vzdálenost trysky od povrchu vozu. Stříkejte ze vzdálenosti pouze kolem 10 cm nebo i méně. Ideálně opět vůz přejeďte wapkou dvakrát kolem dokola. Pohyb při ostřiku by měl být plynulý a pomalý, nikoli trhavý.
Třetí program: Oplach
I tento program je nezbytný pro úspěšné dokončení čištění. Jistě to poznáte sami, až dokončíte hlavní program. Oplach probíhá s použitím čisté vody a odstraní zbytky mikroprášku z předchozího kroku. Tentokrát již postupujte zase odshora dolů a trysku držte ve vzdálenosti kolem 35 až 50 cm od vozu. Zase se doporučuje obejít vůz dvakrát.
Čtvrtý program: Voskování
Tento program už je poněkud více volitelný. Takže pokud máte naspěch nebo šetříte, můžete ho vynechat. Ale pokud se pro něj rozhodnete, dosáhnete lepších výsledků. Při tomto programu wapka aplikuje vodu s voskem a docílíte s ním vyššího lesku a vysušení. Při nanášení vosku postupujte shora dolů a držte trysku ve vzdálenosti do 50 cm od vozu. Opět můžete uskutečnit dvě kola pro ideální efekt.
Pátý program: Doleštění
Pokud jste použili voskování, tak je tento program nezbytný. Tryska tentokrát aplikuje demineralizovanou vodu s leštidlem. Díky tomu zajistíte, že auto nezůstane po vyschnutí flekaté, ale bude se krásně a rovnoměrně blýskat.
Další tipy jak na bezkontaktní myčku
Bezkontaktní myčka vás sice bude stát trochu více úsilí než projetí mycí linkou, ale váš lak vám bude vděčný. Můžete se přitom i zaměřit na těžko dostupná místa. Například vnitřní strany klik, spáry a mezery kolem těsnění, zrcátka atd. Vyplatí se věnovat jim pozornost.
Bezkontaktní myčky nabízejí vysoce výkonné wapky a účinné programy. Rozhodně s nimi auto umyjete efektivněji a rychleji než s domácími wapkami. Na druhou stranu vás to bude stát poněkud víc peněz. Kompletní mytí běžného a běžně ušpiněného osobního vozu s použitím všech programů může vyjít kolem 150 Kč.
V myčkách je zakázáno používat vlastní mycí prostředky a taky nesmíte umývat motor. Do bezkontaktních myček taky nedoporučujeme jezdit s opravdu velmi ušpiněnými vozidly. Např. po offroad jízdě. Ty je lepší vzít si do parády jinými způsoby.
Přidat komentář