- Rozpětí kompletního přezutí pneu včetně vyvážení je dnes od cca 600 do 2000 Kč za všechna kola.
- Do 400 nebo 600 Kč za vyvážení pneu se nejspíš vejdete s většinou osobních aut ve většině servisů.
- Ceny přezutí se liší dle velikosti kol (čím menší, tím levnější), ale také dle regionu (Praha je v tomto ohledu nejdražší)
Obsah článku
Změna sezóny s sebou přináší „povinnost“ v podobě výměny pneumatik na voze. Někdo tento zákrok zvládne sám, ale ne každý má potřebné kutilské vlohy, vybavení nebo třeba jen dostatek chuti či času k podobným úkonům. Řešením je pak samozřejmě návštěva autoservisu. Ten ovšem něco stojí. V dnešním článku se proto podíváme právě na ceny přezutí pneu. V dnešní době bezprecedentního zvyšování cen je na místě mít přehled o tom, jaké výdaje nás čekají a dobře se na ně připravit. Kromě ceny se však budeme věnovat i tomu, kdy a proč je přezutí pneumatik zapotřebí – a zmíníme se i o vyvažování pneumatik.
Orientační ceny přezutí a vyvážení pneu
Servisní úkon | Orientační cena |
---|---|
Komplet přezutí vč. vyvážení (osobní automobil) | od 600 do 2000 Kč |
Komplet přezutí vč. vyvážení (SUV, větší kola) | od 1200 do 2000 Kč |
Komplet přezutí vč. vyvážení (Runflat pneu) | od 1400 do 2500 Kč |
Vyvážení pneu | od 400 do 600 Kč |
Demontáž + montáž kola | od 80 do 150 Kč |
Likvidace pneumatiky | od 30 do 80 Kč |
Přezouvat, či nikoli?
Česká legislativa je ohledně přezouvání pneumatik poměrně flexibilní. Na rozdíl od např. Německé nestanovuje přímo bezvýhradnou povinnost přezutí na zimní pneumatiky v nějakém pevně stanoveném termínu. Ano, termín v zákoně máme:
- 1. listopad až 31. březen
Ale… povinnost je podmíněná. V tomto období musíte mít zimní pneu, POKUD je na komunikaci souvislá vrstva sněhu, potažmo námraza či led anebo pokud lze předpokládat, že vás takové podmínky mohou cestou zastihnout.
Tudíž nemusíte mít zimní pneu, pokud je třeba v listopadu nebo prosinci sucho (nebo deštivo, ale zkrátka není sníh ani náledí). Pokud vás však takové podmínky zastihnou na letních pneu, a zároveň vás zastihne i hlídka – můžete vyfasovat nepříjemnou pokutu 2000 Kč.
Pak jsou taky úseky označené značkou „zimní výbava“, kde musíte mít zimní pneumatiky bezpodmínečně. Bez ohledu na počasí.
V zimě jsou tedy zimní pneumatiky jistota. Existují však testy, které poukazují na to, že zimní gumy mají na suché (nebo i mokré po dešti) vozovce často horší vlastnosti než ty letní – a to i při nižších teplotách pod 7°C. Zejména jde o brzdnou dráhu.
Tím rozhodně nechceme odrazovat od přezouvání na zimní pneumatiky. Naopak spíš naznačit, že rozhodně není vhodné nechávat zimní gumy na voze déle, než je třeba. Na jaře i za babího léta vám mnohem lepší službu udělají letní pneumatiky. Přezouvání dvakrát ročně by proto mělo být samozřejmostí. Prodloužíte životnost pneumatik a zároveň si zajistíte optimální jízdní vlastnosti.
Celoroční pneumatiky: zázrak, nebo zbytečnost?
Do hry samozřejmě mohou vstoupit ještě tzv. celoroční pneumatiky. V poslední době velmi oblíbený trend. Tyto pneumatiky mají vlastnosti, které by měly jakžtakž obstát v podmínkách zimních i letních. Zdůrazňujeme jakžtakž, protože jde ve všech ohledech o kompromisní řešení, rozhodně ne ideální. Celoroční gumy nejsou v létě tak dobré jako letní ani v zimě tak dobré jako zimní. K čemu jsou tedy dobré?
Pokud patříte mezi spíše „sváteční“ řidiče, jezdíte jen po městě a tu a tam na výlet, za rok najezdíte pár tisíc km, nežijete v horách – pak mohou být celoroční gumy celkem vzato přijatelným řešením. Ušetříte si peníze či námahu spojené s přezouváním. Nemusíte skladovat sadu pneumatik. Na suchu mívají tyto gumy i o něco lepší spotřebu než zimní pneumatiky. I „celoročky“ tedy za jistou úvahu stojí, pokud patříte do kategorie nenáročných řidičů.
Jak přezout pneumatiky svépomocí?
Pokud máte sadu pneumatik na samostatných discích, můžete výměnu zvládnout i svépomocí, s běžným vybavením, jako je hever a klíče na kola. Laciný hever koupíte od 300 Kč, klíč či momentový klíč rovněž vyjde na pár stovek. Za něco přes tisícovku můžete snadno mít vše potřebné, i když nepůjdete po nejlevnějších kouscích.
V autě zatáhněte ruční brzdu, zařaďte rychlost a založte vůz klíny. Povolte ještě na zemi šrouby o půl závitu a zvedněte vůz zvedákem opřeným o zvedací bod. Ten najdete v návodu k vozu. Podepřete auto pro vyšší bezpečnost ještě špalkem.
Nyní uvolněte zcela šrouby, nasaďte nové kolo a přitáhněte šrouby ručně. Poté vezměte klíč, optimálně momentový klíč. Utahujte na sucho (nemažte šrouby vazelínou ani ničím jiným) a vždy protilehlé šrouby.
Odstraňte zvedák a na zemi šrouby ještě dotáhněte na konečnou, stanovenou hodnotu. Zkontrolujte tlak v pneumatikách.
I v případě, že si kola zvládnete vyměnit, návštěvě servisu aspoň 1krát ročně byste se vyhýbat neměli. Provedou zde úkony, které doma nezvládnete, ale jsou potřeba. Patří sem například seřízení geometrie a taky vyvážení kol.
Co je vyvážení kol?
Nejde o totéž, jako je srovnání geometrie. Rozhozenou geometrii poznáte podle toho, že auto má na zcela rovné ploše při puštění volantu tendenci stáčet se do strany. Špatné vyvážení naproti tomu vede k narušené stabilitě kol a projevovat se může vibracemi – nejdříve kol, posléze podvozku a ve velmi pokročilé fázi už se vibrace přenášejí i na volant.
Další projevy ale mohou být podobné jako u vychýlené geometrie. Patří sem především nerovnoměrné opotřebení pneumatik, vyšší spotřeba paliva či zhoršené jízdní vlastnosti. Vyvážení kol se provádí v autoservise na speciálních přístrojích. Ty doma skoro určitě nemáte.
Jaká je cena vyvážení pneu?
Samotné vyvážení opravdu není nic drahého. Cena za jedno kolo se pohybuje nejčastěji mezi cca 60 až 150 Kč. Záleží přitom na velikosti kol. Kola 16 či 17palcové vyjdou spíš kolem 100-150 Kč. Do 400 nebo 600 Kč za celek se však nejspíš vejdete s většinou osobních aut a ve většině servisů. Vyvážení pneumatik však může být i součástí ceny kompletního přezutí. Pak často vychází výhodněji. A kolik stojí takové přezutí?
Jaká je cena za přezutí pneumatik na osobním autě?
Jak se pohybují ceny kompletního přezutí vozu? Pokud se bavíme o osobních autech, rozpětí je dnes od cca 600 do 2000 Kč za všechna kola. Toto rozpětí je poměrně široké. Většinou se dnes bude celková cena pohybovat blíže kolem hranice 1000 Kč – a to většinou i s vyvážením pneumatik nebo i mytím v ceně.
Pozor v autorizovaném servisu může jít cena ještě o kousek výš.
Ceny se liší opět podle velikosti kol. Rozdíl mezi např. 14palcovým a 22palcovým kolem může být až dvojnásobný. Dále se ceny mohou lišit i regionálně. Menší servis na malém městě či vesnici může být výrazně levnější oproti např. většímu pražskému servisu.
Zimní vs. letní pneumatiky
Zimní a letní pneumatiky nejsou jen nějaký reklamní fígl, který má za úkol vytáhnout z vašich peněženek spoustu finančních prostředků. Tyto dva typy pneumatik se zásadně liší svými vlastnostmi. Mají odlišný nejen vzorek, ale i samotné složení a zpracování.
Zimní pneumatiky musejí zůstat houževnaté a pružné i při velmi nízkých teplotách. Nesmí příliš ztuhnout či popraskat. Optimální pružností zajistí správný a bezpečný styk s vozovkou a trakci. Za tímto účelem obsahují například vyšší podíl přírodního kaučuku či siliky (oxid křemičitý).
Zimní pneumatiky jsou určeny především do nízkých teplot. Obvykle se udává jako obecná hranice 7°C. Pod ní už by si lépe měly vést zimní pneumatiky. Nicméně zimní gumy jsou určeny především na zledovatělou nebo zasněženou vozovku. Právě zde se nejlépe projeví i vlastnosti hlubokého dezénu a speciálních drážek, které zajišťují výbornou přilnavost.
V podmínkách sněhu, ledu a mrazu zimní pneumatiky chrání před aquaplaningem, omezují brzdnou dráhu, poskytují perfektní přilnavost.
Letní pneumatiky naproti tomu odolávají skvěle i vysokým teplotám. Precizně si vedou na suché vozovce, ale jsou přizpůsobené i do mokra. Svými vlastnostmi (nižší tření) mohou přispět k efektivnější, nižší spotřebě paliva.
Jak vybrat pneumatiky?
Ať už kupujete zimní, letní nebo celoroční pneumatiky, hodí se vědět, na co se při výběru zaměřit. Základem je zkontrolovat označení pneumatik. To může vypadat například takto:
195/65 R15 91 T
Jde o standardizované značení. První číslo značí šířku v mm. Druhé (za lomítkem) boční profil (procentuální podíl šířky a výšky pláště). Následuje informace o konstrukci a průměru ráfku v palcích (R15 = radiální, 15 palců). Pak index nosnosti (91) a index rychlosti (T). Někdy, ale nikoli nezbytně, se přidávají informace jako bezdušová konstrukce (tl) nebo zesílená konstrukce (XL) apod.
Výše uvedené zásadní parametry je potřeba „konzultovat“ s technickým průkazem. Zde najdete odpovědi na to, jakou pneumatiku potřebujete a můžete použít. Avšak dále můžete vybírat i podle jiných faktorů. Nápomocné může být kupříkladu řazení do tříd. Podobně jako u elektroniky najdete i u pneumatik speciální „energetické štítky“.
Ty v roce 2021 prošly reformou, je tedy třeba si všímat, zda sledujete starou, či novou verzi štítku. I nový štítek však obsahuje informaci o třídě spotřeby paliva a přilnavosti za mokra. Štítek udává i hlučnost pneumatik a obsahuje piktogramy oznamující, zda je pneumatika vhodná pro použití na sněhu a ledu – ikonka hory s vločkou a náledím.
Tyto štítky dobře poslouží při srovnávání různých modelů mezi sebou. Dále se můžete při výběru řídit podle značky výrobce, ceny a samozřejmě třeba i recenzí pneumatik.
Přidat komentář