Magazín

Co je ambientní osvětlení do auta

  • Ambientní osvětlení dokáže rozzářit a osvětlit nejrůznější prvky v autě a vytvořit příjemnou atmosféru.
  • Ambientní osvětlení je nezřídka součástí vyšších výbav novějších nebo dražších vozů.
  • Do instalace ambientního osvětlení se můžete pustit svépomocí a to nejčastěji skrze LED pásky.

Správné osvětlení je klíčem k dokonalé atmosféře. Zajisté ji oceníte především doma, v obývacím pokoji, ložnici i v jiných pokojích. Ale proč končit u domácnosti, když technické možnosti už její práh dokážou dávno překročit? Co takhle si zavést atmosférické, ambientní osvětlení do auta? V dnešním článku se podíváme, jak na to. Poradíme vám, co k tomu potřebujete, jak komponenty vybrat a taky, kam osvětlovací prvky nejlépe umístit.

Ambientní osvětlení auta

Co je to ambientní osvětlení?

Pojem ambient znamená z latiny prostředí či okolí. Ambientní hudba využívá nejrůznější ruchy a zvuky, které může prostředí nabídnout. Ambientní osvětlení dokáže zase rozzářit a osvětlit nejrůznější prvky, které se v prostředí nalézají. Neomezuje se tedy na klasická svítidla coby zdroj. Světlo může vycházet zpod postele, ze skříně… prakticky odkudkoli.

Pojem ambientní osvětlení je v současnosti chápán většinou poměrně úzce coby osvětlení zprostředkované LED pásky. Právě ty je totiž možné umístit a nalepit do svého okolí a vytvořit zajímavou hru se světly, stíny a barvami. Ambientní lze tudíž ve výsledku chápat i jako „vytvářející příjemnou atmosféru“. LED pásky však mohou samozřejmě sloužit i ryze praktickým účelům. Osvětlí místa, kterým se jinak světla nedostává. V autě to může být třeba prostor pod nohama, kufr,… ale k tomu se ještě dostaneme.

Proč uvažovat o ambientním osvětlení do auta?

Proč se vůbec nějakým ambientním osvětlením zabývat? Tato výbava plní estetickou i praktickou funkci. Můžete osvětlit místa vozu, kam základní osvětlení nedosáhne – a na nichž se přesto může tu a tam hodit. Ambientní osvětlení taky vypadá skvěle. Tedy pokud si budete při instalaci a rozvržení počínat trochu se vkusem a grácií.

Auto sice díky LED páskům může vypadat i jako pouťová atrakce nebo vánoční stromeček, pokud vám to udělá radost. Ale u většiny ostatních zřejmě nadšení nezpůsobíte. Potlesk byste nemuseli sklidit ani na STK. A tenhle bod možná stojí za to malinko rozvést…

Může být ambientní osvětlení problém při STK?

Za normálních okolností bývají pracovníci na STK vůči tomuto druhu úprav spíše shovívavější, interiérové osvětlení se obvykle neřeší. Zvlášť pokud jde o přiměřené osvětlení smysluplných míst, jako je zavazadlový prostor nebo prostor pod nohama.

Pokud by však vůz navenek hrál intenzivně všemi barvami nebo byla montáž osvětlení očividně technicky nezvládnutá, mohli byste si nějaké ty výtky vykoledovat. Vážnější problém pak může být např. podsvícení podvozku. Žádný problém samozřejmě nepředstavuje osvětlení, které je schválenou součástí výbavy vozu.

Ambientní osvětlení ve výbavě vs. vlastnoruční

Ambientní osvětlení je nezřídka součástí vyšších výbav novějších nebo dražších vozů. Výhodou tohoto řešení je, že osvětlení vypadá vždy perfektně, dokonale ladí s konceptem interiéru, nikde nečouhají žádné kabely – zkrátka je to čistá práce. Tato možnost se však týká jen některých vozů. A musíte si ji řádně připlatit.

Pokud máte vůz bez této výbavy, nechcete do ní při koupi nového vozu investovat nebo ji daný model ani nenabízí, nezbývá než se do osvětlení pustit na vlastní pěst.

Která místa osvítit?

Kam vlastně v autě LED pásky a ambientní osvětlení začlenit? Existuje několik míst, která si o toto vylepšení často vysloveně říkají.

Osvětlení prostoru pod nohama na předních sedadlech je velmi častou volbou. Světlo dopadá na prostor kolem pedálu i pod spolujezdcem. Když vám něco upadne, můžete to snadno najít. Obvykle se pro tento účel volí pásky s nízkým výkonem (4,8 W na metr), které jsou v tomto případě zcela dostačující.

Můžete sáhnout i po RGB (tedy barevném) pásku, ale obvykle zde tato funkce zvlášť nevynikne. Podobně lze osvětlit i dveřní prahy. Jde o spíše stylový doplněk než funkční prvek. Opět většinou stačí nízký výkon osvětlení.

Osvětlení zavazadlového prostoru je další velmi častou a praktickou volbou. Ne vždy sem dopadá dostatek světla, přitom je tu a tam potřeba v kufru něco najít. Výhodou je, že instalace pásků do těchto míst patří k nejsnadnějším. Vhodným místem jsou obvykle boční stěny. Zvolit přitom můžete směle i výkonnější pásky. Častou volbou je 9,6 W. Zvláště u barevných RGB pásků můžete sáhnout i po 12W nebo 14,4W verzi.

Osvětlení palubní desky, stropu nebo dveří pak dokáže udělat nejefektnější atmosféru. V tomto případě už ale jde trochu o vyšší dívčí (nebo by aspoň mělo). Nezvládnuté osvětlení zde může vypadat jako pěst na oko, pouťová atrakce nebo v nejhorším případě může přímo oslňovat a rušit při řízení.

Do těchto míst se skvěle hodí pásky RGB a/nebo jinými pokročilými funkcemi (stmívání, volba chromatičnosti). Řiďte se ale spíše rčením, že méně je více a s „výzdobou“ to nepřehánějte.

Jak vybrat LED pásky: výkon a funkce

Při výběru LED pásků je velmi důležité zvolit si správné parametry. LED pásky se prodávají na metry. Lze je dělit, tedy přestřihnout, na vyznačených místech – a tím je zkrátit na míru. Při výběru pásku se vyplatí seznámit aspoň s několika základními parametry.

  • Výkon – Prodává se několik výkonnostních variant. Čím vyšší výkon, tím vyšší svítivost (v lumenech). Pásky 4,8 W/m produkují něco přes 400 lm. Dále jsou možnosti 9,6 W, 12 W, 14,4 W (zde už je svítivost až 1300 lm) i vyšší.
  • Napětí – Pro použití v autě se obvykle volí standardní 12V pásky.
  • Hustota diod – Nejčastěji 60 nebo 120 na metr. Při vyšší hustotě působí osvětlení celistvěji, efektněji. Pásky však bývají dražší.
  • Teplota světla – Od teplé bílé (klasická žárovka) přes neutrální (denní světlo) až po studenou bílou (stará zářivka). Tedy nejčastěji cca 2600 až 6000 K.

LED pásky taky můžou umět lecjaké parádní a efektní triky. Například RGB pásky umožní výběr z širokého spektra barev a jejich kombinací. Ovládat je můžete dálkovým ovládačem. Velmi užitečnou funkcí je stmívání umožňující regulovat světelný výkon. Další možnosti je regulace chromatičnosti. Ta umožňuje nastavení teploty světla v kelvinech v určitém rozsahu od teplé bílé po studenou.

Jak LED pásky do auta nainstalovat?

LED pásky je možné nalepit přímo na nosný povrch. Ten musí být čistý, suchý a odmaštěný, aby samolepicí povrch dobře přilnul. U výkonnějších LED pásků se používají i hliníkové profily, které zajišťují i pasivní chlazení. Zajímavou možností je použití difuzoru, který rozptyluje světlo a to působí uceleněji a přirozeněji.

Pokud jde o samotné zapojení, pásky lze napojit na okruh, který je pro dané osvětlení vhodný. Pokud chcete, aby se pásky rozsvěcely jen při otevření dveří, můžete je napojit do stropního osvětlení. Do vypínače světel je můžete zapojit pro stálé svícení.

Prodávají se i již hotové sady do auta, které nevyžadují prakticky žádné kutilské dovednosti nebo zásahy do elektroniky vozu. Tyto pásky se připojují nejčastěji do zásuvky zapalovače. Kvalita těchto hotových sad ovšem velmi často neodpovídá ceně.

Oblíbená auta