Magazín

Jak správně a bezpečně převážet psa v autě?

Jak převážet psa v autě
Jak převážet psa v autě

Někdo se zvířaty cestuje autem běžně a v někom už jen ta představa vyvolává záchvaty úzkosti. Se zvířátky na cestách může být totiž někdy trochu těžké pořízení. Rozhodně je to starost navíc. A platí to samozřejmě i v případě našich nejlepších čtyřnohých přátel. Tedy psů. Jak zvládnout tyto situace, tak, abyste vy i vaše zvíře bez stresu a úhony dorazili do cíle? To se dozvíte v dnešním článku. Zaměříme se v něm totiž právě na to, jak nejlépe a nejbezpečněji přepravovat psa v autě. Informace však samozřejmě mohou posloužit i při převážení jiných zvířátek.

Nepodceňujte přípravu

Zejména pokud váš pes není na cestování autem (nebo jakýmikoli jinými dopravními prostředky) zvyklí, měli byste věnovat zvýšenou pozornost přípravě. Kromě zajištění adekvátního prostoru pro psa v autě je také dobré mít s sebou taky některé věci, které by mohly být užitečné nebo potřebné během cesty. Mezi ně patří:

  • Voda a miska na pití. Pes by měl mít k dispozici dostatek tekutin, zejména v horkých dnech. Můžete použít např. speciální cestovní nebo skládací misku, kterou snadno naplníte a umístíte do auta.
  • Krmivo a pamlsky pro psa. Pokud jedete na delší cestu, nezapomeňte s sebou vzít dostatek krmiva a nějaké pamlsky, kterými ho můžete odměnit nebo zabavit, rozptýlit a uklidnit, pokud jízdu hůře snáší a chová se nervózně. Vyhněte se však překrmování psa před nebo během jízdy. Zvířeti by se taky mohlo udělat nevolno.
  • Oblíbené hračky nebo deka pro psa. Pokud chcete, aby se pes cítil v autě komfortně a v bezpečí jako u sebe v pelíšku, můžete mu vzít s sebou něco známého a oblíbeného. Může to být třeba jeho oblíbená hračka nebo deka, ke které se rád choulí apod. Zkrátka cokoli, čím mu můžete pobyt v autě zpříjemnit a co nepředstavuje bezpečnostní riziko.
  • Lékárnička pro psa. Vždy je dobré být připraven na možné zdravotní problémy nebo úrazy, které by mohly na cestě přijít. Ne jen přímo v autě, ale třeba i během pobytu v přírodě apod. V lékárničce by neměly chybět obvazy, nůžky, pinzeta, dezinfekce, náplasti… může zde být třeba i vyplachovací roztok, antibiotické masti či jiné léky, přikrývka, chladivý gelový obklad atd. Hotové cestovní lékárničky pro psy se běžně prodávají. Od velmi jednoduchých za nižší stovky Kč po velmi dobře vybavené a kvalitní, za které zaplatíte i přes 1500 Kč.
  • Ochranný kryt na sedadla nebo do kufru. Cestování se zvířaty s sebou může nést nepříjemné vedlejší důsledky v podobě znečištění interiéru. Chlupy, sliny, škrábance a leccos dalšího, o co jistě nestojíte. Znečištění lze předcházet použitím speciálního krytu na sedadla nebo kufr, který povrchy ochrání. Kryt by měl být snadno snímatelný a pratelný.

Kromě vybavení může hrát roli i další příprava. Jaké kroky lze učinit, aby cesta proběhla co nejvíc hladce? Zde je několik tipů:

  • Zvykejte psa na auto postupně. Pojede váš pejsek autem poprvé? Vyplatí se jít na to pozvolna. Zvláště pokud máte dojem, že zrovna váš pes nepatří přímo mezi extra flexibilní pohodáře. Začněte s krátkými jízdami po okolí a postupně prodlužujte trasu. Vždy psa chvalte a odměňujte za klidné chování v autě. Pokud je pes nervózní nebo se bojí, zkuste ho uklidnit hlasem nebo pohlazením. Nikdy ho nenuťte do auta násilím a taky ho netrestejte za špatné chování. Negativní motivací si spíše vybuduje odpor k cestování autem.
  • Poslední krmení dejte cca 1,5-2 hodiny před odjezdem. Pes by neměl jet v autě s plným žaludkem. Mohlo by to vést k nevolnosti nebo i zvracení. Dejte mu proto před jízdou spíše lehčí svačinku. Během cesty mu nabízejte dostatek vody a – jak bylo řečeno výše – můžete mu zlepšit náladu i pamlskem.
  • Před delší cestou psa pořádně vyvenčete a vyběhejte. Pes by měl být před nástupem do auta unavený, vyřáděný a spokojený. Zároveň vykoná potřebu venku, čímž se sníží riziko „nehody“ v autě. Pro klid mysli se však vyplatí naplánovat si trasu předem a určit si místa, kde by se případně dalo zastavit na venčení. Pomůže vám s tím Google Maps, Mapy.cz či jiná aplikace či navigace s detailními či satelitními mapami a trasami.
  • V případě nevolnosti včas nasaďte léky. Někteří psi trpí kinetózou, tedy nevolností při jízdě v dopravním prostředku. Pokud je to případ vašeho mazlíčka, poraďte se s veterinářem o vhodných léčivech nebo doplňcích stravy, které by mohly psu pomoci zvládnout cestu bez nepříjemných příznaků. Léky by měly být podány podle příbalového letáku či návodu již před odjezdem. Dbejte na to, aby bylo v autě dost čerstvého vzduchu. Zároveň pomáhá omezit možnost výhledu z bočních oken tak, aby pes mohl registrovat jen pohyb směrem vpřed či vzad. Mezi první příznaky kinetózy patří apatie, zívání, funění, slintání a oblizování. Později se může přidat zvracení a další příznaky.
  • Zajistěte vhodnou teplotu a větrání v autě. Psi mají citlivější termoregulaci než lidé a snadno jim může být horko nebo zima. V autě zapněte klimatizaci nebo topení podle potřeby a udržujte stálou, příznivou teplotu, optimálně kolem 20 stupňů Celsia. Také dostatečně větrejte, aby byl vzduch čerstvý a vlhký. Nikdy nenechávejte v létě psa v zaparkovaném autě bez dozoru, ani když je auto ve stínu nebo máte otevřená okna.

Pokuty za špatné převážení psa

Možností, jak psa v autě bezpečně zajistit a dopřát mu pohodlí, existuje poměrně dost. Přesto velká část řidičů v tomto směru stále hřeší a nechávají jezdit zvířata bez správného zajištění. Takové chování může ohrozit zvíře samotné i zbytek posádky v případě nehody – k jejímu vzniku pak může rovněž samo přispět vyrušováním řidiče a odváděním jeho pozornosti.

Naprosto špatné je, pokud pes jede v autě takříkajíc na volno, třeba rovnou s hlavou vystrčenou z okýnka. Přitom jde o výjev tak tradiční, že už je de facto součástí automobilového folkloru. Z výzkumů však vyplývá, že řada lidí má zkušenost s tím, že jim nezajištěný pes za jízdy z okna vyskočil (což vedlo obvykle ke zranění či smrti) anebo byl dokonce příčinou havárie vozu.

Za převážení nezajištěného psa ostatně hrozí i pokuta. 2000 Kč na místě nebo až 2500 Kč v řízení. Avšak může se stát, že se nesprávným převážením psa dostanete do křížku i se zákonem o týrání zvířat. Zde už jsou pokuty a postihy v úplně jiných řádech. Tato situace však hrozí spíše v případě převážení zvířat v nějakých tristních podmínkách, spíše než při vezení neupoutaného psa. Jaké tedy máte možnosti, pokud chcete psa v autě převážet správně a bezpečně?

Kam psa v autě umístit?

V případě menších se nabízí možnost umístit je na zadní sedačku. V tom případě je ale nutné použít speciální bezpečnostní postroj pro psa, který se zacvakne do pásu jako běžný bezpečnostní pás. Takový postroj by měl být dostatečně pohodlný a pevný, aby držel psa na místě. Obyčejný obojek není vhodný, protože by mohl dojít k uškrcení zvířete. Postroj vždy kupujte dle velikosti psa.

Toto řešení je většinou vhodné i pro štěňata zvyklá na obojek. Jde o asi nejlevnější a nejjednodušší variantu. Menší psy lze pak velmi pohodlně převážet i ve speciálních autosedačkách. Jde o textilní boxy a autopelíšky, které v kombinaci s postrojem umožní bezpečnou a pohodlnou přepravu.

Větší psy pak můžete umístit do zavazadlového prostoru. Tedy pokud je k tomu vhodný. Nacpat vlčáka do kufru ve sportovním kupé – to asi nebude to pravé (viz zákon o týrání zvířat). V každém případě je ale však třeba zajistit, aby pes nemohl ze zavazadlového prostoru prolézt dopředu. K tomu slouží zábrany – síťka nebo mříž.

Síťka se natáhne za panty zadních dveří a stropní madla a zabrání psu v průniku do kabiny. Mříž se namontuje za zadní sedadla a pevně drží psa v kufru. Mříž je bezpečnější než síťka, protože lépe odolává „nátlaku“.

Další možností je použít přepravku nebo transportní klec pro psa, kterou umístíte do kufru nebo na zadní sedadlo. Přepravka by měla být dostatečně prostorná pro psa a pevně uchycená k vozidlu. Přepravka chrání psa před nárazem i před nepříznivými podmínkami (např. horko nebo chlad) a je vhodná i pro nervózní nebo nemocné psy. Běžné boxy a přepravky jsou však vhodné spíše pro malá plemena. Většímu psu už byste museli pořídit rozměrnější a taky dražší klec.

Oblíbená auta