Magazín

Audi NEJ: nejnovější, nejspolehlivější, nejrychlejší, nejdražší či nejsilnější Audi

Tluče vaše srdce v precizním a stylovém rytmu německé automobilky Audi? Pak se vám jistě bude líbit článek, který jsme pro vás na dnešek připravili. Podíváme se v něm na nejlepší výkony této značky, která nás už léta letoucí zásobuje překrásnými a silnými i spolehlivými a komfortními vozy. Avšak které jsou ty nej? Které Audi je nejrychlejší, nejsilnější, nejdražší či nejvíce spolehlivé? A jaké jsou nejnovější modely Audi, které tato automobilka v posledních letech představila světu.

Nejnovější modely Audi

Audi RS3
Audi RS3, zdroj: audi.cz

Náš žebříček či spíše přehlídku toho, co může renomovaná značka Audi nabídnout, začneme u „žhavých“ novinek. Nová dekáda už nám z rukou značky Audi přinesla pěknou paletu nových nebo inovovaných vozů.

Dočkali jsme se například nové, již čtvrté, generace oblíbeného kompaktního hatchbacku Audi A3 ve verzi 8Y a na jejím základě vznikla i sportovní verze Audi RS3 8YA s výkonem famózních 400 koní a rychlostí až 290 km/h. Omezená série Performance Edition nabídla ještě o pár koní navíc a dotáhla to s rychlostí na třístovku. A modernizace či nové generace se v posledních třech letech dočkala i celá řada dalších modelových sérií. Nevyjímaje A1, A4 či třeba Q7. V roce 2020 pak například vyplul do ulic nadupaný parník Audi RS Q8, luxusní SUV s výkonem 600 koní.

Za zmínku rozhodně stojí elektrické modely jako sporťák Audi e-tron GT F8 či RS e-tron GT. Taky SUV Q4 e-tron, který vznikl i ve variantě Sportback. Milovníci luxusu mohou zase zaplesat nad parádním SUV Q8 e-tron. Ale Audi je velká značka, nezahálí a novinek, speciálních edicí či upravených verzí na nás hrne víc než dostatečné množství a zde není prostor jim všem věnovat pozornost. Pojďme proto raději dále. K neméně atraktivním záležitostem.

Nejrychlejší Audi

Audi R8 Spyder
Audi R8 Spyder, zdroj: audi.cz

Ano, rychlost. Modla, k níž tajně či zcela otevřeně vzhlížejí všichni milovníci silných a krásných aut. Nepotřebujeme ji, je drahá a potenciálně nebezpečná, v běžném praktickém životě je většinou celkem k ničemu. Stejně ji však milujeme a obdivujeme. A značka Audi si s rychlostí rozhodně tyká. Dynamický a sportovní styl a výkon k ní neodmyslitelně patří. Kdo však, pokud jde o rychlost, u Audi vládne?

Na výsluní se jednoznačně drží legenda – úžasné Audi R8. Tento skvostný supersportovní vůz se vyrábí již od roku 2007 a už se dávno zapsal do dějin. Je nejen nejrychlejším, ale bezesporu i jedním z nejkrásnějších a nejznámějších vozů, které Audi kdy vyslalo do světa. V roce 2018 se druhá generace R8 dočkala úprav a navýšení výkonu. Z vozu Audi R8 V10 Performance tak můžete vytáhnout až 620 koní a neuvěřitelnou rychlost kolem 330 km/h. Zrychlení z nuly na sto se odehraje za 3,1 sekundy.

Tohle ultimátní žihadlo se tudíž může poměřovat s vozy tradičních a exkluzivních supersportovně založených značek jako Ferrari či Lamborghini. Ostatně s Lamborghini má Audi R8 leccos společného – včetně platformy Lamborghini Huracán a desetiválcového motoru.

A zapomenout bychom neměli ani na to, že R8 má i svou prudce elegantní spyder verzi. Audi R8 Spyder V10 performance quattro se sklápěcí střechou sdílí výkon se svým „základním“ protějškem. Rozhodně jde o jeden z nejbrutálnějších a nejnadupanějších kabrioletů.

Audi má však svého závodníka i mezi SUV. Pojem sportovně-užitkový vůz v případě luxusního a nadupaného korábu Audi RS Q8 dostává reálné obrysy. Tento vůz nabídne výkon 600 koní a zrychlení z nuly na sto za 3,8 sekund. Za to vděčí motoru 4litrovému motoru V8 TFSI, který už prokázal své schopnosti i na okruhu Nürburgring, kde se poměřoval s hejnem jiných SUV.

Nejvýkonnější, nejsilnější Audi

Audi Q8
Audi Q8, zdroj: audi.cz

Výkon a rychlost jdou samozřejmě ruku v ruce, ale nikoli nezbytně zcela lineárně. Sluší se tedy zmínit ještě o vozech Audi, které jsou „papírově“ nejvýkonnější. Na špičku jednoznačně můžeme dosadit již zmíněné vozy Audi R8 či SUV RS Q8, ale Audi má v tomto směru i jiné favority.

Snad i trochu překvapivě se do popředí dere elektrický model Audi E-Tron GT RS, který ve své nejsilnější verzi dosáhl na výkon 646 koní a zrychlení z nuly na sto za 3,3 sekundy. Verze, která je dnes běžně v prodeji si udržuje stejné zrychlení, ale koní je „jen“ 590. Maximální rychlost je omezena na 250 km/h.

Nad hranicí šesti stovek koní se drží i vozy Audi RS6 Avant Performance, který brázdí silnice silou odpovídající stádu až 630 koní. Zrychlení z nuly na sto dosáhne za 3,4 vteřiny a maximální rychlost činí až 305 km/h. Pod kapotou tomuto říznému kombíku duní čtyřlitrový osmiválec V8 Biturbo TSFI.

Obdobný výkon (díky stejnému motoru) nabídne krásný sporťák Audi RS7 Sportback Performance. Za tak krásným a rychlým autem se musí otočit každý. V každém případě je jasné, že Audi má – pokud jde o rychlost a výkon – hodně co nabídnout. Pokoření magické hranice 500 koní výkonu a 300 km/h není pro řadu vozů této značky problém. Vozy Audi jsou však nejen silné a rychlé, ale taky nádherné, komfortní až luxusní a uživatelsky přívětivé se skvělými jízdními vlastnostmi. A to je zásadní.

Nejdražší Audi

Audi A8
Audi A8, zdroj: audi.cz

Pokud máte pořádně naditou prkenici, můžete jí v autosalonu Audi trochu ulehčit. Tato značka patří mezi ty dražší až drahé. Ale kterých svých vozů si cení takříkajíc nadevše?

Je to už pěkných pár let – konkrétně se psal rok 2008 – kdy značka Audi vzbudila pozornost prodejem limuzíny A8 za téměř 15 milionů Kč. Šlo o vůz na zakázku pro bavorského premiéra Edmunda Stoibera. Němečtí politici si holt jezdí ve velkém stylu.

Šlo o specifický případ, ale dodnes je špičková limuzína Audi A8 zřejmě nejdražším vozem v běžné nabídce Audi. Cena základního modelu začíná na 2 700 000 Kč, ale může se vyšplhat mnohem a mnohem výše. Třeba cena verze Audi A8 L 60 TFSI e quattro začíná až na 5 300 000 Kč. Pokud si dáte záležet na výběru příplatkové výbavy, snadno se dostanete přes hranici 6 milionů Kč.

Zrovna diskontní cenou neoplývá ani luxusní SUV Audi Q8. Jde o nejvyšší řadu SUV v nabídce značky Audi a cena úplného základu začíná těsně pod hranicí 2 milionů. Volba výbavy pak může cenu slušně vyšponovat. Ale pak je tu i verze Audi Q8 TFSI e, za kterou už v základu zaplatíte hodně přes 2 miliony Kč a samozřejmě nesmíme opomenout již zmíněné Audi RS Q8 (nejrychlejší SUV značky), které začíná na ceně přes 3 500 000 Kč.

A co legendární Audi R8? Pokud byste si dělali zálusk na tohle žihadlo, nepočítejte s tím, že se vejdete pod 4 miliony Kč. Naopak se velmi snadno dostanete i nad 6 milionů Kč. Společně s Audi A8 je tedy R8 v průměru nejdražším vozem této automobilky.

Nejspolehlivější Audi

Audi A4
Audi A4, zdroj: audi.cz

A nakonec z ryze praktického soudku. Které vozy Audi lze považovat za nejspolehlivější? Je jasné, že tato otázka je poněkud složitější. Spolehlivost – na rozdíl od výkonu, rychlosti či ceny – nelze exaktně vyjádřit. Vycházet tak můžeme pouze z empirických údajů neboli zkušeností.

Audi je špičková, prestižní značka a její vozy jsou vždy na skvělé úrovni. Avšak pokud uvažujete o pořízení ojetého Audi a hledáte skutečný „držák“, který vás nezradí, má smysl zajímat se o to, které modely se automobilce v tomto směru vydařily nejvíce.

Svého času kralovala spolehlivým ojetinám Audi A4 – a to nejen v rámci značky Audi – a dodnes jde o skvělý a spolehlivý vůz. Mimořádně zdatně mu sekundují i vozy Audi A3. Tato auta jsou skutečnou zárukou spolehlivosti a jen tak vás na holičkách nenechají. Mezi nejlepším a nejspolehlivějšími ojetinami se však průběžně objevovaly i jiné modelové řady značky Audi. Včetně A5 či A6 nebo SUVéček Q3 či Q5. Audi zkrátka umí dělat skvělá, poctivá, kvalitní auta, která se hned tak nekazí.

Oblíbená auta