Magazín

Audi NEJ: nejnovější, nejspolehlivější, nejrychlejší, nejdražší či nejsilnější Audi

Tluče vaše srdce v precizním a stylovém rytmu německé automobilky Audi? Pak se vám jistě bude líbit článek, který jsme pro vás na dnešek připravili. Podíváme se v něm na nejlepší výkony této značky, která nás už léta letoucí zásobuje překrásnými a silnými i spolehlivými a komfortními vozy. Avšak které jsou ty nej? Které Audi je nejrychlejší, nejsilnější, nejdražší či nejvíce spolehlivé? A jaké jsou nejnovější modely Audi, které tato automobilka v posledních letech představila světu.

Nejnovější modely Audi

Audi RS3
Audi RS3, zdroj: audi.cz

Náš žebříček či spíše přehlídku toho, co může renomovaná značka Audi nabídnout, začneme u „žhavých“ novinek. Nová dekáda už nám z rukou značky Audi přinesla pěknou paletu nových nebo inovovaných vozů.

Dočkali jsme se například nové, již čtvrté, generace oblíbeného kompaktního hatchbacku Audi A3 ve verzi 8Y a na jejím základě vznikla i sportovní verze Audi RS3 8YA s výkonem famózních 400 koní a rychlostí až 290 km/h. Omezená série Performance Edition nabídla ještě o pár koní navíc a dotáhla to s rychlostí na třístovku. A modernizace či nové generace se v posledních třech letech dočkala i celá řada dalších modelových sérií. Nevyjímaje A1, A4 či třeba Q7. V roce 2020 pak například vyplul do ulic nadupaný parník Audi RS Q8, luxusní SUV s výkonem 600 koní.

Za zmínku rozhodně stojí elektrické modely jako sporťák Audi e-tron GT F8 či RS e-tron GT. Taky SUV Q4 e-tron, který vznikl i ve variantě Sportback. Milovníci luxusu mohou zase zaplesat nad parádním SUV Q8 e-tron. Ale Audi je velká značka, nezahálí a novinek, speciálních edicí či upravených verzí na nás hrne víc než dostatečné množství a zde není prostor jim všem věnovat pozornost. Pojďme proto raději dále. K neméně atraktivním záležitostem.

Nejrychlejší Audi

Audi R8 Spyder
Audi R8 Spyder, zdroj: audi.cz

Ano, rychlost. Modla, k níž tajně či zcela otevřeně vzhlížejí všichni milovníci silných a krásných aut. Nepotřebujeme ji, je drahá a potenciálně nebezpečná, v běžném praktickém životě je většinou celkem k ničemu. Stejně ji však milujeme a obdivujeme. A značka Audi si s rychlostí rozhodně tyká. Dynamický a sportovní styl a výkon k ní neodmyslitelně patří. Kdo však, pokud jde o rychlost, u Audi vládne?

Na výsluní se jednoznačně drží legenda – úžasné Audi R8. Tento skvostný supersportovní vůz se vyrábí již od roku 2007 a už se dávno zapsal do dějin. Je nejen nejrychlejším, ale bezesporu i jedním z nejkrásnějších a nejznámějších vozů, které Audi kdy vyslalo do světa. V roce 2018 se druhá generace R8 dočkala úprav a navýšení výkonu. Z vozu Audi R8 V10 Performance tak můžete vytáhnout až 620 koní a neuvěřitelnou rychlost kolem 330 km/h. Zrychlení z nuly na sto se odehraje za 3,1 sekundy.

Tohle ultimátní žihadlo se tudíž může poměřovat s vozy tradičních a exkluzivních supersportovně založených značek jako Ferrari či Lamborghini. Ostatně s Lamborghini má Audi R8 leccos společného – včetně platformy Lamborghini Huracán a desetiválcového motoru.

A zapomenout bychom neměli ani na to, že R8 má i svou prudce elegantní spyder verzi. Audi R8 Spyder V10 performance quattro se sklápěcí střechou sdílí výkon se svým „základním“ protějškem. Rozhodně jde o jeden z nejbrutálnějších a nejnadupanějších kabrioletů.

Audi má však svého závodníka i mezi SUV. Pojem sportovně-užitkový vůz v případě luxusního a nadupaného korábu Audi RS Q8 dostává reálné obrysy. Tento vůz nabídne výkon 600 koní a zrychlení z nuly na sto za 3,8 sekund. Za to vděčí motoru 4litrovému motoru V8 TFSI, který už prokázal své schopnosti i na okruhu Nürburgring, kde se poměřoval s hejnem jiných SUV.

Nejvýkonnější, nejsilnější Audi

Audi Q8
Audi Q8, zdroj: audi.cz

Výkon a rychlost jdou samozřejmě ruku v ruce, ale nikoli nezbytně zcela lineárně. Sluší se tedy zmínit ještě o vozech Audi, které jsou „papírově“ nejvýkonnější. Na špičku jednoznačně můžeme dosadit již zmíněné vozy Audi R8 či SUV RS Q8, ale Audi má v tomto směru i jiné favority.

Snad i trochu překvapivě se do popředí dere elektrický model Audi E-Tron GT RS, který ve své nejsilnější verzi dosáhl na výkon 646 koní a zrychlení z nuly na sto za 3,3 sekundy. Verze, která je dnes běžně v prodeji si udržuje stejné zrychlení, ale koní je „jen“ 590. Maximální rychlost je omezena na 250 km/h.

Nad hranicí šesti stovek koní se drží i vozy Audi RS6 Avant Performance, který brázdí silnice silou odpovídající stádu až 630 koní. Zrychlení z nuly na sto dosáhne za 3,4 vteřiny a maximální rychlost činí až 305 km/h. Pod kapotou tomuto říznému kombíku duní čtyřlitrový osmiválec V8 Biturbo TSFI.

Obdobný výkon (díky stejnému motoru) nabídne krásný sporťák Audi RS7 Sportback Performance. Za tak krásným a rychlým autem se musí otočit každý. V každém případě je jasné, že Audi má – pokud jde o rychlost a výkon – hodně co nabídnout. Pokoření magické hranice 500 koní výkonu a 300 km/h není pro řadu vozů této značky problém. Vozy Audi jsou však nejen silné a rychlé, ale taky nádherné, komfortní až luxusní a uživatelsky přívětivé se skvělými jízdními vlastnostmi. A to je zásadní.

Nejdražší Audi

Audi A8
Audi A8, zdroj: audi.cz

Pokud máte pořádně naditou prkenici, můžete jí v autosalonu Audi trochu ulehčit. Tato značka patří mezi ty dražší až drahé. Ale kterých svých vozů si cení takříkajíc nadevše?

Je to už pěkných pár let – konkrétně se psal rok 2008 – kdy značka Audi vzbudila pozornost prodejem limuzíny A8 za téměř 15 milionů Kč. Šlo o vůz na zakázku pro bavorského premiéra Edmunda Stoibera. Němečtí politici si holt jezdí ve velkém stylu.

Šlo o specifický případ, ale dodnes je špičková limuzína Audi A8 zřejmě nejdražším vozem v běžné nabídce Audi. Cena základního modelu začíná na 2 700 000 Kč, ale může se vyšplhat mnohem a mnohem výše. Třeba cena verze Audi A8 L 60 TFSI e quattro začíná až na 5 300 000 Kč. Pokud si dáte záležet na výběru příplatkové výbavy, snadno se dostanete přes hranici 6 milionů Kč.

Zrovna diskontní cenou neoplývá ani luxusní SUV Audi Q8. Jde o nejvyšší řadu SUV v nabídce značky Audi a cena úplného základu začíná těsně pod hranicí 2 milionů. Volba výbavy pak může cenu slušně vyšponovat. Ale pak je tu i verze Audi Q8 TFSI e, za kterou už v základu zaplatíte hodně přes 2 miliony Kč a samozřejmě nesmíme opomenout již zmíněné Audi RS Q8 (nejrychlejší SUV značky), které začíná na ceně přes 3 500 000 Kč.

A co legendární Audi R8? Pokud byste si dělali zálusk na tohle žihadlo, nepočítejte s tím, že se vejdete pod 4 miliony Kč. Naopak se velmi snadno dostanete i nad 6 milionů Kč. Společně s Audi A8 je tedy R8 v průměru nejdražším vozem této automobilky.

Nejspolehlivější Audi

Audi A4
Audi A4, zdroj: audi.cz

A nakonec z ryze praktického soudku. Které vozy Audi lze považovat za nejspolehlivější? Je jasné, že tato otázka je poněkud složitější. Spolehlivost – na rozdíl od výkonu, rychlosti či ceny – nelze exaktně vyjádřit. Vycházet tak můžeme pouze z empirických údajů neboli zkušeností.

Audi je špičková, prestižní značka a její vozy jsou vždy na skvělé úrovni. Avšak pokud uvažujete o pořízení ojetého Audi a hledáte skutečný „držák“, který vás nezradí, má smysl zajímat se o to, které modely se automobilce v tomto směru vydařily nejvíce.

Svého času kralovala spolehlivým ojetinám Audi A4 – a to nejen v rámci značky Audi – a dodnes jde o skvělý a spolehlivý vůz. Mimořádně zdatně mu sekundují i vozy Audi A3. Tato auta jsou skutečnou zárukou spolehlivosti a jen tak vás na holičkách nenechají. Mezi nejlepším a nejspolehlivějšími ojetinami se však průběžně objevovaly i jiné modelové řady značky Audi. Včetně A5 či A6 nebo SUVéček Q3 či Q5. Audi zkrátka umí dělat skvělá, poctivá, kvalitní auta, která se hned tak nekazí.

Přidat komentář

Klikněte sem pro zanechání komentáře

Oblíbená auta