Magazín

BMW NEJ: nejnovější, nejspolehlivější, nejrychlejší, nejdražší či nejsilnější BMW

Německá značka BMW patří bezesporu mezi ikony sportovních, stylových a exkluzivních až luxusních vozů. Společně s Mercedesem a Audi tvoří zřejmě nejvýznamnější německý konkurenční trojlístek v rámci vozů „lepší kategorie“. BMW sídlí v Mnichově – jde o velkou automobilku, mezi jejíž mateřské společnosti patří i známé značky vozů Mini, či dokonce Rolls-Royce.

BMW je automobilka s tradicí sahající až k roku 1916  – už 107 let nás zásobuje skvělými auty. Mnozí je považují za synonymum či etalon elegantního, reprezentativního a přitom sportovního stylu. Klasická přední maska chladiče ve tvaru dvou „ledvin“ a kruhové logo s modrobílými výsečemi jsou takřka univerzálně srozumitelné symboly. V dnešním článku se však podíváme na to, jaké může tato legendární značka nabídnout „nej“. Jaké jsou nejlepší, nejrychlejší a nejvýkonnější, nejspolehlivější či nejnovější vozy BMW? Právě to dnes budeme zjišťovat.

Nejnovější modely BMW

BMW i4
BMW i4, zdroj: bmw.cz

Máte spadeno na žhavé novinky? Začněme tedy naši přehlídku právě z tohohle soudku. Jaké novinky si pro nás automobilka BMW v posledních době připravila? Které fungl nové modely nám představila od začátku nové dekády?

Asi vás nepřekvapí, že nových vozů nabídla v posledních pár letech automobilka BMW relativně dost. Mezi sedany vyšší třídy dokázalo v roce 2020 zaujmout našlápnuté BMW 2 Series Gran Coupé. Tahle sportovní limuzína nás uhranula opravdu famózním designem a taky pořádnou paletou motorizací, přičemž nejsilnější verze M235i xDrive Gran Coupé dosáhla až na 306 koní.

Mezi SUV je poměrně žhavou záležitostí BMW XM, které se vyrábí teprve od loňského (2022) roku. Jde o luxusní SUV s plug-in hybridním pohonem. V současnosti je při ceně začínající na cca 4 300 000 Kč zřejmě i nejdražším SUV v nabídce automobilky.

Mezi elektrickými vozy má však BMW zřejmě nejvíce nových přírůstků. Ať už je to liftback BMW i4, exkluzivní a luxusní sedan BMW i7 nebo plně elektrická SUV BMW iX1, iX3 a iX. V oblasti elektromobility se tedy BMW v posledních letech opravdu činilo – a není se co divit. Tato automobilka zkrátka drží krok s dobou.

Nových modelů a samozřejmě i renovací, nových generací a verzí by se našlo ještě dost a dost, ale máme na práci i jiné věci

Nejrychlejší BMW

BMW M8
BMW M8, zdroj: bmw.cz

Je pro vás rychlost vždy až na prvním místě? Pak se pohodlně usaďte a připravte se na pořádně divokou jízdu s nejrychlejšími BMW. Za svou historii tato značka vyslala do světa víc než dost brutálně výkonných a rychlých „raket“. Zaměřme se však na současnost.

Mezi největší trhače asfaltu patří momentálně bezesporu BMW M8. Tohle překrásné žihadlo v karoserii Coupé s vámi může svištět rychlostí kolem 305 km/h. Zrychlení z nuly na sto dá za fenomenálních 3,2 sekund, čímž se může směle srovnávat i se supersporty exkluzivních značek jako Ferrari, Lamborghini a podobně. Nezaostává za nimi ani v otázce výkonu. Ve verzi M8 Competition Coupé dosahuje až 625 koní. To je jízda! Tento řízný stroj si přitom můžete pořídit i jako kabriolet.

Srovnatelnými výkony se však může pochlubit i exkluzivní sedan BMW M5 – výkon je stejný, ale zrychlení o něco desetinku vteřiny pomalejší. Špičkovou rychlost předvádí i závodně vyladěné BMW M4 CSL, které má pod kapotou 550 koní, ale na okruhu by jistě dokázalo naložit i silnějším jedincům. Což ostatně dokázalo při testech na Nürburgringu.

Nejvýkonnější BMW

BMW XM
BMW XM, zdroj: bmw.cz

Je M8 nebo M5 papírově nejvýkonnější, nejsilnější vůz BMW? Překvapivě nikoli. Pokud bychom se soustředili čistě na počet koní – pak by se vítězem stalo zřejmě jiné auto. Zřejmě až tak dalece nepřekvapí, že jde o SUV.

Tyto těžké a velké vozy ke svému pohybu přece jen spolykají více energie a potřebují i adekvátní výkon. Nejvyššího dosahuje již zmíněná novinka – plug-in hybridní SUV BMW XM, které v základní verzi nabídne plných 653 koní! Ale tím to nekončí. V exkluzivní verzi XM Label Red totiž vysokovýkonný zážehový 8válec M TwinPower Turbo přihodí ještě něco (spíš celkem hodně) navíc. Celkový výkon je pak neuvěřitelných 748 koní! No jak se říká… pane jo. Připravte si ale naditou prkenici. Cena tohoto vozu začíná nad hranicí 5 milionů Kč. Nejde tedy zrovna o diskontní vozítko. Je to ale nejdražší BMW současnosti?

Nejdražší BMW

Nebudeme vás napínat. Pokud jde o aktuální a sériově vyráběné modely, pak ano… hybridní SUV BMW XM pravděpodobně bude nejdražší volbou. Základní cena fungl nového vozu totiž začíná na cca 4 300 000 Kč a je to jediný „čtyřmilioňák“ v nabídce. Ale v lepší motorizaci se dostanete i nad pět milionů.

S výrazným odstupem, na 3 600 000 Kč, začíná např. čistě elektrická limuzína BMW i7 M70 xDrive, ale opět se můžete hladce dostat daleko nad 4 miliony. Zmiňované žihadlo BMW M8 Coupé je taky pěkně mastné – pod 3,5 milionů se nedostanete. Naopak nad 4 miliony snadno. V relaci nad 3 miliony Kč toho přitom BMW nabízí ještě dost.

Vůbec nejdražší vozy BMW však nebyly sériové funglovky, které právě vyjely z linky. Zřejmě nejdražší transakcí v historii značky se může pochlubit BMW 507 Touring Sports z roku 1957. V roce 2018 se vydražilo za v přepočtu cca 121 milionů Kč.

Nejprodávanější BMW

Mezi nejsilnější stálice značky patří BMW řady 3. Těchto vozů se v různých podobách za dobu existence od roku 1975 prodalo skoro 13 milionů. Dokonce i v době vlády SUV si tato série drží své svrchované postavení. V roce 2022 byly BMW řady 3 nejprodávanějšími BMW v Evropě. Teprve za nimi se umístilo SUV BMW X1.

Nejspolehlivější BMW

Interiér BMW i3

Jaké BMW je považováno za nejspolehlivější? Které si lze s čistým svědomím pořídit jako ojetinu, pokud nechcete, aby roční náklady na servis převýšily pořizovací cenu? BMW jsou exkluzivní a obecně velmi kvalitní vozy. Dá se tedy říct, že je na ně celkem vzato spolehnutí. Ale pokud si pořídíte BMW s řadovým benzínovým šestiválcem BMW N52. Z dieselů se pak podobně skvělých ohlasů dočkal motor BMW M57 – především v třílitrové verzi.

Pokud by vám šlo o konkrétní vůz, pak neuděláte chybu s již zmíněnými BMW legendární a nejúspěšnější řady 3. Tyto vozy nabízejí perfektní spolehlivost a budou vám dobře sloužit mnoho let – a to i pokud nebudete první majitel. Zároveň nejde o zdaleka nejdražší řadu, spíše lze mluvit o perfektním poměru ceny a kvality.

Nejmenší a největší BMW

Pokud byste chtěli jezdit v co největším korábu – opravdovém parníku na kolech – pak správnou volbou bude luxusní SUV BMW X7. Tento megalomanský vůz pohodlně uveze až 7 osob a na délku má 5 181 cm.

K nejmenším vozům značky BMW pak patří modely řad 1 a 2.

Přidat komentář

Klikněte sem pro zanechání komentáře

Oblíbená auta