Magazín

Mercedes NEJ: nejnovější, nejspolehlivější, nejrychlejší, nejdražší či největší Mercedes

Mercedes-Benz S-class
Mercedes-Benz S-class, zdroj: mercedes-benz.cz

Mercedes je možná vůbec nejvíce ikonickou a známou německou značkou aut. Jde doslova o legendu. Mercedes je pojem, který má svou sílu a hodnotu, svůj zvuk. V tomto ohledu se snad tyčí i nad Audi či BMW, dvěma nejsilnějšími konkurenty. V současnosti je značka Mercedes-Benz majetkem společnosti Daimler AG, která se věnuje de facto výhradně právě této automobilce.

Historie značky Mercedes-Benz však sahá do roku 1926, kdy ji založili Karl Benz a Gottlieb Daimler. Oba byli geniálními a průkopnickými konstruktéry a vytvořili spoustu patentů a vynálezů, které představovaly milníky ve vývoji automobilismu. Dnes patří Mercedes-Benz mezi světovou špičku a značka je symbolem, až takřka synonymem, luxusu a exkluzivity.

Které vozy této značky jsou však nejrychlejší, nejsilnější, nejdražší či nejspolehlivější? A jaké nejnovější modely Mercedesu jsou právě v prodeji? To vše se dnes dozvíte.

Nejnovější Mercedes

Představení modelu Mercedes-Benz EQS

Jelikož jde o velkou automobilku, lze se dovtípit, že novějších modelů bude mít Mercedes-Benz na kontě hodně a že v tomto směru nezahálí. Pojďme se podívat alespoň na některé zajímavé vozy, které značka vypustila do světa v posledních letech.

Novinkou z přelomu dekády jsou SUV prodávaná pod označením Mercedes GLB. Jde o velmi praktické, variabilní vozy, které mohou poskytnout místo až pro 7 pasažérů a zároveň se chlubí solidními schopnostmi v terénu. Současný model nabízí výkon až 224 koní, zavazadlový prostor o objemu až 1805 l, panoramatické střešní okno a skvělou výbavu. Vybírat můžete z 9 motorizací a cena začíná lehce nad 1 milionem Kč.

Od roku 2021 je novinkou třída Mercedes EQB. Jde opět o SUV – ba přímo ekvivalent zmíněného GLB, tentokrát ovšem s elektrickým pohonem. Do kategorie nových elektro SUV spadá i nový Mercedes EQS, který spatřil světlo světa teprve v loňském roce (2022). EQS však sází více na exkluzivní, luxusní design i zpracování a na reprezentativní vzhled. Tento vůz je k dispozici i jako sedan a vypadá opravdu skvěle. Z téhož ranku jsou i vozy třídy Mercedes EQE, která rovněž vznikla v roce 2022. Opět jde o sedan a SUV.

Mercedes-Benz má v elektromobilitě celou řadu nových zářezů. Ale nefláká se ani s tradičními modely. Kromě zmíněného GLB přibylo i SUV GLC Coupé. Opravdu krásný vůz kombinující sportovní a elegantní vzhled s vlastnostmi SUV. Nabízí výkon až 269 koní, skvělý design i výbavu. A tak bychom mohli pokračovat dál. Ale máme na práci i jiné věci. Nemůžeme však nezmínit úžasný Mercedes-AMG One. Supersportovní plug-in-hybrid z roku 2022 s „hardwarem“ z formule 1. Maximální celkový výkon přes 1000 koní a rychlost přes 350 km/h mluví jistě za vše.

Nejrychlejší Mercedes

Mercedes-Benz AMG GT

A máme tu téma, které bude řadu z vás zřejmě zajímat nejvíc. Nekompromisní rychlost má pořád své kouzlo a Mercedes-Benz s ní rozhodně umí zacházet. Který vůz této značky je však, pokud jde o rychlost, největší dříč?

V roce 2020 s velkou pompou vyrazila do ulic série Mercedes-AMG GT Black Series. Mercedes-AMG GT už patří k legendám a v této verzi nabídl plných 720 koní. Z nuly na sto se dostal za 3,2 sekund a maximálka se točila kolem 325 km/h. Podobným monstrem je Mercedes-AMG GT 63 S z roku 2021. Už v minulosti však Mercedes sestrojil i rychlejší auta. Co třeba takový Mercedes CLK GTR, který trhal asfalt rychlostí až 344 km/h už v roce 1998. No jo, jenže to už byla „závodnička“ a ne normální vůz, kterým byste jezdili do práce nebo na nákup do Lidlu. Do našeho žebříčku však zajisté patří.

Ze sériových nových vozů dosahují famózní rychlosti i modely jako Mercedes-AMG GT C Roadster, Mercedes-AMG GLC 63 S Coupé či Mercedes-AMG GLE 63 S. V každém případě, pokud máte rádi brutální rychlost, je u Mercedesu z čeho vybírat. A to jsme vynechali dříve zmíněný Mercedes One, který by to dost možná natřel všem.

Nejvýkonnější Mercedes

Mercedes AMG ONE
Mercedes AMG ONE

Výše jsme se zaměřovali na reálnou rychlost, nyní nás však bude zajímat něco jiného. Čirá síla. Výkon. Zkrátka počet koní, které klusají v motoru. Který Mercedes si stojí nejlíp?

Asi vás nepřekvapí, že zde budeme vesměs jmenovat již jednou zmíněné vozy. Na vrcholu žebříčku by zřejmě stanul model Mercedes One s dohromady více než tisícovkou koní. V závěsu za ním by se zřejmě držel Mercedes AMG GT 63 S E Performance – tato verze AMG GT dosáhla až na 843 koňských sil a to je taky pořádná palba. S 4litrovým osmiválcem podporovaným elektromotorem (204 koňských sil) už si můžete být jistí, že vám na silnici nikdo nenatrhne žaket.

Další v řadě by mohl být Mercedes SLS AMG Electric Drive751 koňmi. Jak název napovídá, jde o elektromobil. A pak je tu opět Mercedes AMG GT Black Series a jeho 720 koní. Za něj by se mohl zařadit Mercedes SL 65 AMG Black Series s výkonem až 670 koní. A nad šesti stovkou se vznáší ještě celá plejáda vozů, včetně všemi milovaného a obdivovaného legendárního vozu Mercedes-Benz SLR McLaren, který patří mezi nejkrásnější a nejlepší vozy, na kterých se Mercedes podílel (v tomto případě s britskou automobilkou McLaren, pochopitelně).

Nejdražší Mercedes

Mercedes-Benz S-class
Mercedes-Benz S-class, zdroj: mercedes-benz.cz

Mercedes je drahá značka. To je jasné. Ale pokud zabrousíme mimo sériovou výrobu, k rekordním cenám – možná budete i tak překvapeni, ne-li zaskočeni. Mercedes má na svém kontě dokonce zřejmě nejdražší transakci, pokud jde o prodej vozu, vůbec. Právě loni (2022) byl totiž vydražen vzácný Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupé z roku 1955. A to za doslova astronomické 3,3 miliardy korun (resp. 135 milionů Eur). To je pálka! Na druhém místě je Ferrari 250 GTO, které se o čtyři roky dříve vydražilo za 1,6 miliardy Kč.

Mezi nejdražší běžně prodávané, sériové vozy značky Mercedes pak zřejmě patří modely sedan třídy S, u nichž se nejnižší, základní cena pohybuje těsně pod hranicí 3 milionů Kč. Limuzína Mercedes-Maybach třídy S pak vyjde minimálně na 4 600 000 Kč. Taky SUV od Mercedesu dokážou být pěkně mastné. Modely terénní třídy G začínají nad 3,5 miliony Kč. Již několikrát zmíněný nekompromisní Mercedes-AMG GT se základní cenou taky blíží k 3 milionům.

Jinými slovy, pokud chcete za auto utratit hodně peněz, Mercedes může být rozhodně velmi dobrou volbou. Ještě lepší na tom je, že kvalita a úroveň obvykle ceně skutečně odpovídají.

Největší Mercedes

A jen tak pro zajímavost… víte, který model Mercedesu je aktuálně největší? Ano, hádáte správně – je to SUV a konkrétně model Mercedes-Benz GLS z roku 2021 se třemi řadami sedadel. Na délku má 5 207 cm a na šířku 1956 cm. Cena tohoto korábu, neřku-li přímo parníku, silnic začíná někde kolem 2 300 000 Kč.

Nejprodávanější Mercedes

Mercedes-Benz GLC
Mercedes-Benz GLC, zdroj: mercedes-benz.cz

Z prémiových značek byl Mercedes v loňském roce v ČR nejúspěšnější. Nejvíce se pak lidé rvali o jeho esúvéčka. Těch se loni u nás prodalo lehce přes 3000. Celosvětově se stal v roce 2022 nejúspěšnějším vozem značky Mercedes GLC SUV s více než 340 000 prodanými kusy. Z dlouhodobého hlediska však patří k nejúspěšnějším a nejlepším Mercedesům vozy třídy C.

Nejspolehlivější Mercedes

Mercedes-Benz třídy C
Mercedes-Benz třídy C, zdroj: mercedes-benz.cz

Zejména při pořizování ojetiny se většina lidí zajímá především o to, jak je vůz spolehlivý. Co to vlastně znamená? Většinou jde o soubor vlastností, kde v hlavní roli figuruje minimální poruchovost, životnost motoru i dalších komponent, ale i dobré jízdní vlastnosti a jakási uživatelská přívětivost, která dělá z auta skvělého a věrného parťáka.

Pokud jde o spolehlivost, nepřekvapivě v obecné rovině vítězí modely třídy C. Tato skvělá auta jsou osvědčená, perfektně udělaná, zkrátka nezklamou. Za velmi spolehlivé jsou označovány i třídy CLS či GLA nebo Mercedesy třídy E. Samozřejmě však vždy záleží především na konkrétním motoru a dalších faktorech. Nicméně důkladnější analýza by vydala přinejmenším na samostatný článek – spíše však rovnou na menší knihu.

Přidat komentář

Klikněte sem pro zanechání komentáře

Oblíbená auta