Žebříčky

Jaká jsou nejbezpečnější auta dle Euro NCAP?

Volkswagen ID.4
Volkswagen ID.4, zdroj: volkswagen.cz

Provoz na silnicích se s každým dekádou a rokem zrychluje a zároveň zahušťuje. Stává se tudíž i rizikovějším, nebezpečnějším. Automobilky proto svádějí neustálý souboj s časem a okolnostmi, ve kterém se snaží přicházet s lepším a lepším zabezpečením. Odpovídají tak i na rostoucí zájem veřejnosti. Lidé hledají bezpečnost. Pro sebe, pro své partnery, děti. Pro spoustu řidičů je synonymem dobrého auta bezpečné auto. Jak ale poznat, které vozidlo splňuje nároky v tomto ohledu?

Můžete se nechat opíjet reklamami, které vám naslibují hory doly – nebo třeba věřit svému instinktu či doporučením známých. Ale existují i objektivnější přístupy. Především testy. Současný svět žije bezpečnostními testy, je jich tolik a na tolik věcí (pro Evropu to platí dvojnásob), že by snad ani nebylo možné je spočítat. V dnešním žebříčku se však zaměříme na velmi prestižní a osvědčený test. Totiž European New Car Assessment Programme neboli NCAP.

Co je NCAP?

Už od roku 1996 provádí toto nezávislé, nadnárodní konsorcium propracované nárazové testy vozidel. Spolupracuje s Evropskou komisí i Mezinárodní automobilovou asociací a dalšími významnými organizacemi. Základem testování jsou testy čelních, bočních i zadních nárazů, z nichž vychází výsledné hvězdičkové ohodnocení vozu. Kromě toho se provádí ještě doplňkové testy následků střetu s chodcem či cyklistou, bezpečnosti dětí v dětských sedačkách, náročnost vyprošťování, kvalita bezpečnostních asistenčních systémů.

NCAP je tedy komplexní test, který v současnosti do hodnocení zahrnuje většinu zásadních faktorů, a představuje tudíž respektovaný nástroj, jehož výsledky mají značnou váhu. Je tedy dobrý důvod se o ně opírat i při výběru nejbezpečnějšího auta. Zvlášť pokud je pro vás bezpečnost prioritou.

Název autaHodnoceníJednotlivé kategorie *
Testováno v roce 2021
Polestar 25 / 593% / 89% / 80% / 86%
Volkswagen ID.45 / 593% / 89% / 76% / 85%
Škoda Enyaq IV5 / 594% / 89% / 71% / 82%
Cupra Formentor5 / 593% / 88% / 68% / 80%
Testováno v roce 2020
Volkswagen ID.35 / 587% / 89% / 71% / 88%
Seat Leon5 / 592% / 88% / 71% / 80%
Toyota Yaris5 / 586% / 81% / 78% / 85%
Honda Jazz5 / 587% / 83% / 80% / 76%
Mazda MX-305 / 591% / 87% / 68% / 73%
Land Rover Defender5 / 585% / 85% / 71% / 79%
Isuzu D-Max5 / 584% / 86% / 69% / 83%
Kia Sorento5 / 582% / 85% / 63% / 87%
Audi A35 / 589% / 81% / 68% / 73%

* Jednotlivé kategorie tvoří: ochrana dospělých / ochrana dětí / bezpečnostní asistence / ohleduplnost k chodcům

** Zdroj: https://www.euroncap.com/en/ratings-rewards/latest-safety-ratings/

Nejbezpečnější auta podle naší redakce

1. Volkswagen ID.4 (testováno 2021)

Volkswagen ID.4
Volkswagen ID.4, zdroj: volkswagen.cz

Skvělých výsledků v letošním testu NCAP dosáhl nový elektromobil významné německé automobilky Volkswagen s označením ID.4. Jde o kompaktní pětidveřové SUV, které v nejsilnější motorizaci dosáhne velmi solidních 150 kW výkonu s dojezdem na jedno nabití 522 km. Opravdu pěkné parametry pro milovníky elektromobilů.

A tento vůz si skvěle vede i v jiných ohledech, třeba právě v bezpečnosti. V testu NCAP si vysloužil plných pět hvězd!

Procentuální hodnocení ve čtyřech základních kategoriích dopadlo výborně. Ochrana dospělých na 93 % (čelní a boční náraz: 15 bodů z 16 možných, zadní 3,7 ze 4 bodů), ochrana dětí 89 %, bezpečnostní asistence 85 % a trochu hůře (ale stále velmi dobře) byla zhodnocena ohleduplnost k chodcům (76 %). VW ID.4 patří tím pádem mezi nejbezpečnější auta pro rodinu v současné nabídce.

2. Škoda ENYAQ ?V (testováno 2021)

Škoda Enyaq IV
Škoda Enyaq IV, zdroj: skoda-auto.cz

Stejně skvěle si v testech NCAP vedlo i kompaktní SUV tradiční české značky Škoda (která je nicméně pod koncernem VW). Jde v podstatě o protějšek předchozího modelu VW ID.4, jen je o pár centimetrů delší – a nabídne i silnější motorizace. Model RS iV zvládne až 225 kW a max. rychlost 180 km/h s dojezdem na nabití 460 km.

Parametry vozů Enyaq a ID.4 jsou nicméně velmi podobné a jde o blízce příbuzná auta. To platí i v otázce bezpečnosti, kde si Enyaq vysloužil rovněž 5 hvězd. O něco lépe si dokonce vedl v ochraně dospělých cestujících (94 %), stejně v ochraně dětí (89 %), a naopak poněkud hůře v ochraně chodců (71 %) a asistenčních systémech (82 %). Každopádně jde o mimořádně bezpečné auto, které stojí za úvahu.

3. CUPRA FORMENTOR (testováno 2021)

Cupra Formentor
Cupra Formentor, zdroj: cupraofficial.cz

Značka Cupra, která představuje sportovně laděnou divizi Seatu, toho u nás zatím moc nenabídla. Avšak v loňském roce k nám vtrhlo SUV Formentor, které vzbudilo docela vzrušený zájem. Vůz totiž působí dravým a nepřehlédnutelným dojmem. Nabízí komfortní prostor, silný motor, který přitom nesežere přehnaně paliva a velmi dobré jízdní vlastnosti. Formentor je zkrátka zdařilý vůz a značka Cupra s ním vyjela správným směrem vstříc snad zářným zítřkům.

Taky NCAP si myslí, že Cupra odvedla s vozem Formentor dobrou práci. V testu získal plných pět hvězd a za předchozími vozidly (Enyaq, ID.4) zaostává jen tu a tam o nějaké procento. Pokud však hledáte vysokou bezpečnost, stále jde o skvělou volbu.

4. Volkswagen ID.3 (testováno 2020)

Volkswagen ID.3
Volkswagen ID.3, zdroj: volkswagen.cz

Jde vidět, že VW si dává u svých nových elektromobilů na bezpečnosti velice záležet. ID.3 je dalším moderním, přelomovým modelem této německé značky. Oproti ID.4 jde o úspornější vozidlo v karoserii hatchback spadající do nižší střední třídy vozů.

NCAP testovala vůz VW ID.3 v loňském roce s pětihvězdičkovým výsledkem. Ochrana dospělých dostala 87 %, ochrana dětí krásných 89 % a nadprůměrně vysoké hodnocení sklidila i bezpečnostní asistence (88 %); 71 % pak dostala ohleduplnost k chodcům. Opět vynikající výsledky a bezpečný elektrický automobil i pro rodiny s dětmi.

5. SEAT Leon (testováno 2020)

Seat Leon
Seat Leon, zdroj: seat.cz

Zatímco dosud jsme se věnovali spíš žhavějším novinkám, teď přijde na řadu osvědčená stálice v podobě vozu Seat Leon, který jezdí už od roku 1999. V roce 2020 vyrazila na silnice již čtvrtá generace a NCAP ji neváhala otestovat. Tento pětidveřový rodiný hatchback si vedl mimořádně dobře. Jde o další auto s plným počtem hvězd. V rámci našeho žebříčku jde přitom zároveň o spíše dostupnější vůz, který lze nový pořídit pod hranicí půl milionu korun.

SEAT Leon dostal 92 % za ochranu dospělých, 88 % za ochranu dětí, 71 % za ohleduplnost k chodcům a 80 % za asistenční systémy. Pokud hledáte rodinný vůz, ve kterém se budete cítit bezpečně, Leon může být ta správná volba.

6. Toyota Yaris (testováno 2020)

Toyota Yaris
Toyota Yaris, zdroj: toyota.cz

Další stará známá a léty prověřená záležitost. Yaris patří už roky mezi velmi oblíbené menší rodinné vozy. Důvodem je vynikající poměr ceny a kvality/výkonu, ale právě třeba i vysoká míra bezpečnosti. Tu umí ocenit i NCAP. Pětidveřový hatchback Yaris dostal v loňském testu 5 hvězd. Testován byl ovšem hybridní model. Jeho cena začíná už na přívětivých 360 000 Kč.

Pokud jde o procentní hodnocení, 86 % dostala ochrana dospělých, 81 % ochrana dětí, velmi pěkných 78 % ohleduplnost k chodcům a rovněž krásných 85 % si Yaris vysloužil za asistenční systémy. Dvě stěžejní kategorie jsou sice pravda poněkud nižší než u předchozích vozidel, ale v poměru k ceně auta jde o vynikající skóre.

7. Mazda MX30 (testováno 2020)

Mazda MX30
Mazda MX30, zdroj: mazda.cz

Nakonec tu máme elegantní, kompaktní SUV japonské automobilky Mazda, které je k dostání v hybridních a plně elektrických motorizacích. Patří mezi vozy, které si z testu NCAP odnesli vysoké hodnocení v podobě plného počtu hvězd. Mazda MX30 si vedla dobře v ochraně dospělých i dětských cestujících (91 a 87 %) – o něco „horší“ je skóre ochrany chodců a bezpečnostní asistence (68 a 73 %). Pořád nicméně jde o jedno z nejbezpečnějších rodinných aut, která v současnosti brázdí silnice.

Přidat komentář

Klikněte sem pro zanechání komentáře

Oblíbená auta