Žebříčky

Jaké je nejlepší 9 místné auto?

Mercedes-Benz Vito Tourer
Mercedes-Benz Vito Tourer, zdroj: mercedes-benz.cz

Češi mají rádi praktická auta a je to o nich známo. Vozy kombi zde dlouhá léta měly svůj ráj, oblíbili jsme si i MPV a spousta rodin má v garáži dodávku jako rodinné vozítko. Ale co když spíše než zavazadla nebo věci potřebujete převážet lidi? A to pokud možnost v pohodlí. Ideálním řešením mohou být „van“ vozy. Dodávky a MPV, které však místo volného zavazadlového prostoru skrývají více sedadlových řad. Jezdit v nich pak může až 9 lidí. V dnešním článku pro vás máme právě žebříček nejlepších 9místných aut. Které vám padlo nejvíc do oka?

1. FORD TOURNEO CUSTOM

Ford Tourneo Custom
Ford Tourneo Custom, zdroj: ford.cz

Fungl nový. Vlastně teprve na cestě k nám. Ford Tourneo Custom bude v nové, přepracované verzi k dostání někdy na podzim roku (2023). Ale není nutné čekat. Tento speciální „mini-bus“, který sám sebe někdy označuje jako MPV, už je totiž k dostání od roku 2014. Jde o variaci legendárního Transitu, ale úložný prostor pro náklad se přetransformoval do podoby prostoru pro cestující. Díky tomu do něj můžete usadit až 9 cestujících (včetně řidiče nebo řidičky).

Skvělé řešení, pokud máte hodně početnou rodinu nebo zkrátka místo tašek s nákupy či materiálů a vybavení spíše převážíte osoby. V Tourneu Custom se přitom každému dostane velmi štědrého prostoru a pohodlí – a ještě můžete využít objemný kufr. Zavazadla na dovolenou tudíž rozhodně nemusíte vozit na klíně. Nové Tourneo bude navíc k dispozici i v Plug-in hybridní verzi i jako čistý elektromobil, takže můžete jezdit ekologičtěji a úsporněji. Pro milovníky „spalovací klasiky“ však nebude chybět dvoulitrový diesel. Cena zbrusu nového Tournea bude začínat někde nad hranicí 1 250 000 Kč.

2. Mercedes-Benz Vito Tourer

Mercedes-Benz Vito Tourer
Mercedes-Benz Vito Tourer, zdroj: mercedes-benz.cz

Mercedes-Benz je jakousi známkou luxusu, ale nenabízí jen elegantní podnikatelské limuzíny nebo sportovní žihadla. Velmi silný je taky v poněkud užitkověji zaměřených vozech. Do této praktičtější kategorie jistě spadá i Mercedes-Benz Vito Tourer. Až 9místná dodávka, kterou si můžete pořídit od cca 837 000 Kč.

Tourer nabízí variabilní prostor, ve kterém lze vykouzlit až 9 míst. K dostání je přitom v několika verzích (BASE, PRO, SELECT), které se liší vybavením i dalšími parametry. Zvolit lze i několik délkových variant. Kompaktní, dlouhé a extra dlouhé provedení. Kompaktní má délku 4895 mm, extra dlouhá verze rovnou 5370 mm. Nabídne však lepší pohodlí i větší zavazadlový prostor. Tourer navíc existuje i v provedení s pohonem 4×4.

Celkově vzato, další skvělé vozítko i pro hodně velké rodiny. Zároveň s velmi reprezentativním designem, který dělá Mercedesu čest.

3. CITROËN Ë-SPACETOURER

Citroen ë-Spacetourer
Citroen ë-Spacetourer, zdroj: citroen.cz

Velký a prostorný, elegantní, komfortní – a taky elektrický. Takový je Citroën ë-SpaceTourer, flexibilní a praktický vůz známé francouzské značky, který nabídne až 9 cestovních míst nebo špičkový komfort pro dlouhé cesty v menším počtu osob. Zavazadlový prostor navíc pojme od 507 l přes 2 228 l při vyjmutí zadní řady míst, či dokonce 3 968 l při vyjmutí prostřední řady (u XL verze je to dokonce 4 554 l). Prostor je tedy i dostatečně variabilní a může sloužit pasažérům i nákladu.

SpaceTourer můžete získat s 50kWh baterií, s níž se dostanete na dojezd v průměru 230 km. Dobití na 80 % kapacity přitom trvá jen 30 minut. Pokud však cestujete na větší vzdálenosti, může vás víc oslovit verze se 75kWh baterií s dojezdem až 330 km. Při jízdě vás podpoří na 15 asistenčních systémů.

4. Mercedes-Benz Sprinter Tourer

Mercedes-Benz Sprinter Tourer
Mercedes-Benz Sprinter Tourer, zdroj: mercedes-benz.cz

Další Mercedes, tentokrát však jde o model Sprinter Tourer. Jak název napovídá, tento vůz vychází z dodávky Sprinter, respektive jde o jednu z jeho variací. Verze Tourer je zaměřená na možnost komfortní přepravy většího počtu pasažérů, konkrétně až osmi (plus řidič). Vnitřní prostor je i u tohoto vozu značně modulární, takže se můžete rozhodnout, kolik místa vyhradíte pro posádku a kolik pro zavazadla či náklad.

Sprinter Tourer je navíc k dostání v různých provedeních. Ve třech délkách i dvou výškách střechy. Svůj Tourer si tedy můžete „ušít“ na míru, podle toho kolik prostoru potřebujete. Jde o velmi dobrý vůz postavený na spolehlivém a osvědčeném základu. Potěší přitom i poměrně dostupnou cenou. Cena nového Toureru začíná na cca 880 000 Kč, což v dané kategorii víc než přijatelné.

5. PEUGEOT e-TRAVELLER

PEUGEOT e-TRAVELLER
PEUGEOT e-TRAVELLER, zdroj: peugeot.cz

Další elektromobilní záležitost na cestách. Peugeot e-Traveller bychom mohli považovat za protějšek ë-SpaceToureru od Citroënu. Nedá se však mluvit ani tak o konkurenci jako spíš o příbuzenstvu. Obě automobilky ostatně patří do stáje francouzského giganta Groupe PSA. A upřímně řečeno, podobností mezi oběma zmíněnými vozy je poměrně dost – už na první pohled. A taky verze baterií jsou shodně 50kWh nebo 75kWh.

V každém případě se u Peugeotu můžete těšit na 5 až 9 míst, ale taky až cca 3 000 l zavazadlového prostoru. K dispozici je ve dvou délkových provedeních a nabízí skvělé pohodlí i velmi příjemné jízdní vlastnosti. Jde tedy o velmi povedené vozidlo pro početnou posádku i přepravu zavazadel či nákladů.

6. VW Caravelle 6.1

VW Caravelle 6.1
VW Caravelle 6.1, zdroj: volkswagen.cz

Bylo by zřejmě podezřelé, kdyby se v našem žebříčku neobjevil žádný vůz značky Volkswagen. Značka, která se zve „Lidový vůz“ přece musí nabídnout pořádný vůz pro… lidi. A vskutku je zde. VW Caravelle 6.1. Caravelle je osvědčená záležitost, která je tu s námi už dobrých 30 let. Koneckonců jde o variaci ikonického Transporteru, která se však zaměřuje na pasažéry a jejich pohodlí i bezpečí.

Nový Caravelle je přizpůsobivý, působí velmi uměřeným dojmem – jako spolehlivý kolega. Nečekejte žádné designové ani jiné výstřelky. Vůz je opatřen dieselovým motorem a vybrat si můžete z několika variant s výkonem 81 až 110 kW (čili až 150 koní). Caravelle je však k dostání i s pohonem 4×4 (4MOTION). Cena nejzákladnější verze se pohybuje někde nad hranicí milionu Kč. Ale stojí to za to.

7. Toyota PROACE Verso

Toyota Proace Verso
Toyota Proace Verso, zdroj: toyota.cz

Na závěr by to chtělo ještě příspěvek z asijské provenience. Do oka nám nejvíce padla japonská dodávka Proace od značky Toyota. Ta je k dostání i ve „van“ verzi jako Proace Verso, do které můžete usadit slušnou posádku. Existuje hned v několika variacích, takže se můžete rozhodnout, zda dáte přednost např. vyššímu pohodlí ve verzi VIP nebo radši větší kapacitě v rodinném provedení.

Proace Verso klade velký důraz i na bezpečnost. Vůz je prošpikovaný moderními bezpečnostními a asistenčními systémy. Od předkolizního bezpečnostního systému přes rozpoznávání značek až po adaptivní tempomat. Velmi pěkné, variabilní a spolehlivé auto.

Náš tip: Nejlepší 7 místné auto? Inspiruj se naším článkem

Přidat komentář

Klikněte sem pro zanechání komentáře

Oblíbená auta