Žebříčky

Jaká jsou nejlepší auta na tahání karavanů a přívěsů?

Nejlepší auto na tahání karavanů a přívěsů

Cestování s karavanem je pro mnohé splněným snem. Není se čemu divit – tento způsob výletování či putování poskytuje obrovskou porci svobody. Nejste závislí na tom, zda, kdy nebo kde vám někdo poskytne ubytování – a za kolik. Ne že by cesty s karavanem byly úplně laciný špás. Pojízdný domeček něco stojí a benzínu při takové zátěži padne taky habaděj. Přesto je zde spousta výhod, které pro leckoho stále převažují nad úskalími.

V dnešním článku se nicméně nebudeme věnovat přímo karavanům, nýbrž vozům, které je táhnou. Jak vybrat nejlepší auto na karavan? To je otázka do pranice. Je jasné, že bude záležet na více faktorech. Počínaje vaším finančním rozpočtem přes hmotnost a velikost karavanu až po nároky na vybavení, komfort či prostor nebo spotřebu samotného vozu. Přesto jsme se pokusili pro vás vytvořit přehledný žebříček ideálních aut na tahání karavanů, které vás nenechají ani na dlouhé cestě ve štychu.

Žebříček nejlepších aut na karavan podle naší redakce

1. Volvo XC60

Středně velké SUV ikonické švédské značky Volvo s označením XC60 si hravě poradí i s těžšími karavany. Důkazem mohou být i četné úspěchy a vítězství například v prestižní britské anketě Tow car of the year, která se na tažné vozy pro karavan přímo zaměřuje. Volvo XC60 je opravdu precizní záležitost. Nabídne úchvatný komfort a prostor a je k dispozici s hybridním pohonem, který vám pomůže ušetřit pohonné hmoty i životní prostředí. Při ceně od cca 1 200 000 Kč jde sice o volbu spíš pro náročnější, ale první příčku v našem testu si zaslouží.

2. Volkswagen Touareg

VW Volkswagen Touareg
VW Volkswagen Touareg, zdroj: volkswagen.cz

Další osvědčená a skvělá volba pro tahání i těžkých karavanů. Od roku 2018 jezdí už třetí generace těchto prostorných a silných SUV známé německé automobilky VW. V nejvyšší verzi (Touareg R) s plug-in hybridním pohonem dosáhne na výkon až závratných 462 koní. Cena už je přes 2 miliony 2 sta tisíc Kč. Ale ani nižší verze a slabší motorizace rozhodně nezklamou. S tímto vozem si vystačí i velmi nároční cestovatelé.

3. Volvo XC90

sedmisedadlové monstrum, precizně zpracované s perfektní výbavou, komfortem a mírou spolehlivosti. Perfektní vůz s karavanem i bez něj. Volvo XC90 je vlastně samo o sobě skoro něco jako karavan. Pravda, tyhle výhody nejsou zrovna zadarmo. Na nový vůz si připravte aspoň něco přes 1 700 000 Kč. Vynaložených prostředků vám ovšem jistě nebude líto. Tenhle luxusní parník vám to nedovolí.

4. Audi A6 allroad quattro

Audi A6 Allroad Quattro
Audi A6 Allroad Quattro, zdroj: audi.cz

Audi A6 patří už mezi veterány ve své kategorii. Jezdí od roku 1999 a předloni byla představena již jeho čtvrtá generace. A6 dostala nový a fascinující kabát – tedy nejen kabát. Vůz patří mezi nejlepší a nejmodernější zástupce své kategorie. Ve verzi allroad quattro to platí dvojnásob. Auto je nadupané technologiemi a poskytne exkluzivní komfort. Pod kapotou můžete mít motor o výkonu až 349 koní. S karavanem si však poradí i nižší motorizace. Další vynikající volba pro bezpečné a hladké cestování.

5. BMW řady 5 Touring

BMW řady 5 Touring
BMW řady 5 Touring, zdroj: press.bmwgroup.com

Ve srovnání s několika předchozími vozy našeho testu bude BMW řady 5 Touring patřit mezi ty relativně levnější. Koupit si ho můžete už od cca 1 370 000 Kč. A to se vyplatí. Je to totiž plnokrevné BMW a luxusní i silné SUV se vším, co k tomu patří.

6. Škoda SUPERB

Škoda Superb Kombi
Škoda Superb Kombi, zdroj: skoda-auto.cz

Vlajková loď mladoboleslavské automobilky Škoda je jediným vozem karosérie liftback v našem žebříčku. To ale neznamená, že si s karavanem neporadí. Naopak, uspěla v tomto směru už v řadě testů a patří mezi nejlépe hodnocené vozy pro karavany mimo kategorii SUV. Superb má vše, co je potřeba. Výkon, stabilitu, skvělé jízdní vlastnosti. Můžete si jej pořídit i s pohonem 4×4. Pokud vás SUV neláká, Superb může být ta správná volba.

Jak vybrat nejlepší auto na tahání karavanu?

Podle čeho vybírat vhodný vůz ke karavanu a na jaké typy vozidel nebo vlastnosti se zaměřit? Jak jsme řekli v úvodu, záleží na konkrétních okolnostech a požadavcích. Obecně se však vyplatí vybírat mezi těžšími, stabilními a rozměrnějšími vozy s dobrými jízdními vlastnostmi. V minulosti možná nebyl problém táhnout karavan za starým Favoritem, dnešní provoz už je však poněkud náročnější. Rychlejší, hustší, navíc je kladen mnohem větší důraz na bezpečnost. To, co jsme si mohli běžně dovolit před 30 nebo 50 lety je už nemyslitelné. Takže po jakých vozech pokukovat?

  • SUV – Tato kategorie vozů patří k nejrychleji rostoucím a nejpopulárnějším. Proto jsme se na ni zaměřili i v našem testu. SUV vozy poskytují skvělý výhled, sílu, stabilitu. Jsou přímo stavěné pro přidanou zátěž, častý je i pohon 4×4. SUV zkrátka splňují nároky na optimální tažné vozidlo. A to v podstatě i menší a kompaktní varianty.
  • MPV – Tento typ vozů je v posledních letech spíš na ústupu. Přesto je řada z nich poměrně dobře uzpůsobena na tahání přívěsů a karavanů. Poskytnou navíc dobrý vnitřní prostor a pohodlí. Zejména, pokud hledáte mezi ojetinami, vyplatí se omrknout i MPV.
  • Offroad, terénní vozy – Nadupaná auta s pohonem 4×4, perfektně stabilní a dokážou pořádně zabrat. Karavan není pro dobrý teréňák žádný problém. A nemusí to být jen Jeep nebo Land Rover. I další značky nabízejí kvalitní offroady. Je však jasné, že tento typ vozů není pro každého.
  • Sedan, liftback, kombi – Zvládnou i tato vozidla utáhnout karavan? Ano, některá si s karavany poradí velmi dobře. Např. Škoda Superb, která se dostala i do našeho žebříčku. Oproti SUV už je ale třeba lépe vybírat.

Přidat komentář

Klikněte sem pro zanechání komentáře

Oblíbená auta