Žebříčky

TOP 8: Nejlepší auto do lesa (pro myslivce či na dřevo)

Land Rover Defender v lese
Land Rover Defender v lese

Sháníte auto, které se nezalekne terénu a poradí si nejen na úhledných silnicích, ale taky třeba na lesních cestách nebo i mimo ně? Pokud máte povolání (nebo třeba bydliště), které vyžaduje i náročnější cesty terénem, pak si musíte vůz vybírat i podle jiných parametrů, než je komfort nebo vzhled. V dnešním článku se proto podíváme na nejlepší auta do lesa. Připravili jsme pro vás žebříček TOP 8 vozů s nejlepšími off-road vlastnostmi. Který bude ten váš?

Nejlepší auto pro myslivce, na dřevo a lesní cesty

1. Jeep Wrangler Rubicon

Jeep Wrangler do lesa
Jeep Wrangler do lesa, zdroj: jeep.cz

Jeep v našem žebříčku pochopitelně nesmí v žádném případě chybět. Tato ikona terénních vozů, ba přímo jejich synonymum a symbol, nás už celé dekády zásobuje vozy „do lesa“ i jiné divočiny. K novějším příspěvkům patří Jeep Wrangler Unlimited Rubicon Recon.

Vozy Jeep Wrangler jsou s námi už od roku 1986 a v roce 2017 se dočkaly čtvrté generace známé pod označením JL. Avšak rodová linie Wranglera je rozvětvená jako genealogie řeckých bájí. Model Rubicon Recon však patří rozhodně mezi nejhouževnatější větve „Wranglerovic“ rodokmenu. Jeho filozofie je v principu jednoduchá. Dostat se kamkoli a přes jakékoli překážky.

Avšak aby mohl Rubicon tuto filozofii aplikovat v praxi, musel dostat opravdu pořádnou nálož špičkových technologií. Patří mezi ně systém Rock-Trac s uzávěrkami diferenciálů a redukovaným převodovým poměrem, speciálně upravená přední a zadní náprava a samozřejmě taky výkonný motor o výkonu až 284 koní ve vyšší konfiguraci.

Na první pohled je jasné, že Rubicon není auto do města ani nějaký crossover, který se snaží tvářit, že si poradí v terénu. Rubicon je pravověrný Jeep v nejlepší kondici a ztělesňuje to nejlepší z tradice této značky i moderních technologických možností. Ve výsledku jde o dokonalý vůz i pro nejtěžší podmínky.

2. Subaru Outback

Subaru Outback
Subaru Outback, zdroj: subaru.cz

Pokud hledáte civilnější a reprezentativní vůz, ale přece jen s jistým terénním, zaujmout by vás mohlo Subaru Outback. V nové verzi jde již o šestou generaci tohoto SUV. Nelze zpochybnit, že jde o velmi elegantní, ale i praktické vozidlo s prostorným interiérem i velkým zavazadlovým prostorem o kapacitě 561-1822 l.

V horším terénu vozu pomůže výkonný motor i 18palcová kola či pohon 4×4 AWD, který zajistí trakci na každém povrchu. Vůz je nadupaný moderní elektronikou, která vám pomůže k vyššímu komfortu i efektivnímu řízení za různých podmínek. Outbacku je možná trochu škoda na tahání dříví nebo jiné podobné kratochvíle, nicméně v terénu se rozhodně neztratí.

3. Land Rover Defender

Land Rover Defender v lese
Land Rover Defender v lese

Jestli může nějaká značka konkurovat Jeepu a bojovat s ním o roli symbolu terénních vozů, pak je to bezesporu legendární britský Land Rover. Off-roady Defender tato značka vyrábí již od roku 1983 a jde o vozy, jejichž schopnosti v terénu nemůže nikdo soudný zpochybnit. Je to nadupaný vůz, který nabídne špičkový výkon. Vybírat můžete z řady motorizací. Ve vyšší verzi nabídne vůz sílu 294 koní, kterou můžete plně využít i v nejnáročnějším prostředí.

Samozřejmě výkonu sekunduje i škála technologií, které Defenderu pomáhají poradit si s obtížnými podmínkami. Defender navíc i při své drsné nátuře stále vypadá skvěle a rozhodně neudělá ostudu ani ve městě. Naopak okamžitě upoutá pozornost nezaměnitelným a svébytným charakterem a charismatem. Tento vůz do pohody i nepohody si můžete pořídit od 1,5 milionu Kč.

4. Toyota Land Cruiser 4×4

Toyota Land Cruiser
Toyota Land Cruiser, zdroj: toyota.cz

Land Cruiser jihokorejské značky Toyota má už taky leccos odjeto. Tyto vozy neohroženě brázdí terén už od roku 1951 a jistě si zaslouží místečko v síni slávy terénních vozů. Poslední generace se už více přiklánějí i ke komfortu. Nejen k nekompromisním vlastnostem v terénu. V roce 2021 představila Toyota generaci J300.

Současnou Toyotu Land Cruiser pohání 2,8litrový dieselový motor, který poskytne výkon velice slušných 204 koní. Robustní vůz si hoví na vysokých 19palcových kolech, nabízí kyneticko-dynamický systém odpružení a výkonný off-road mód i další technologie, které podpoří jeho terénní schopnosti. Parádní vůz, který se divočiny jen tak nezalekne a spolehlivě vás podpoří.

5. Suzuki Jimny

Suzuki Jimny
Suzuki Jimny, zdroj: suzuki.cz

Pokud nemáte nazbyt milion a víc, ale přesto by se vám hodil vůz, který je v terénu jako doma, máme pro vás tip. Ale nejde o žádnou novinku, takže vás možná nepřekvapíme. Suzuki Jimny je klasika. Typický „teréňák“, který jezdí už od roku 1970. V našich zemích však zdaleka není tak okoukaný jako v některých jiných. Zvlášť ve městě s ním můžete vzbudit trochu pozornosti.

Od pohledu jde však o auto, které patří do přírody. Spolehlivě vás proveze nejtěžším terénem. Má vše, co by měl off-road mít. Pohon 4×4, elektronickou uzávěrku diferenciálu, výkonný motor a pevný žebřinový rám, který zajistí odolnost a spolehlivost vozu při náročném a nešetrném používání. Jimny je nejlepší kamarád do deště… a do divočiny. Není to rodinný vůz, nýbrž spíše věrný společník zálesáka. Přitom ho můžete pořídit i za docela milou cenu od 585 000 Kč.

6. Lada Niva

Lada Niva
Lada Niva

A teď se podíváme na východ. Naštěstí jen metaforicky. Do našeho žebříčku se totiž dostala i ruská „kráska“ Lada Niva. Pravděpodobně žádnému našinci nebude zcela neznámá. Lada Niva je teréňák za hubičku, který přitom docela slušně umí. Nová Niva navíc ani nevypadá vysloveně špatně, a když je třeba, dokáže hnout za…dní nápravou. Vlastně i tou přední. Nabízí totiž pohon 4×4. Na její pořízení vám přitom bude stačit rozpočet jen lehce přesahující 300 000 Kč. To je kauf!

7. Subaru Forester

Subaru Forester v terénu
Subaru Forester v terénu, zdroj: subaru.cz

Forester je další Subaru, které se vešlo do našeho žebříčku. Tenhle vůz skvěle vypadá a ještě lépe jezdí. A nejen po nažehlených asfaltkách, vypravit se s ním můžete i do terénu (ostatně odtud asi název Forest = les). Dvoulitrový benzínový čtyřválec podpořený elektromotorem vozu pomůže hladce překonat i drsnější povrch. Za lepších podmínek vůz dosáhne rychlosti až 188 km/h a spotřeba paliva 8,1 l na 100 km vlastně taky není u takového vozu špatná.

Forester nabízí i velmi pěknou výbavu. Od 18palcových kol (ve vyšším výbavovém stupni) přes různé šikovné hračičky a elektroniku až po zavazadlový prostor s max. kapacitou až 1779 litrů. Ani výkon 150 koní není k zahození. Zkrátka milionový vůz. Doslova. Forester totiž pořídíte od 965 000 Kč.

8. Suzuki Samurai

Suzuki Samurai
Suzuki Samurai, Autor: Kapusizalan na projektu Wikipedie v jazyce maďarština, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=49098726

Tenhle samuraj se dokáže navzdory těžké zbroji pohybovat v terénu jako kamzík. Místo katany má ale volant a místo japonských rolníků seká zatáčky. Pochází totiž z dílny automobilky Suzuki a je to pořádný dříč. Do našeho žebříčku rozhodně patří, však už má taky nějaké zásluhy. Silnice i divočinu brázdí od roku 1970. Má to jediný háček. Samurai je od přelomu milénia ve výslužbě. Může být tudíž volbou pro ty, kteří hledají terénní ojetinu. Pokud se přece jen raději plácnete přes kapsu a vsadíte na nový vůz, zcela adekvátní alternativou může být výše uvedené Suzuki Jimny, které ze Samuraie přímo vychází.

Přidat komentář

Klikněte sem pro zanechání komentáře

Oblíbená auta