Když přijde řeč na koupi nového (nebo ojetého) auta, jedním z klíčových rozhodnutí, které musíme učinit, je výběr jeho barvy. Na první pohled se může zdát, že barva auta je jen otázkou osobního vkusu, ale ve skutečnosti má smysl o ní uvažovat i z praktického hlediska. Barva automobilu ovlivňuje nejen vzhled, ale také aspekty, jako je údržba, viditelnost na silnici a dokonce i případnou prodejní hodnotu.
Jaká je tedy nejoblíbenější, ale taky nejlepší barva auta na údržbu nebo i z hlediska bezpečnosti? Pojďme se na to podívat.
Nejoblíbenější barvy aut
Při výběru vozu se mnoho lidí řídí nejen technickými parametry, požadavky na výkon či bezpečnost a spolehlivost, ale do hry vstupují i estetické preference. V tomto směru je důležitý design, jehož součástí je i barva vozu. Jaké jsou v současnosti trendy a které barvy se nejvíce líbí a můžete je vídat nejčastěji?
Na úsvitu dějin automobilismu prohlásil sám Henry Ford: „Můžete mít auto v jakékoli barvě, pokud je to černá,“. Tento vtipný bonmot odráží tehdejší realitu a značná technologická omezení. Dnes už je paleta barev, které může vůz mít, nesrovnatelně pestřejší. Přesto silnicím stále vládne spíše pár osvědčených barev.
V rámci Evropy jsou dlouhodoběji nejpopulárnější šedé (čili i stříbrné) odstíny. Naše záliba v šedi je snad trochu smutná, ale svým způsobem praktická, což asi odráží evropskou náturu. Celosvětově však šedou předstihuje bílá barva. Kromě šedé a bílé je další stálicí černá a ještě s ne zcela zanedbatelným podílem následují barvy modrá a červená.
Jinými slovy, drtivá většina aut jezdících na světě, má některou z těchto barev a jejich odstínů. Barvy jako hnědá, zelená (éra zelených Škodovek už je zjevně v nenávratnu), zlatá či žlutá, oranžová nebo růžová se pak dělí o relativně velmi malý podíl. Nicméně poněkud narůstá zájem o různé zajímavé odstíny a povrchové úpravy, které jsou nyní díky technologickému pokroku možné.
Výhody a nevýhody jednotlivých barev
Má obliba tří až pěti barev nějaké praktické opodstatnění? Nechme stranou estetiku a podívejme se na to, jaké vlastnosti, výhody a nevýhody nabízejí jednotlivé barvy.
Bílý vůz
Bílá má punc luxusu, což je možná jedním z důvodů její obliby. Paradoxně tato základní barva většinou vychází nejlevněji a má i řadu dalších výhod. Například v létě se tolik nerozpaluje a více odráží slunce. To má význam i z hlediska bezpečnosti.
Bílá je statisticky nejbezpečnější barvou, protože je díky schopnosti odrážet světlo dobře vidět. I pokud jde o údržbu, není na tom bílá špatně. Je na ní méně vidět prach a škrábance či cákance, takže nevyžaduje tak pečlivou péči. Bílá je zkrátka dobrá volba a její celosvětové prvenství je z praktického hlediska oprávněné.
Šedý či stříbrný vůz
Šedé vozy jsou u nás velmi populární. Šedá či stříbrná je neutrální, univerzální – a tak trochu „maskovací“, což přináší výhodu v podobě menších nároků na údržbu. Jenže tohle maskování má i odvrácenou tvář. Zatímco bílá umí krýt prach a šmouhy, ale zároveň je dobře vidět, pro šedou to neplatí. Šeď vozu splývá s šedí vozovky. Šedá i stříbrná takřka neodrážejí světlo. Ve výsledku je tak šedá statisticky jednou z nejnebezpečnějších barev, pokud jde o účast na dopravních nehodách.
Černé a velmi tmavé vozy
Na třetím místě oblíbenosti se drží černá. Působí exkluzivně a elegantně, černé vozy jsou krásné. O tom žádná. Ale co praktičnost a bezpečnost? Zde černá naopak selhává na celé čáře. Z hlediska bezpečnosti jde o vůbec nejhorší možnou barvu. V létě se černé vozy nejvíce rozpalují. A aby toho nebylo málo – černá je nepraktická i z hlediska údržby. Je na ní vidět každá kapka, a má-li si zachovat lesklý a krásný vzhled, vyžaduje výraznější péči.
Černý vůz tedy rozhodně není kompromis, ale jasná sázka na krásu navzdory naprosto nevýhodným ostatním vlastnostem. Víceméně totéž platí i například pro tmavomodré vozy a jiné velmi tmavé odstíny.
Červené a modré vozy
Červené a modré vozy jsou z hlediska poměru praktičnost/krása spíše vyvážené. Pokud jde o bezpečnost i nároky na údržbu, pohybují se kdesi uprostřed spektra (záleží i na konkrétním odstínu). Červená je za světla skvěle vidět, ale v noci to moc dobře neplatí. Pokud jde o údržbu, lépe jsou na tom obecně světlejší odstíny. Na tmavších je špína více viditelná.
Barva vozu a prodej
Možná budete chtít svůj vůz jednou zase poslat dál a už při jeho pořízení se vyplatí o tom uvažovat a brát tento fakt v potaz i při výběru barvy. Jaké vozy se prodávají nejlépe? Logicky ty, které jsou nejprodávanější. Šedé, stříbrné, bílé nebo černé. Tyto barvy zvyšují šanci, že najdete kupce.
Na druhou stranu například červená může zvýšit cenu vozu, protože i nové vozy s méně běžnými barvami bývají dražší.
Vliv barev na údržbu
Barva auta má přímý vliv na to, jak často a jak intenzivně bude vyžadovat údržbu. Jak již bylo zmíněno, tmavé barvy, jako je černá a tmavě modrá, vyžadují častější mytí a leštění. Aspoň pokud je chcete udržet ve špičkovém stavu. Tyto barvy taky zvýrazňují kapky, cákance a šplíchance.
Naopak světlé barvy jako bílá a stříbrná jsou obecně méně náročné na údržbu. Jsou méně náchylné k tomu, aby na nich byla vidět špína a škrábance. To může být výhodou. Nicméně i světlé barvy mohou mít určité nevýhody. Například bílá může mít zejména při častém vystavení slunci tendenci zažloutnout.
UV záření a povětrnostní podmínky
Navzdory jistému sklonu bílé ke žloutnutí jsou obecně světlejší barvy i stálejší a odolnější vůči intenzivnímu UV záření (slunci). Respektive blednutí laku nemusí být tak patrné jako u tmavých odstínů. Další výhodou je již zmiňovaná lepší odrazivost paprsků, takže auta se tak nerozpalují. Pro negarážované vozy a horká léta beze stínu jsou tedy světlé vozy praktičtější.
Vývoj technologií
S tím jak pokračuje vývoj technologií a materiálů a laky se stávají odolnějšími a trvanlivějšími se mohou některé nevýhody určitých barev a odstínů smazávat (např. náchylnost na UV záření, chemii apod.). Dnes navíc můžete využívat nejrůznější pokročilé prostředky, které pomohou lak před nejrůznějšími vlivy ochránit.
Známé a populární jsou ochranné povrchové vrstvy, které můžete mít již z výroby, ale taky je pravidelně aplikovat. Jde nejen o klasické vosky, ale třeba i modernější keramické a sealantové vrstvy s i několikaletým a velmi výrazným účinkem.
Přidat komentář