Elektromobilita Žebříčky

Jaké jsou nejlepší elektromobily

Automobil Tesla

Na dnešek jsme si pro vás připravil další specialitu. Vozidla na elektrický pohon už dávno nejsou jen nějakou kuriozitou, ale stávají se stále běžnější součástí provozu. S tím roste i související infrastruktura v podobě např. nabíjecích stanic pro tato vozidla. Ačkoli se může zdát, že elektromobily jsou docela mladá záležitost, jejich historie – byť dlouho nepříliš úspěšná – sahá až do roku 1835 a za 19. i 20. století vznikla řada pokusů o efektivně fungující elektrický automobil. Nicméně skutečný nástup elektrických vozů a jejich zařazení do reálného provozu je otázkou spíše posledních cca 15 let.

To je velmi krátký časový úsek. Přesto během této doby vzniklo pozoruhodné množství kvalitních modelů a nového trendu se chopila řada věhlasných značek. A jaké nejlepší elektromobily jsou díky tomu k dostání dnes – resp. v roce 2022? Pojďme se na ně podívat. Těšit se můžete na převelice pestrý výběr. V krátkých recenzích vám představím rovnou desítku aut, o kterých se domnívám, že si zaslouží nejvyšší pozornost. Snad vám tento žebříček bude inspirací, pokud uvažujete o pořízení spolehlivého elektromobilu.

Nejlepší elektromobily podle naší redakce

1. Tesla Model 3

Tesla Model 3
Tesla Model 3, zdroj: tesla.com

Nemůžeme začít jinak než vpravdě průkopnickou značkou Tesla a pro tento účel jsem si vybral svěží vůz s velmi prostým označením Model 3. Vedle dnes už ikonického Modelu S nebo Modelu X se rozhodně neztratí. Jde přitom o model, který je koncipován jako (relativně) dostupnější vozidlo střední třídy – tudíž vhodné i pro širší populaci. Ačkoli byl Model 3 představen už v roce 2016, první čeští zákazníci usedli za volant teprve v loňském roce. Momentálně však nic nebrání tomu si tento elektromobil u nás pořídit. Nabízí dojezd až 580 km, nejvyšší verze pak vyvine rychlost až 261 km/h při zrychlení z nuly na sto za parádní 3,3 vteřiny. Tato verze (2021 Long Range Performance s pohonem všech kol) vás vyjde na 1 800 000 Kč. Ale od cca 1 380 000 Kč můžete získat nižší verze, jejichž parametry jsou přesto vynikající.

2. Porsche Taycan

Porsche Taycan
Porsche Taycan, zdroj: Porsche.cz

Taky exkluzivní automobilka Porsche má svá čistě elektrická vozidla. Řada Taycan navazuje na Porsche Mission E a prodává se od roku 2019. Opět jde tedy o docela žhavou novinku. I Taycan je navíc k dostání v několika výkonnostních variantách. Základní Taycan nabídne výkon 300 kW a dojezd kolem 400 km. Taycan Turbo už pod kapotou skrývá dokonce 500 kW výkonu a model Turbo S pak rovnou 560 kW. Z nuly na sto se dostane za 2,8 sekund, maximální rychlost je až 260 km/h. a dojezd je 473 km. Taycan je opravdu nádherné vozidlo, které svými výkony nijak nezaostává za ostatními sportovními žihadly této značky. Jeho cena přitom začíná na 2 285 000 Kč.

3. Volkswagen ID.3

Z poněkud dostupnějšího, lidovějšího soudku bude třetí vůz v našem výběru. To se dá ostatně očekávat od značky, která v doslovném překladu znamená „lidové vozidlo“. Jistě, elektromobily jsou stále obecně dražší než „běžná“ auta, ale cena necelých 900 000 Kč za spolehlivý elektrický vůz ID.3 už se dá považovat za velice zajímavou. Tento vůz s neutrální bilancí emisí dostal velice civilní a přitom vkusné linie. Jde o typické městské vozidlo s úspornými rozměry, obratné a nenáročné. V interiéru přitom může nabídnout komfort a velmi pěknou výbavu. Výbavová linie je přitom značně dlouhá, takže si vyberou méně nároční uživatelé i milovníci nadstandardního pohodlí. Výkon vozu je 95 koní.

4. Tesla model S

Tesla Model S
Tesla Model S, zdroj: Tesla.com

Model S značky Tesla jsme už zmínili na první příčce našeho žebříčku. Jde o mimořádně známý a významný elektromobil, a tudíž nemůže v našem výběru chybět. Tento vůz nabízí špičkový dojezd až přes 600 km. Ve verzi Long Range, která stojí kolem 2 500 000 Kč, je to až 660 km. Pak jsou tu ještě vyšší verze Plaid a Plaid+. Plaid+ už vyjde na 3 700 000 Kč, ale jde o supersportovní vůz v každém ohledu. Má více než 1100 koňských sil, dosáhne rychlosti až 322 km/h při zrychlení z nuly na stovku pod 2,1 vteřin. A pozor – dojezd je úchvatných 840 km!

5. BMW iX3

BMW iX3
BMW iX3, zdroj: bmw.cz

Další na řadě bude vůz značky BMW s označením iX3. Tato značka stále více sází na módní SUV a teď přichází i s plně elektrickým luxusním vozem tohoto typu. Pořídit si ho můžete od cca 1 700 000 Kč. Základní iX3 nabídne výkon 210 kW a dojezd kolem 450 km. Jde sice o hezké hodnoty, ale to nejzajímavější se skrývá uvnitř. BMW iX3 nabídne především perfektní luxus a pohodlí, přičemž samozřejmostí je značná variabilita. BMW je zárukou spolehlivosti, luxusu, kvality a elegance a platí to i pro tohle elektrické SUV.

6. Hyundai Kona Electric

Hyundai Kona Electric
Hyundai Kona Electric, zdroj: hyundai.cz

Elektromobil Hyundai Kona se dá zařadit do kategorie kompaktních SUV a jezdí už od roku 2017. Aktuální Kona nabídne dojezd až 480 km, což je rozhodne velmi solidní. Potěší taky elegantním designem a kvalitním zpracováním interiéru. A možná vůbec nejvíc pak zaujme cenou. Ta začíná na cca 800 000 Kč při výkonu 100 kW. Jde o vyvážený vůz, který sice nepředstavuje žádnou špici, ale rozhodně dobrou volbu.

7. Kia e-Niro

KIA e-Niro
KIA e-Niro, zdroj: kia.com

Cena od cca 1 100 000 Kč a dojezd kolem 450 km, což je u elektromobilů této kategorie solidní průměr. Kia e-Niro je dalším komfortním SUV v řadě, u kterého se můžete dočkat velmi pěkné výbavy a technických a jízdních vlastností a parametrů plně dostačujících pro běžné, středně náročné uživatele.

8. Jaguar I-Pace

Jak si v oblasti elektromobilů vede slavná britská značka Jaguar? Ruku k dílu přikládá prostřednictvím plně elektrického modelu I-Pace. Jde o SUV, ale o poznání sportovněji laděné než předchozí dva kousky z asijské provenience. Od Jaguaru bychom ostatně nic průměrného ani nečekali. Nabídne výkon 294 kW a maximální rychlost kolem 200 km/h. S 90kWh akumulátorem ujede až cca 470 km. Dojezd tedy není nijak pozoruhodný, ale jinak jde o nádherné auto. Cena je od 2 110 000 Kč.

9. Audi e-tron

Audi e-tron
Audi e-tron, zdroj: audi.cz

Automobilka Audi přináší opravdu štědrou náruč prostoru a komfortu prostřednictvím elektrického SUV e-Tron. Nabídne vysoký výkon 300 kW a 95kWh baterie vydrží i na cca 420 km cesty. Základní cena začíná na 1 884 000 Kč.

10. Ford MUSTANG MACH-E

Původnímu Mustangovi je tenhle vůz na hony vzdálen, přesto zaujme velmi odvážným a nepřehlédnutelným designem a kombinací prostoru a luxusu SUV s určitou dravostí. Tento vůz potěší velmi pěkným dojezdem přes 600 km. K dostání je přitom už od 1 299 000 Kč.

Jak vybrat elektromobil?

Jak jste mohli vidět, špičkové elektromobily už výkonem snesou srovnání i se sportovními, ba i supersportovními vozy s klasickým pohonem. Kromě toho nabízí trh i dost civilnějších vozů, spousta automobilek u nových elektromobilů sází na kategorii SUV, která je čím dál oblíbenější. Do žebříčku jsem se snažil zařadit luxusní i dostupnější varianty, aby si mohl vybrat opravdu každý.

1 komentář

Klikněte sem pro zanechání komentáře

Oblíbená auta