Magazín Žebříčky

10 nejlepších filmů o autech. Můj žebříček

Nejlepší filmy o autech

Milujete auta a rychlou jízdu? Ovšemže ano, jinak byste se sotva ocitli na našem webu. Ale dnes si můžete od řízení trochu odpočinout, nechat to na jiných – a sledovat dění pouze prostřednictvím „stříbrného“ plátna (nebo aspoň televize). Máme pro vás totiž žebříček 10 nejlepších filmů o autech. Tak pojďme na to…

1. Le Mans ’66

Le Mans je legendární vytrvalostní závod, který se koná již od roku 1923 poblíž stejnojmenného francouzského města. Tento prestižní závod od 60. let naprosto jasně ovládly vozy stáje Ferrari. Jenže zhrzenému Fordu se to nelíbí… a tak si najme dva muže velmi nesmiřitelných povah, bývalého jezdce a nyní konstruktéra Carrolla Shelbyho a britského šampiona Kena Milese, aby sestrojili prototyp vozu, který Ferrari konečně sesadí z trůnu.

A tím už se ocitáme plně v ději filmu Le Mans 66, kde si tyto dva zapálené závodníky zahráli Matt Damon a Christian Bale. Hvězdné protagonisty kočíroval z režisérské židle James Mangold. Ten má na kontě filmy jako Logan: Wolverine či western 3.10 Vlak do Yumy. Jaký je výsledek?

Film sleduje především „bouřlivý vztah“ mezi hlavními hrdiny. Působí spíš komorněji, jako dramatická, velmi seriózní a režijně i herecky brilantně zvládnutá „bromance“. Skvělých aut a napínavé jízdy si užijete taky dost, ale nečekejte žádný odpočinkový akční blockbuster založený na efektní podívané. Film svou silou naopak osloví i náročné publikum.

https://www.csfd.cz/film/332773-le-mans-66/recenze/

2. Rivalové

Film Rivalové už dnes patří ke zlatému fondu kinematografie minulé dekády. Snímek mapuje rivalitu dvou legendárních závodníků. Britského frajírka Jamese Hunta (Ch. Hemsworth známý např. jako Thor z Marvelovek) a precizního, disciplinovaného Rakušana Nikiho Laudy (D. Brühl). Ti usedají do kokpitu formule 1, aby se proti sobě utkali v závodě, v němž nepůjde jen o pohár, ale i o život…

Režie Rivalů se ujal Ron Howard, zkušený režisér mnoha známých dramatických snímků, jako je Těžká váha, Čistá duše, Apollo 13 atd. A i tentokrát se divák dočká pořádného dramatu. R. Howard prostě tento typ vážných, napínavých a někdy i krutých životopisných snímků umí. Film šlape po technické i castingové stránce precizně jako švýcarské hodinky. Ani při delší stopáži nemá vysloveně hluchá místa, možná mu ale chybí trochu víc šťávy. Přesto jde jistě o jeden z nejlepších vážných snímků s automobilovou tematikou.

https://www.csfd.cz/film/301401-rivalove/recenze/

3. Série Rychle a zběsile

Tato série je svatým grálem akčních filmů pro milovníky aut – především takových, kteří dávají přednost méně náročné zábavě. Série se dočkala zatím devíti dílů a několika spin-offů. Právě v ní se proslavil i svalovec Vin Diesel nebo dnes již zesnulý Paul Walker.

Rychle a zběsile je ve svém žánru kultovní záležitostí a pravděpodobně jste o této sérii již slyšeli nebo ji viděli. V mém žebříčku rozhodně nemůže chybět. Rychlá auta a divoká jízda jsou alfou a omegou celé podívané, takže se zajisté nabažíte dosyta. Zhlédnutí celé série vám navíc zabere i nějaký ten čas.

https://www.csfd.cz/film/1616-rychle-a-zbesile/recenze/

4. Šílený Max: Zběsilá cesta

Teď pro změnu trochu ze sci-fi soudku. Šílený Max je dnes již legendární série značně rozložené v čase. Započala v roce 1979, kdy hlavní postavu ztvárnil a proslavil Mel Gibson. Děj série se odehrává v postapokalyptickém světě, kde je nouze o vodu a jídlo, ale nikoli o kavalerie nejroztodivnějších vehiklů. V roce 2015 vznikl čtvrtý a zatím poslední díl Šílený Max: Zběsilá cesta.

Hlavní role se tentokrát ujal oblíbený Tom Hardy, který se coby Max na své cestě setká s Furiosou ztvárněnou Charlize Theron. Film slouží především jako přehlídka velmi efektních a napínavých sci-fi závodů a honiček. Nudit se jistě nebudete.

https://www.csfd.cz/film/267974-sileny-max-zbesila-cesta/prehled/

5. 60 sekund

V tomto snímku z roku 2000 se bude hodně krást – konkrétně půjde o loupež padesáti luxusních aut a to navíc ve značném časovém presu. Hlavní role se ujal Nicolas Cage, ale zahrála si zde třeba i Angelina Jolie.

Film sám o sobě není zrovna žádný kinematografický klenot, dá se spíše hodnotit jako ryze průměrný. Ale pokud vám jde především o přehlídky skvělých aut a divoké jízdy, zklamáni jistě nebudete a nejspíš filmu i přidáte nějaké ty body navíc.

https://www.csfd.cz/film/8297-60-sekund/prehled/

6. Taxi

Francouzská klasika, o kterou se postaral slavný Luc Besson, autor legendárních a kultovních snímků jako Pátý element, Leon, Brutální Nikita a mnoha dalších. Taxi (tedy první díl) natočil v roce 1998, kdy už se jeho do té doby hvězdná kariéra začala sklánět za obzor kamsi ke kýčovitosti a průměrnosti.

Taxi si však srdce diváků ještě stihlo získat. Zvláště těch, kteří milují rychlá auta. Ostatně sám hlavní hrdina je ukázkový „automobilový maniak“, ale má taky slušně pod čepicí, takže dokáže třeba pomáhat svému kamarádovi u policie s různými prekérními situacemi a případy.

Ústřední dvojici sehráli Samy Naceri a Frédéric Diefenthal. Doplnila je krásná Marion Cotillard. Tito protagonisté se objevili i v několika dalších pokračováních. Luc Besson režíroval už pouze druhý díl. Série má sestupnou tendenci, ale fanoušky aut bude bavit i tak.

https://www.csfd.cz/film/33554-taxi/recenze/

7. Drive

Známý to lamač dívčích srdcí, Ryan Gosling, v roce 2011 střihl roli „řidiče“ ve filmu Drive. Název i povolání hlavního hrdiny slibují, že snímek bude slušná jízda – a taky se dá říct, že skutečně je. Ale nesází jen na rychlá auta. Spíše na atmosféru, zvláštní ponurost. Film je místy docela pozvolný, rozhodně nejde o nepřetržitou akční zábavu ani o prostinkou jednohubku. Snímek získal velmi dobrá hodnocení a zřejmě vás osloví, i pokud máte trochu vyšší nároky.

https://www.csfd.cz/film/240522-drive/recenze/

8. Kurýr

Tento akční snímek nastartoval kariéru Jasona Stathama a pomohl mu zařadit se po bok akčních legend, s nimiž si posléze zahrál například ve filmu Expendables. Kurýr je poctivý thriller, ve kterém auta a rychlá jízda hrají důležitou roli. Nechybí ale ani přestřelky anebo osobní souboje. Ale to je na druhou stranu tak vše.

Snímek je opravdu mimořádně jednoduchý – až, nebojme se to říct, poněkud stupidní. Přesto patří k filmům, které by měl shlédnout nejen každý milovník aut, ale i akčních filmů jako takových.

https://www.csfd.cz/film/38102-kuryr/prehled/

9. Senna: Legenda formule 1

Tento skvěle hodnocený životopisný dokument zkoumá život slavného závodníka formule 1 Ayrtona Senny od roku 1984 přes jeho tři skvělá vítězství až po předčasné úmrtí. Film je zpracován velmi dramaticky s využitím množství autentických záběrů. Technicky perfektní a silně emotivní záležitost, která se jistě dotkne každého – ale o to více těch, kteří se o dané téma zajímají.

https://www.csfd.cz/film/291617-senna/prehled/

10. Baby Driver

Trochu pubertální zábavy nemůže tu a tam taky uškodit. Zvlášť když jde o film po strop nadupaný parádními auty, jízdami a honičkami. Audiovizuálně je snímek rozhodně zajímavým a atraktivním zážitkem. Nic moc dalšího už ovšem nenabízí. Doporučujeme tedy shlédnout na pořádném plátně či obrazovce a osolit volume domácího kina.

https://www.csfd.cz/film/64015-baby-driver/prehled/

11. McLaren

A ještě jeden dokument, opět mimořádně zdařilý. Snímek sleduje život Bruce McLarena, kterého snad znalcům není třeba vůbec představovat. Nabízí opět skvělou ukázku filmařského řemesla a je velmi působivý, ačkoli zřejmě nevtáhne tak jako výše zmíněný snímek Senna. Za zhlédnutí ale naprosto jednoznačně stojí.

https://www.csfd.cz/film/494089-mclaren/prehled/

12. Need for Speed

Značka Need for Speed evokuje především slavnou herní sérii. Svého času (v roce 2014) však vznikl i film. Potkal ho osud a prokletí naprosté většiny herních adaptací – šlo relativně o propadák s nepříliš valným hodnocením. Milovníky série a rychlých aut však snímek oslovit jistě dokáže.

https://www.csfd.cz/film/327929-need-for-speed/prehled/

Přidat komentář

Klikněte sem pro zanechání komentáře

Oblíbená auta