Žebříčky

Nejlepší kabriolety na trhu: začíná sezóna aut bez střechy

BMW Z4
BMW Z4, zdroj: bmw.cz

Co je v životě nejlepší? Otevřená silnice, pádící koně pod kapotou, vítr ve vlasech. To vše si můžete užívat díky vozům známým u nás především jako kabriolety – patří sem ale taky (jen částečně synonymické) roadstery či spydery. Jde zkrátka o vozy, u nichž si během teplé sezóny a za optimálního počasí můžete dopřát krásu otevřené kabiny. Jelikož z principu nejde o zrovna praktická auta, jsou vesměs laděná silně sportovně, elegantně. Jejich devizou má být šarm či síla. V ideálním případě kombinace obojího. Pro dnešní článek jsme vybrali osmero kabrioletů – těch nejkrásnějších, nejnadupanějších… zkrátka osm nejlepší kabrioletů. Které to jsou a co mohou nabídnout? Pojďte to s námi zjistit.

Nejlepší kabriolety podle naší redakce

1. Mazda MX-5

Mazda MX-5
Mazda MX-5, zdroj: mazda.cz

Mazda MX-5, neboli Miata, jak by řekli Američané, patří ve světě kabrioletů ke klasice. Poprvé ostatně spatřila světlo světa už v roce 1989. Od té doby se dočkala už čtyř generací, a dokonce zápisu do Guinessovy knihy rekordů – a to v roce 2000 jako nejprodávanější sportovní vůz světa. Už k roku 1999 se jí totiž prodalo přes půl milionu kusů.

Mazda MX-5 je nejen krásný kousek. Elegantní, švihácký vůz, který bude ozdobou a pýchou každého řidiče. Těší se taky velkému obdivu a skvělému hodnocení coby auto s opravdu prvotřídními jízdními vlastnostmi. MX-5 tedy není jen na okrasu, ale brázdit s ní silnice je čirá radost. Ne nadarmo v Mazdě mluví o ztělesnění ideje Jinba Ittai – jakéhosi spojení mezi řidičem a vozem.

V základní výbavě Challenge si Mazdu MX-5 můžete pořídit od cca 800 000 Kč. Získáte ji s 16palcovými koly a s 1,5l benzínovým motorem Skyaktiv o výkonu 132 koní. Nejvyšší verze „Revolution Top“ oslní 17palcovými koly a 2l motorem o výkonu 184 koní. Nezdá se to až tak moc, ale Mazda je mimořádně lehký vůz a v této konfiguraci z něj vytáhnete max. rychlost až cca 220 km/h se zrychlením z nuly na sto za 6,3 sekundy. Těšit se tak můžete na pěkně svižnou jízdu, i když o supersportovním výkonu se ještě mluvit nedá.

2. Lexus LC 500 CONVERTIBLE

Lexus LC 500 Convertible
Lexus LC 500 Convertible, zdroj: lexus.cz

Se svou specificky dravou přední maskou a říznými liniemi působí Lexus LC 500 nadupaně a divoce. Tyto rysy snad ještě více vynikají ve verzi Convertible – což je kabriolet. A nutno říct, že nejde o falešnou masku. Jde totiž o skutečně extrémní šelmu silnic. Tento kabriolet totiž pohání 5l osmiválec o výkonu fascinujících 471 koní. Díky tomu dosahuje rychlosti atakující hranici 250 km/h a z nuly na sto km/h zvládá zrychlit za 4,3 sekundy. To už jsou proporce sportovního vozu pro hodně náročné zájemce. Tomu ostatně odpovídá cena. Pod 3 miliony si toto vozidlo nepořídíte.

A jak se Lexus vypořádal s transformací sportovního kupé LC 500 na kabriolet? Velmi dobře. Ba přímo skvěle. Vůz vypadá perfektně se staženou, ale i nasazenou plátěnou střechou. Tu můžete ovládat i za jízdy (do 50 km/h) a stažení trvá jen něco přes 10 sekund. Rozhodně však nejde o zrovna prostorné auto. Zadní sedadla jsou spíš na odložení tašky než sezení a kufr… inu, ten má 149 l. Ale u této třídy vozu asi nikdo nečeká v tomto směru zázraky. Není to auto na převážení kutilské výbavy na chatu. V ostatních ohledech je skvělé.

3. Audi R8 Spyder V10 performance quattro

Audi R8 Spyder
Audi R8 Spyder, zdroj: audi.cz

Už od roku 2007 patří Audi R8 mezi ikonické sportovní vozy. Mnozí o ní snili či sní a všichni se za ní rádi otočí. Audi R8 uspěla i jako kabriolet – respektive spyder, jak vůz označuje samotná automobilka. Ale nebudeme zabíhat do sémantiky. Faktem zůstává, že i bez střechy je R8 špičková záležitost. Ve verzi V10 Performance Quattro ji pohání 10válcový benzínový pětilitr o výkonu fenomenálních 620 koní. Dosahuje rychlosti až 330 km/h, takže už jde bezesporu o poctivý supersportovní vůz.

Tomu ostatně odpovídá i cena. Laškovně řečeno, za každý litr objemu motoru zaplatíte přes milion korun. Cena V10 Performance Quattro začíná tudíž na 5 720 000 Kč. Za tyto peníze získáte super-rychlé a nádherné auto s plátěnou střechou, do kterého se vejdou maximálně dva lidi – a do kufru o závratném objemu 112 l nákupní taška, pokud nekoupíte víc než 10 rohlíku. Ale člověka, který si koupí „Er-osmičku“ nějaké rohlíky určitě nezajímají. Tohle auto je totiž především umělecké dílo.

4. Porsche 718 Boxster T

Porsche 718 Boxter T
Porsche 718 Boxter T, zdroj: porsche.cz

Jak by se mohl náš žebříček obejít bez legendární značky, jakou je Porsche. Tato německá automobilka už od roku 1931 probouzí touhy milovníků rychlých, krásných, sportovních a exkluzivních vozů. Platí za symbol luxusu a kvality. A samozřejmě nabízí i autíčka bez střechy. Její roadster 718 Boxster. První generace tohoto vozu vyjela z fabriky už roku 1996. Navazovala na tradici Porsche 914.

Boxster má vše, po čem u Porsche toužíme. Vkusnou eleganci a styl, charisma, sílu i spolehlivost. Potěší i komfortním interiérem, kam se vejdou jen dva privilegovaní lidi. Když pořádně šlápnete na plyn, můžete si vychutnat zvuk všech 300 koní, které běží pod kapotou a dokážou vůz hnát rychlostí až 280 km/h. Boxster je báječná záležitost a přitom si ho můžete pořídit už od 1 832 000 Kč. Člověku se plaší peněženka v kapse.

5. BMW Z4 Roadster

BMW Z4
BMW Z4, zdroj: bmw.cz

Ani BMW by nepřeneslo přes srdce, kdyby nás ošidilo o nějaké to vozítko se sklápěcí střechou. Proto je taky BMW Z4 Roadster, který dokáže naplnit naše romantické tužby po sportovním, nepraktickém voze.

Tento pěkný roadster dobře vypadá a ještě líp jezdí. Potěší ovladatelností a dynamikou. Nabídne i vynikající výkon. Plných 340 koní ukrytých v 6válci – teda při nejvyšší motorizaci. Můžete se však držet víc při zemi a zvolit slabší motor o výkonu 197 koní. Ušetříte tak skoro 600 000 Kč a dostanete se na příjemných 1 071 000 Kč v základní výbavě.

6. JAGUAR F‑TYPE CONVERTIBLE

Jaguar F Type Convertible
Jaguar F Type Convertible, zdroj: jaguar.cz

Jaguar, vzor britské elegance, ušlechtilosti a stylu. Jedna ze značek slavného agenta Jamese Bonda. Jaguar je klasa. O tom nemůže být pochyb. Platí to bezezbytku i pro řadu vozů F-Type, které jsou naprosto nádherné. Snad nikdo neumí vykouzlit u aut tak dokonalé linie a skvostný design jako právě Britové a vozy F-Type Coupé jsou ztělesněním této pravdy. Ale co F-Type Cabrio? Ano, i ty jsou skvostné.

Ladné křivky doplňují mocná 18palcová kola (v základu), kožené prvky a čalounění v interiéru, výkon 300 koní a maximální rychlost 250 km/h. To vše za necelé 2 miliony Kč. Ale můžete si připlatit za ještě mnohem větší porci výkonu, komfortu a možností. V nejvyšší verzi má vůz 20palcová kola a 575 koní! A to už je pořádná jízda.

7. Audi TT Roadster

Audi TT Roadster
Audi TT Roadster, zdroj: audi.cz

Do našeho žebříčku se vejde ještě jedno Audi. Zcela upřímně, není to už taková pecka jako R8, ale přesto bychom na něj neměli zapomenout. Samozřejmě mluvíme o Audi TT Roadster. Trošku krabicovitě působící, ale přesto fajn roadster, který nabídne civilnější výkony než R8, ale stále jde o vysoce sportovní záležitost. Vybrat si můžete ze dvou variant benzínového dvoulitru. Konkrétně 40 TSFI, která poskytne 197 koní, anebo 45 TSFI s výkonem 245 koní. Druhý zmíněný motor můžete mít i s pohonem 4×4.

Pochválit lze i hladkou funkci střechy, kterou sklopíte do 10 sekund. Audi TT Roadster pořídíte od 1 189 000 Kč. V rámci našeho žebříčku sice trochu ztrácí na některé oslnivější kousky, přesto jde o parádní vůz.

8. Mercedes-Benz Třídy E kabriolet

Mercedes Benz třídy E Kabriolet
Mercedes Benz třídy E Kabriolet, zdroj: mercedes-benz.cz

Ani na Mercedes bychom neměli v našem výběru zapomenout. Jako vhodný zástupce se nabízí Mercedes-Benz Třídy E kabriolet. Velmi pěkný vůz, který nabídne vysoce sportovní vlastnosti a výkon až 430 koní. A to není málo. To jsme ovšem u nejsilnější verze za nějakých 2,5 milionů Kč. Základní motorizace nabídne něco málo přes 200 koní. Cena pak začíná na cca 1 700 000 Kč.

Přidat komentář

Klikněte sem pro zanechání komentáře

Oblíbená auta