Žebříčky

Jaké jsou nejlepší offroad terénní auta

Nejlepší offroad terenní auto

Prohánět se divočinou mimo asfaltky, rozrývat terén silným strojem s pořádným stádem pod kapotou. Pro mnoho lidí velice příjemná a lákavá představa. Taky je to jistě jeden z důvodů, proč jsou silné offroad vozy v kurzu. Dalším – snad i důležitějším – důvodem je praktičnost.

Terénní vozy se zkrátka dostanou tam, kde ty obyčejné ne (a dokážou se dostat taky odtamtud, což může být ještě podstatnější). Ať už vás to žene do terénu kvůli práci nebo z jiných důvodů, spolehlivý vůz je něco, bez čeho se neobejdete. V dnešním článku jsme se tudíž rozhodli zaostřit právě na „teréňáky“. Nepůjdeme ale to žádných extrémů, zaměříme se na vozy vhodné pro běžné použití, se kterými se lze hladce pohybovat i ve městě. V našem žebříčku nejlepších offroad aut najdete pestrý výběr toho nejlepšího, co současný automobilový trh v této oblasti nabízí.

Žebříček nejlepších offroad terénních vozů podle naší redakce

1. Jeep Wrangler

Jeep Wrangler
Jeep Wrangler, zdroj: jeep.cz

Značka Jeep je naprostá terénní ikona a bylo by zcela absurdní, kdybychom ho z našeho žebříčku vyšťouchli. Vždyť i slovo jeep (nebo taky hezky česky džíp) je u nás často používané jako obecné označení terénního vozu. Jeep je však především registrovanou značkou americké automobilky, která vznikla už v roce 1941 a patří do koncernu Chrysler.

Jedním z nejparádnějších modelů této značky je pak dozajista vůz Jeep Wrangler. Nádherné a drsné auto, které v sobě spojuje to nejlepší z tradice značky Jeep, ale zároveň vše balí do moderního kabátu. Výsledkem je uhrančivý vůz, který si poradí s náročným terénem, ale budete se taky těšit, až se s ním ukážete ve městě. Wrangler je k dispozici ve verzi Sport, Sahara a Rubicon – pokaždé ve dvou nebo čtyřdveřovém provedení. Výbava je nadupaná a motor… inu, vybrat si můžete mezi zážehovým dvoulitrem s automatickou osmistupňovou převodovkou, který zvládne až 270 koní. Druhý, vznětový motor, má objem 2,2 l a až 200 koní.

2. Mercedes-Benz, třída G

Mercedes-Benz třída G
Mercedes-Benz třída G, zdroj: mercedes-benz.cz

Na rozdíl od značky Jeep nejsou pro Mercedes terénní vozy až tak příznačné. Tedy pokud nepočítáme modely třídy G. Ty už jezdí desítky let a mají za sebou celou sérii vylepšení, v roce 2018 pak vstoupily rovnou do nové generace. Třída G je robustní vůz, který si nespletete.

Uvnitř skrývá perfektní pohodlí a prostor, navenek se tváří jako naprosto typický terénní vůz. Pod kapotou mu tepe dravá síla. Třída G nabízí dvě varianty benzínových motorů. Už ten základní skrývá výkon 422 koní! Vyšší pak dokonce 585 koní. Na výběr jsou i dva vznětové motory, které se výkonnostně i cenově pohybují níž, pořád jde však o slušnou porci koní (286 nebo 330). Třída G je dokonalým spojením luxusu a terénního výkonu a celkově nekompromisní záležitost. Cena se však pohybuje u hranice 3 milionů, takže o lidové vozítko zrovna nejde, spíš o záležitost pro náročné zájemce.

3. Land Rover Discovery

Land Rover Discovery
Land Rover Discovery, zdroj: landrover.cz

Britská ikona Land Rover je vedle značky Jeep snad nejtypičtějším symbolem terénních vozů. V současnosti nabízí několik velice povedených modelů, které vycházejí z dalekosáhlé a nesmírně úspěšné tradice. Jedním z těchto vozů je i Land Rover Discovery. Oproti například ryzímu Defenderu, o němž budeme taky mluvit, je laděný více civilně. Discovery je zkrátka terénní SUV. Tentokrát však nejde jen o líbivé reklamní tvrzení. Věhlasná značka by si ostatně nemohla trhnout ostudu s vozem, který v terénu nebude jako doma.

Discovery nabízí elegantní design a vysokou variabilitu interiéru. V sedmisedadlové konfiguraci získáte dostatek prostoru a stále ještě i pohodlí pro pořádnou tlupu pasažérů. Naopak v dvousedadlové vyčleníte až 2391 litrů objemu pro zavazadla. Na skvělé úrovni je bezpečnost a výbava.

4. Toyota Land Cruiser Legend

Toyota Land Cruiser
Toyota Land Cruiser, zdroj: toyota.cz

Vozy Toyota se u nás těší značné oblibě a tato japonská značka má pravidelně své zástupce v našich žebříčcích. Dnes tomu nebude jinak, protože vám představíme Toyotu Ladn Cruiser, švihácký terénní i civilní a rodinný vůz s reprezentativním designem a dravým výkonem.

Protože rozhodně nejde o žádného drobečka, můžete se těšit na mimořádné pohodlí a prostor v interiéru pro posádku i zavazadla (640 l). Tento vůz nabízí skvělou kombinaci výkonu, bezpečnosti a pohodlí za sice ne úplně nízkou, nicméně odpovídající cenu (od cca 1 300 000 Kč).

5. Land Rover Defender

Je čas na další Land Rover. Jak jsme předeslali, půjde o model Defender. Další naprostá klasika z dílny legendární britské automobilky. Defender je oproti předchozímu Discovery už svým designem výrazně více nekompromisní. Důraz je kladen na maximální odolnost a perfektní jízdní vlastnosti i výkon v terénu. Vybrat si můžete z celé řady verzí a výbavových stupňů, takže si lze nakonfigurovat vůz prakticky na míru vlastní představě. Cena této terénní legendy začíná na 1 300 000 Kč.

6. Toyota, Hilux

Toyota Hilux
Toyota Hilux, zdroj: toyota.cz

Toyota Hilux se řadí do kategorie pick-upů, tedy užitkových a často i terénních vozů nákladní korbou. Tato karosérie u nás není až tak populární jako například v USA, kde má mnohem větší tradici. Evropské pick-upy jsou pak často jakousi uťáplou mutací. To u Toyoty Hilux nehrozí. Naopak, toto auto na první pohled vzbuzuje respekt. Jde o suverénní robustní vůz pro užitkové i soukromé účely. Fungl nový Hilux přitom pořídíte v základní výbavě a motorizaci lehce nad milion korun.

7. ISUZU D-MAX

Isuzu D-MAX
Isuzu D-MAX, zdroj: isuzu-motors.cz

Další a předposlední pick-up v našem žebříčku bude Isuzu D-Max. Tento silný vůz zvládne vézt zátěž až 1,1 tuny a až 3,5tunový přívěs. Skvěle si přitom poradí i v terénu. Jde tedy o velmi praktické, užitkové vozidlo, které přitom sází na stylový, elegantní design. Věříme, že tento povedený vůz si mezi vámi najde příznivce.

8) Volkswagen Amarok

Závěrečnou tečku udělá za naším žebříčkem vůz Volkswagen Amarok. Značku VW jistě není třeba nijak představovat. Amarok ale možná ano. Nepatří totiž mezi nejznámější modely této automobilky. Jde opět o pick-up. Navzdory evropskému původu poměrně zdařilý. S třílitrovým šestiválcem z něj navíc dostanete i velice slušný výkon. Amarok splňuje naše nároky, není to žádný městský pick-up na převážení nákupních tašek. Osvědčí se i v terénu.

Jak vybrat terénní off-road vůz?

Do našeho žebříčku jsme zařadili různorodé zástupce terénních vozů. Snažili jsme se vyhnout se příliš divokým zhůvěřilostem a vybrat auta, která nabízejí nejen sílu v terénu, ale hodí se i pro běžný provoz nebo rodinné použití. V žebříčku najdete ryzejší terénní kousky jako Land Rover Defender nebo Jeep Wrangler pro náročné off-road výjezdy. Ale taky civilnější terénní SUV, která splní nároky na všední a rodinné vozidlo (Land Rover Discovery, Toyota Land Cruiser). V neposlední řadě jsme se zaměřili i na zajímavou a někdy opomíjenou kategorii pick-upů. Ty se osvědčí při převážení nadrozměrných nákladů. Vybrali jsme přitom jen ty zástupce, kteří si skutečně poradí v terénu.

Přidat komentář

Klikněte sem pro zanechání komentáře

Oblíbená auta