Jak jsme se vůbec kdysi mohli obejít bez navigací a online map? Jak jsme mohli cestovat bez plánovačů tras? Inu, šlo to, ale bylo to náročnější – pro mnohé velmi obtížně zvládnutelné. Moderní doba nám dala do rukou šikovné prostředky, které nám cestování po cizích zemích i po domovině zásadně usnadňují. Patří sem obšírné informace, možnost vyřízení lecčeho online, překladače anebo i zmíněné mapy.
Díky nim se můžete autem či jinými prostředky dostat kamkoli potřebujete, aniž byste bloudili, marně projížděli drahý benzín anebo s touto představou své snahy se někam podívat raději předem vzdávali. V dnešním článku se podíváme na pětici nejzajímavějších a nejlepších plánovačů tras.
1. Google Mapy
V roce 2005 spustil gigant Google svoje internetové mapy a od té doby už máme celý svět jako na dlani. Tato platforma se samozřejmě neustále rozvíjí a současná podoba je na míle vzdálená té původní. Co Google Maps nabízí?
Množství nástrojů a možností je opravdu velmi bohaté. Základem je samozřejmě schématická obecná mapa světa. Prakticky jakékoli místo na světě si můžete přiblížit s takovým rozlišením, že detailně vidíte části a tvary budov, čísla popisná, sebemenší odbočky atd.
Google Maps velmi dobře fungují jako „komerční“ mapy, protože se zde nacházejí mimořádně podrobné a aktuální informace o sídlech firem, restaurací, bister, ale samozřejmě i veřejných služeb jako zastávky MHD, vlakové stanice, úřady atd. Potřebujete třeba do nejbližšího papírnictví? S Google Maps si cestu naplánujete velice snadno. Množství filtrů vám navíc usnadní vyhledávání.
Google Maps však nabízí i specializované mapy. Například mapu aktuálního provozu, která vám ukáže, jak jsou které ulice zrovna průjezdné či ucpané. Mezi speciálními mapami je třeba i cyklistická mapa zobrazující vhodné trasy pro cyklisty.
Vynikající funkcí je pak Google Street View. S tímto nástrojem můžete virtuálně projít velkou část ulic, cest a silnic na světě. Není to jen pěkná hračka. Může posloužit i prakticky, pokud se chcete např. podívat, zda se dá na nějakém místě (např. v cíli výletu) někde zaparkovat apod. Kde přesně je nějaký obchod nebo budova a jak vypadá atd. Tyto mapy se průběžně aktualizují, přesto mnohé jsou rok a více staré. Spoléhat na ně bezezbytku tedy taky není ideální.
Samozřejmou funkcí je plánovač tras. Obrovské množství lidí Google Maps využívá zkrátka jako navigaci. Naplánuje vám cestu odkudkoli kamkoli – a to autem, hromadnou dopravou, pěšky, ba třeba i letecky, pokud je taková možnost k mání.
Trasy jsou velmi podrobně rozepsané a aktuální (pokud jste online) včetně uzavírek či jiných okolností. Trasy můžete i různě nastavovat a upravovat. Volit z více variant, vyhnout se placeným úsekům a tak dále.
Google Maps patří bezesporu k nejlepším a nejpropracovanějším mapám a navigacím na světě.
URL: https://www.google.com/maps
2. Mapy.cz
Naše země se může pochlubit pozoruhodným online výtvorem v podobě projektu Mapy.cz. Jde o domácí obdobu Google Maps – a nutno říct, že extrémně povedenou, v jistých ohledech dokonce překonávající svého gigantického konkurenta.
Mapy.cz nabízejí schématické mapy celého světa s rozlišením obdobným nebo o malinko menším než Google Maps. Tyto schématické mapy jsou však často přesnější a zobrazují více detailů a prvků prostředí než relativně strohé Google Maps. Mapy.cz standardně zobrazují i zeleň, vršky,… zkrátka jsou komplexnější. Pravou parádou je však turistická mapa, která ukazuje detailně každý potůček, vrstevnice a kóty i tu nejmenší pěšinku – a to nejen v ČR, ale na většině míst světa.
Zcela zodpovědně lze prohlásit, že pro turisty, výletníky a (zejména pěší a cyklo) cestovatele obecně jsou Mapy.cz nesrovnatelně lepším, přesnějším a účinnějším nástrojem než Google Maps, které na výlety do přírody prakticky nemyslí a jsou v tomto směru velmi chudé a nepřesné. Mapy.cz nabízejí i speciální zeměpisnou mapu s plastičtějším zobrazením terénu (hory, kopce,…) či zajímavou zimní mapu.
Na Mapy.cz ovšem nechybí ani satelitní mapy, a dokonce 3D zobrazení. V těchto ohledech však naopak očekávatelně výrazně vítězí Google Maps. A jak je to s navigací při cestování autem? I to Mapy.cz zvládají – a navíc víc než dobře.
Vždy nabídnou několik variant tras, obvykle jednu nejrychlejší (časově), jednu nejkratší a případně třetí, která zohledňuje provoz. Opět můžete vyjmout placené úseky. Plánovač vám ukáže i výškový profil trasy (což se hodí spíš pro turisty), počasí a přesný a podrobný itinerář jízdy podle jednotlivých úseků.
Pokud si stáhnete aplikaci Mapy.cz a budete online, můžete mít i aktuální informace o provozu. Navigace disponuje rovněž hlasovým průvodcem, takže se v ničem neliší od zakoupených specializovaných navigačních systémů. Mapy.cz lze naprosto doporučit pro řidiče i náročnější cestovatele všeho druhu.
URL: https://mapy.cz/
3. Via Michelin
Zajímavou alternativou jsou i francouzské mapy ViaMichelin.com. Samotné schematické mapy jsou celkem solidní a podrobné i komplexní a nechybí ani satelitní či hybridní zobrazení, zjednodušená mapa, nebo naopak poměrně velmi kvalitní a detailní turistická mapa. Podobně jako Google Maps či Mapy.cz zobrazuje i Via Michelin různé důležité cíle a místa jako hotely, restaurace, památky, benzínky apod.
Samozřejmě zde nechybí „route planner“ neboli plánovač tras. Plusem oproti předchozím konkurentům je například možnost zobrazení či výpočtu cestovních nákladů anebo zajímavá volba variant tras, kde je navíc – kromě nejkratší a nejrychlejší – taky trasa „discovery“. Tedy taková, která nabízí nejkrásnější výhledy. A trasa „economy“, která by měla myslet na co největší úsporu paliva.
Kromě toho však Via Michelin moc výhod nenabízí, navíc mapy ani prostředí nejsou v češtině, ale v jakési kombinaci francouzštiny a angličtiny (případně lze zvolit jiný jazyk).
URL: https://www.viamichelin.com/
4. Klasická papírová mapa
Klasika pro harcovníky ze staré školy. Tradiční papírové mapy a autoatlasy nevymřely. Pořád se prodávají a mnoho řidičů na ně jistě nedá dopustit. Jejich výhodou je, že jim nikdy nedojdou baterky. Tím však jakékoli výhody končí.
Papírové mapy se neaktualizují, nemají zdaleka takové rozlišení, nemají žádné nástroje, nenaplánují vám trasu, zaberou spoustu místa, ničí naše lesy a ve výsledku vycházejí velmi draho. Jinými slovy – důvodů pro jejich používání, a nalejme si čistého vína, je vskutku pramálo… kromě zarytého zvyku.
5. Vaše autonavigace
Pokud je řízení váš denní chleba, dost možná se nebudete spoléhat na volně dostupné aplikace, jako je Google Maps či Mapy.cz, ale pořídíte si rovnou specializovanou navigaci. Toto řešení má dnes výhodu především v ergonomickém a praktickém přizpůsobení pro používání v autě a za jízdy. Mapy bývají rovněž velmi kvalitní, aktualizované a obvykle máte k dispozici množství užitečných funkcí a nástrojů. Samozřejmě záleží i na tom, jakou konkrétní navigaci si vyberete.
Další možností jsou nejrůznější navigační aplikace. De facto jde o různé deriváty, konkurenty a alternativy nástrojů jako Google Maps či Mapy.cz. Tu a tam mohou v některém ohledu nabídnout podrobnější informace, praktické funkce nebo jiné – většinou spíše drobnější – výhody. Aplikace jako Waze či Sygic nebo Here We Go, které patří k nejznámějším, jsou však více specializované právě na řidiče a navigování, což může leckomu vyhovovat i z hlediska ovládání a uživatelského prostředí.
Přidat komentář