Žebříčky

Nejlepší pracovní a užitková auta

Nejlepší pracovní a užitková auta

Nejdřív práce, potom zábava. Tak praví okřídlené úsloví. Ale k práci jsou potřeba patřičné nástroje a nezřídka mezi ně patří i vozidlo. Jak by mělo vypadat adekvátní nebo rovnou nejlepší pracovní auto? Inu, zajisté musí mít dostatek výkonu, aby vás nezradilo při náročnějších akcích. Musí se umět svižně pohybovat a velmi důležitou vlastností je spolehlivost. Zapomenout pochopitelně nesmíme ani na velký úložný prostor. To je totiž obvykle, co od pracovních a užitkových vozů očekáváme především.

Do našeho žebříčku jsme zařadili sedmero parádních užitkových, pracovních a jiným způsobem praktických a šikovných vozů. Kromě obligátních dodávek jsme se podívali pod kapotu i pick-upům nebo některým trochu atypickým vozům. Rozmanitost je ostatně kořením života a každý může mít jiné nároky a požadavky. Věříme, že v našem žebříčku si dokážete vybrat, ať už vaše profesní či hobby potřeby vypadají jakkoli.

Nejlepší pracovní a užitková auta podle naší redakce

1. Toyota Hilux

Toyota Hilux, zdroj: Toyota.cz
Toyota Hilux, zdroj: Toyota.cz

Toyota Hilux patří mezi legendy – a to už od roku 1968. Pravda, u nás není Hilux až tak kultovní záležitostí. To je zřejmě dáno i tím, že našinci obecně nemají kdovíjak vřelý vztah k pick-upům ve srovnání s jinými národy. Přednost dáváme civilnějším kombíkům nebo krytým dodávkám. Ale… o to nepřehlédnutelnější můžete s nadupaným pick-upem být.

Hilux je určený do terénu a vede si v něm opravdu jako robustní kamzík. S grácií a jistotou. K tomu mu dopomáhá dieselový motor o výkonu až 204 koní. Hilux má samozřejmě pohon 4×4 a dokáže bez potíží tahat až 3,5tunový přívěs a spoustu nákladu na praktické zadní korbě. S Hiluxem se určitě nikde neztratíte a taky se nebudete nudit. Toto auto má skutečně parádní říz a zajisté si ho zamilujete jako miliony lidí po celém světě před vámi. Hilux si můžete pořídit od nějakých 988 000 Kč.

2. VW Amarok

I německý automobilový lídr a gigant Volkswagen má ve hře svůj pick-up. Působí od pohledu dosti mohutně, možná až trochu neohrabaně, ale za práci vzít umí a může být i bezpečným a praktickým rodinným autem, pokud vás nudí všudypřítomná SUV. VW Amarok nabídne úchvatný objem úložného prostoru 2520 l! Sbalit na dlouhou dovolenou tak můžete celou rodinu i příbuzenstvo.

Pokud jde o pohon, vybírat můžete ze dvou naftových motorů. V obou případech jde o 3litrový TDI šestiválec s pohonem 4×4 a automatickou 8stupňovou převodovkou. Levnější verze s výkonem 201 koní stojí něco kolem 1 080 000 Kč. Vyšší verze má 254 koní a stojí skoro 1 300 000 Kč. Motory jsou možná o krapet úspornější než u výše zmíněného Hiluxu, ale jinak bychom tento pick-up zařadili až na druhé místo.

3. Ford Transit

Ford Transit, zdroj: ford.cz
Ford Transit, zdroj: ford.cz

Představovat Čechům Ford Transit se jeví jako příslovečné nošení sov do Athén. Přesto si pojďme tohoto vpravdě protřelého harcovníka českých silnic ještě jednou obhlédnout. První Transity začaly jezdit už v roce 1965, jde tedy o skutečně historií prověřené vozidlo. Vyrobeno bylo přes 5 milionů vozů. Od roku 2013 se Transit nachází ve své čtvrté generaci (plus facelifty a menší úpravy).

Ford Transit patří mezi ikonické dodávky. Nová verze nabízí nosnost až 2370 kg při objemu zavazadlového prostoru 15,1 m3. Délka prostoru dosahuje 4,2 metrů. Nový Transit lze v základu pořídit od nějakých 914 000 Kč. Tento pracovník si na sebe ale brzy vydělá a bude sloužit velmi dlouho a efektivně.

4. Ford Ranger

S pick-upy jsme v našem žebříčku ještě neskončili. Proč? Protože si zaslouží trochu té pozornosti a mají něco do sebe. Zvlášť jako praktická a užitečná auta, která se rozhodně nebojí ani drsných a terénních podmínek. Ostatně i název Ranger dává na vědomí, že ani v případě tohoto vozu nepůjde o městského hocha.

Naopak můžete čekat ostříleného kovboje, který si na záda naloží až něco přes tunu nákladu a utáhne i 3,5tunový přívěs. Uvnitř vozu se přitom stále skrývá 5 míst pro pasažéry, takže neselže ani jako rodinné vozidlo. Za nový Ranger zaplatíte něco pod milion Kč, ale investice zajisté nebudete litovat. Vůz se skvěle řídí, nabídne víc než suverénní výkon, parádně vypadá a je spolehlivý. Permanentku na vlak můžete v případě tohoto Fordu nechat výjimečně doma.

5. Fiat Ducato

Fiat Ducato je další osvědčenou dodávkou s poměrně dlouhou tradicí sahající až do roku 1981. Ducato je u nás dlouhodobě velmi oblíbené a osvědčené vozidlo, které nabízí spolehlivý výkon i praktické vlastnosti. Existuje navíc ve více verzích – pro převážení nákladů, ale i pro převážení osob. O Ducatu lze zajisté uvažovat jako o zcela relevantní alternativě vozů, jako je Ford Transit nebo VW Transporter či Mercedes Sprinter.

6. Citroën Berlingo XTR

Citroën Berlingo, zdroj: citroen.cz
Citroën Berlingo, zdroj: citroen.cz

Berlingo trochu vyčuhuje v rámci našeho žebříčku z řady. Jde o jakýsi zvláštní crossover malé dodávky a MPV. I přes fakt, že jde o poněkud mutantní vůz, se Berlingo ujalo a je s námi už od roku 1996. Ani v ČR nejezdí těchto vozů nijak málo. V roce 2018 auto dokonce vkročilo jistou nohou do své již třetí generace. Nově ho Citroën nabízí v elektrickém provedení, dojezd se pohybuje kolem 280 km. To v dnešní době není zvlášť ohromující, ale pořád jde o velmi šikovné vozítko, které poslouží rodině nebo i jako pracovní vůz.

Berlingo se spalovacím motorem si stále můžete dopřát jako ojetinu – a i dnes to může být velmi rozumná volba. Berlingo je variabilní, prostorné, praktické. Ve verzi XTR i velmi dobře vybavené. Toto auto přitom pořídíte za víc než přívětivé ceny. Ojeté modely ve velmi slušném stavu se pohybují v cenách od 200 do 300 tisíc Kč. Za to už dnes nekoupíte ani novou Dacii.

7. Peugeot Expert

Peugeot Expert představuje velmi zajímavou záležitost. V užitkové podobě jde o středně velkou dodávku s velmi příznivým poměrem ceny, výkonu a dobrých vlastností. Snad ještě zajímavější je pak Expert jako „minibus“, kdy nabídne až devět překvapivě komfortních míst pro pasažéry.

Peugeot dnes nabízí tyto vozy se spalovacími motory nebo i s elektromotorem o výkonu až 136 koní. Rozhodně jde o zajímavou variantu užitkového či pracovního vozu, přičemž cena patří mezi ty přívětivější.

Přidat komentář

Klikněte sem pro zanechání komentáře

Oblíbená auta