Žebříčky

Nejlepší rodinné auto (recenze)

Nejlepší rodinná auta

Rodinné vozy patří k nejvýznamnějšímu segmentu celého automobilového průmyslu. Nutno však připustit, že pojem „rodinné auto“ je poněkud vágní. Co by měl takový vůz splňovat? Praktičnost, bezpečnost, dobré jízdní vlastnosti, spolehlivost, velký kufr a přiměřené pohodlí v interiéru – a většinou hraje jistě roli i finanční stránka.

Rodinný vůz by měl tudíž představovat jakýsi chytrý kompromis s co nejlepším poměrem kladů vůči ceně. Vybrat si takové vozidlo zajisté není snadné. Už proto, že možností je v této kategorii opravdu habaděj. Dost možná vám proto bude k užitku tento článek, v němž se podíváme na desítku nejlepších rodinných aut a představíme vám je v krátkých recenzích. Jde samozřejmě o subjektivní výběr naší redakce, ale věříme, že se nám povedla shromáždit opravdu pěkná sbírka, která vás přinejmenším inspiruje k dobré volbě a úspěšné koupi spolehlivého vozu.

Recenze nejlepších rodinných vozů podle naší redakce

1. Volkswagen Tiguan

Tiguan je oblíbené SUV německé automobilky Volkswagen. Tento vůz se letos dočkal faceliftu a vypadá opravdu dobře. Cena nového vozu začíná na 689 tisících Kč, takže nejde rovnou o nejdostupnější rodinné auto, spíše o vůz pro náročnější zájemce. V základní konfiguraci a výbavě nabídne motor 1,5 TSI s výkonem 110 kW a manuální převodovkou. Výbava zahrnuje kromě klimatizace třeba vyhřívání předních sedadel, dešťový senzor i několik šikovných asistentů. Připočítejte komfortní vnitřní prostor i dostatek místa na zavazadla a výsledkem je opravdu povedená záležitost.

2. PEUGEOT SUV 3008

Peugeot 3008 SUV
Peugeot 3008 SUV, zdroj: peugeot.cz

Dalším SUVéčkem v našem žebříčku bude Peugeot 3008, auto ověnčené několika cenami, které dobře vypadá i jezdí. Navíc nové auto můžete pořídit o víc než sto tisíc levněji než předchozí Tiguan. Za 580 tisíc Kč lze mít 3008 s benzínovým motorem 1.2 PureTech a výkonem 96 kW. Nic, co by vám vytřelo zrak, ale pro rodinné auto dostačující. Objem kufru činí slušných 520 l.

3. Škoda Kodiaq

Škoda Kodiaq
Škoda Kodiaq, zdroj: skoda-auto.cz

Pro většinu našinců nebude SUV Kodiaq významné, původem české, značky Škoda neznámé. Toto prostorné vozidlo se může stát i dobrou volbou pro rodinu, pokud si potrpíte na pohodlí i bezpečí. V základní motorizaci nabízí benzínový pohon 1,5 TSI se 110 kW výkonu a 6stupňovou manuální převodovkou. Nejvyšší variantou je 140kW 2.0 TSI se sedmistupňovým automatem. Kodiaq začíná na ceně 716 tisíc Kč a nabízí solidní poměr výbavy, výkonu, pohodlí i spolehlivosti.

4. Škoda Superb

Škoda Superb Kombi
Škoda Superb Kombi, zdroj: skoda-auto.cz

Superb patří mezi ikonické modely automobilky Škoda.  Tento vůz zažívá už třetí generaci a k dispozici je v luxusněji a elegantněji působící verzi jako sedan anebo v praktičtějším kombi provedení, v němž obstojí jako prostorné rodinné auto s 660litrovým zavazadlovým prostorem. Vybírat můžete ze slušné palety motorů, základem je benzínový 1,5 TSI 110 kW nebo 2,0 TDI diesel. Vnitřní prostor je komfortní, exteriér elegantní a reprezentativní. Při ceně nového vozu od 700 tisíc Kč jde opět o volbu spíše pro náročnější rodiny. Auto si ale jistě oblíbíte pro pohodlí i jízdní vlastnosti.

5. Dacia Duster

Dacia Duster
Dacia Duster, zdroj: Dacia.cz

Dacia v minulosti nebyla značka, ze které by Češi zrovna padali na kolena obdivem. V posledních letech se však této automobilce daří dohánět zbytek světa a nabízí několik vozů, které si zaslouží pozornost. Patří mezi ně rozhodně i Dacia Duster. Jde o poměrně kompaktní SUV o délce 4315 mm. V základní výbavě Access ji navíc – fungl novou – pořídíte už od 269 tisíc Kč. A to je fajn. Pravda, výbava je opravdu kompromisní (mírně řečeno), ale pokud hledáte dostupnější rodinné SUV, stojí Duster za úvahu.

6. Škoda Octavia

Škoda Octavia Kombi
Škoda Octavia Kombi, zdroj: skoda-auto.cz

Octavia, další ze symbolů automobilky Škoda. Tento vůz se vyrábí už od roku 1996 a stále úspěšně brázdí naše silnice! V roce 2019 dokonce vstoupil do své 4. generace, což svědčí o tom, že Octavia rozhodně ještě není za zenitem. Podobně jako u výkonnějšího a luxusnějšího Superbu si můžete pořídit variantu sedan či kombi. Nás v rámci žebříčku rodinných vozů zaujala verze kombi. Základním motorem je 1,6 TDI 85 kW a pětistupňovou manuální převodovkou, případně benzínový 1,5 TSI 110 kW. Oba motory jsou pro rodinné vozítko plně dostačující a Octavia nabídne slušný poměr výbavy, pohodlí a dobrých jízdních vlastností za cenu od cca 590 tisíc Kč.

7. Volkswagen Passat

Další osvědčená záležitost. VW Passat už dávno patří ke klasice v rámci své značky. Dočkal se už osmi generací a stále se těší velké oblibě. V základní výbavě Business zaplatíte za tento elegantní sedan cca 770 tisíc Kč a můžete ho mít s benzínovým motorem 1,5 TSI o výkonu 110 kW a s manuální 6stupňovou převodovkou. Další varianty už vyjdou dráž, ale tento základ je pro rodinné použití víc než dostačující. Nový Passat není nejlevnější vůz v našem žebříčku, ale nabízí velmi pěknou výbavu, je komfortní, osvědčený a spolehlivý. A pokud chcete ušetřit, vždy můžete sáhnout po ojetém voze.

8. Mazda6

Zajímavou alternativou k předchozímu Passatu může být Mazda 6. Další elegantní sedan, který navíc pořídíte v podobné cenové hladině. Mazda 6 vypadá na pohled dravěji, přesto nabídne pohodlí, výbavu i bezpečnost, které splňují podmínky na rodinné vozidlo. Základní benzínový motor nabídne 107 kW výkonu a můžete ho pořídit od 811 tisíc Kč.

9. Volkswagen Golf

Volkswagen Golf
Volkswagen Golf, zdroj: volkswagen.cz

Pojďme se vrátit o cca tři sta tisíc korun níže. Zajímat nás bude VW Golf, auto notoricky známé, velmi oblíbené. Rodinný vůz jak se patří – a to i když zdaleka nepatří k nejprostornějším v našem žebříčku. Svými rozměry a hbitostí se ale o to víc uplatní ve městech, na každodenních cestách po nákupech, do práce a po návštěvách. S benzínovým litrovým motorem o výkonu 81 kW můžete tento vůz pořídit za příznivých 508 tisíc Kč.

10. Hyundai i30 kombi

Hyundai i30 kombi
Hyundai i30 kombi, zdroj: domansky.hyundai.cz

Hyundai i30 je k dispozici jako hatchback, svižný fastback, ale i prostorný kombík. Ten nás taky zaujal nejvíce. Ve výbavové variantě Start s motorem 1,4i CVVT o výkonu 73 kW získáte tento prostorný a pohodlný vůz za 319 tisíc Kč. Součástí výbavy je manuální klimatizace, asistence pro rozjezd do kopce, vedení vozu v jízdním pruhu či autonomní nouzové brzdění. Hyundai i30 nabízí opravdu pěkný poměr ceny, výbavy a výkonu. Jde zároveň o dostatečně prostorné vozidlo s kufrem o objemu od 602 l.

Jak vybrat rodinný vůz?

Mezi oblíbené rodinná auta patří v současnosti vozy SUV, které jsou prostorné a bezpečné. V našem žebříčku tuto kategorii zastupovaly vozy jako VW Tiguan, Peugeot 3008, Škoda Kodiaq či Dacia Duster, která dokazuje, že SUV nemusejí být jen drahá auta.

Pokud hledáte spíše něco kompaktnější a obratnějšího v městském provoze, jistě se vám zalíbí třeba VW Golf. Pokud inklinujete k „tradičním“ kombíkům, které dlouhodobě představují těžiště rodinných vozů, pak nepřehlédněte Hyundai i30 nebo Škodu Octavii či Superb. Všechny jsou k dispozici i ve zdařilých kombi provedeních.

1 komentář

Klikněte sem pro zanechání komentáře

Oblíbená auta