Máte velkou rodinu a toužíte po voze, do kterého se pohodlně vejdete – a to třeba i s více než jednou dětskou autosedačkou? Jde o poměrně náročný požadavek, na který je ne vždy snadné (a hlavně levné) najít elegantní řešení. Přesto se dnes zajímavé možnosti najdou, aniž byste museli kupovat velkou dodávku nebo rovnou minibus. V dnešním článku se zaměříme na nejlepší sedmimístná auta na trhu, která poskytnou dostatek prostoru i pro velkou rodinu.
V tomto segmentu si u nás dobře vedou vozy typu MPV. Ty už dnes sice netrhají žebříčky popularity, ale stále jsou v mnoha ohledech skvělou volbou, pokud jde o poměr ceny a prostoru pro pasažéry. Další možností jsou pak samozřejmě velmi moderní a robustní SUV, která se však obvykle pohybují ve vyšších cenových relacích. V tomto článku vám představíme žebříček nejzajímavějších rodinných vozů různých typů v krátkých recenzích.
Recenze nejlepších sedmimístných vozů podle naší redakce
1. Audi Q7
Začneme rovnou zostra. Audi platí za exkluzivní značku a model Q7 patří mezi její osvědčená SUV. Vyrábí se už od roku 2006 a od roku 2015 je na trhu druhá generace. Při délce 5052 mm nabízí tento vůz neuvěřitelný vnitřní prostor. A to i pro 7 osob, aniž by se museli nějak zvlášť omezovat – a ještě zbude dost místa na zavazadla. Vůz nezaostává ani jízdními vlastnostmi. Motorizací je na výběr slušná paleta, ale mezi nejosvědčenější varianty patří diesel 3,0 l TDI, který nabízí optimální kombinaci svižné jízdy, spolehlivosti a cenové dostupnosti.
2. Škoda Kodiaq
Škoda Kodiaq je oproti předchozímu vozu poměrně mladou záležitostí, ale opět jde o SUV. Rozměry jsou tentokrát o něco kompaktnější, ale vůz je stále schopný nabídnout 5 až 7 míst s dostatečným pohodlím. Interiér je velmi příjemně zpracovaný, a pokud máte nějakou tu marku navíc, můžete odjet s opravdu pěknou výbavou, která uspokojí i náročnější uživatele. Pokud fandíte tradiční české Škodovce, toto SUV pro vás ani vaši rodinu jistě nebude zklamáním.
Základní motorizací je benzínový čtyřválec 1.4 TSI se 110 kW anebo diesel 2.0 TDI se sedmistupňovou DSG převodovkou. Právě tuto druhou variantu lze pro běžné použití velice doporučit. Motor si s vozem si dostatečně hladce poradí, aniž by hnal spotřebu paliva nad rozumnou mez.
3. Volkswagen Touran
Od Škodovky nepůjdeme daleko a podíváme se na Volkswagen Touran z mocné německé automobilky, pod kterou spadá i ta naše stará dobrá česká značka. Touran už patří do kategorie MPV a jde o opravdu „lidové“ vozidlo, tak jak název automobilky slibuje. Alespoň ve smyslu přiměřeného (či spíše relativně velmi dobrého) pohodlí a praktičnosti za odpovídající cenu. Touran není vůz pro chlubily nebo milovníky přepychu, ale pro lidi, kteří chtějí osvědčené a spolehlivé rodinné auto. A Touran osvědčený rozhodně je. Jezdí už od roku 2003 a v roce 2015 se dočkal své druhé generace.
4. Land Rover Discovery Sport
Britská legenda Land Rover nepatří mezi vozy, o které bychom u nás zakopávali na každém rohu. Model Discovery Sport ale splňuje vysoké nároky na komfortní sedmimístné vozidlo. Samozřejmě volba 5+2 sedadla je jen jednou z možných variant, ale lze rozhodně říct, že se povedla. Při sedmimístné verzi zbývá 157 l zavazadlového prostoru.
5. Volvo XC90
Značka Volvo je zažitá takřka jako symbol bezpečnosti – a co je u rodinného vozu důležitější než právě bezpečí? Robustní SUV XC90 patří mezi vlajkové lodi této automobilky a od roku 2015 je na cestách již druhá generace tohoto vozu, který skýtá obrovskou porci pohodlí i bezpečí. Rozměry jsou štědré a to se samozřejmě odráží v interiéru. Sedmisedadlové provedení tohoto vozu je velmi dobře zvládnuté, ale od dlouhými lety osvědčeného Volva bychom nic jiného nečekali. Bohužel, nejde o právě nejlevnější volbu.
6. Ford Galaxy
Abychom trochu vyrovnali poměr, máme tu pro vás další MPV z americké provenience a kategorie spíše dostupnějších kousků, ačkoli při pořízení fungl nového vozu se taky trochu prohnete. Ford je značka, kterou nikomu netřeba představovat, a model Galaxy mezi její staré harcovníky. Jezdí už od roku 1995. V roce 2015 se dočkal už dokonce čtvrté generace. Galaxy nezapře své příbuzenství s modelem S-Max, ale pokud bažíte po praktičnosti a prostoru, nabídne vám Galaxy lepší služby.
7. Citroën Berlingo
Tento vůz známé francouzské automobilky trochu vybočuje z řady vozů, které jsme v našem žebříčku dosud představili. Berlingo už spadá do kategorie malých dodávek a s třetí generací (2018) se dočkala takříkajíc odvážného designového řešení oproti předešlým generacím, které se drží poněkud více při zemi. Ze vzhledu nového Berlinga budete možná trochu na rozpacích – a určitě ne každému padne do oka. Ale to nic nemění na tom, že vůz nabízí velmi dobré praktické vlastnosti a nálož prostoru za relativně rozumnou pořizovací cenu.
8. Opel Combo Life
Od Berlinga zatím neodskočíme moc daleko, vlastně zůstaneme docela velmi blízko a podíváme se na alternativu ze stejného koncernu (PSA) v podobě vozu Opel Combo Life. Asi vás nepřekvapí, že tyto vozy mají leccos společné, Opel je však v průměru ještě o chlup dostupnější. Přesto je výbava tohoto minivanu solidní a nepříliš náročné uživatele jistě uspokojí, stejně tak jeho jízdní vlastnosti a prostornost interiéru i při sedmisedadlovém zpracování.
9. Range Rover Sport
Další Range Rover? Jakto? Jednoduše proto, že i tento britský gentleman dobře splňuje požadavky na funkční, komfortní, praktické a bezpečné rodinné vozidlo pro sedm osob. Tedy za předpokladu, že si trochu připlatíte za třetí řadu sedaček, která umožní pohodlnou přepravu sedmi osob. Range Rover zapůsobí i dravějším a neobvyklým designem a podobně jako v případě Discovery se s ním můžete pustit i do náročnějšího terénu. To je něco, co většina MPV, ba ani SUV (navzdory očekávání), příliš dobře nezvládá.
10. Renault Grand Scenic
Naši výpravu zakončíme u elegantního rodinného vozu Renault Grand Scenic, který lze pořídit i v dobře zpracované 7 místné verzi. V současnosti můžete volit mezi dvěma verzemi výbavy, Zen a Intens. V té první vás nový vůz vyjde na něco okolo půl milionu korun. Navzdory fámám, které kolují o francouzských vozech, umí být Grand Scenic docela spolehlivý, takže se nemusíte bát ani ojetiny v dobrém stavu.
Jak vybrat sedmimístné auto?
Jak už jsme řekli, při výběru 7 místného vozu máte několik možností. Buď pořídíte vozidlo s přesahem do užitkové kategorie, jako je dodávka či minivan – v našem žebříčku tuto možnost zastupují vozy jako Citroën Berlingo nebo Opel Combo Life –, nebo můžete sáhnout po praktickém MPV či luxusnějším, rozměrném SUV.
Vozy MPV jsou trochu na ústupu, stahují se právě ve prospěch SUV, které jsou momentálně velice „in“. MPV ale jistě nejsou zcela za zenitem a představují velmi praktickou rodinnou, prostornou volbu, a to obvykle za přijatelnější peníz než SUV, u nichž automobilky většinou hrají spíše na exkluzivitu než lidovost a praktičnost.
Sedmimístné provedení je zpravidla jen jednou z možností řešení daného vozu. A přidání třetí řady sedadel se ne vždy úplně dokonale podaří. Do našeho žebříčku jsme se snažili zařadit právě takové vozy, u nichž se to povedlo. Musíte pochopitelně počítat s omezením úložného prostoru, ale to je daň, kterou je nutné zaplatit, pokud nechcete sáhnout po užitkovém voze (nebo autobuse).
Jen k Berlingu, nepoužil bych frázi za prijatelně rozunmou cenu, když základní varianta začíná na 1 200 000 Kč.