Magazín

Nejlepší silnice v ČR pro milovníky aut. Která je zábavná a kde je nejlepší horská?

Nejlepší silnice v ČR

Kam vyrazit na projížďku autem nebo třeba na motorce? Sestavili jsme pro vás žebříček nejlepších silnic v ČR. Do výběru jsme zařadili silnice, na kterých plně otestujete rychlé a výkonné vozy. Cesty, které vás provedou nejkrásnějšími krajinami. Zábavné a divoké trasy či závodní tratě. Skvělé horské cesty. A další parádní vyjížďky. Neváhejte se inspirovat a nezapomínejte řídit zodpovědně, ať už vyrazíte kamkoli.

Praha a Středočeský kraj

Praha je milionová metropole a jistě se chlubí množstvím zajímavých, atraktivních, kvalitních nebo jiným způsobem lákavých a dobrých silnic. Nelze je však jmenovat všechny. Jako zástupce jsme vybrali trasu z Dejvic po silnici Horoměřická do Horoměřic. Nejzajímavějším úsekem je cesta přes Přírodní park Šárka. Říká se, že zelená uklidňuje a na téhle cestě si zeleně užijete víc než dost, takže do cíle dorazíte naprosto zrelaxovaní. Ale pozor, je zde i pár pěkných zákrutů a ostrých zatáček, což pohodičku trochu ředí a přidává naopak na zábavnosti. Ostražitost neztrácejte.

Pomyslná ocenění sbírá i silnice ze Zbraslavi do Dolních Břežan (silnice 101). Vine se krásnou krajinou mezi vysokými kopci podél Přírodní rezervace Šance. Je však relativně široká, pohodlná, kvalitní. S kocháním to přesto nepřehánějte (i když je, na co se dívat). Tahle silnice už má přece jen charakter, který ji trochu přibližuje k horské cestě.

Atraktivní a poznávací styl má i silnice, která se od Hlásné Třebaně po Srbsko a do Bubovic kroutí podél Berounky a umožní vám projíždět kolem útesů a skal, lesů i malebnými vískami. Neméně zajímavá je i dále, kde se za Srbskem odpojuje od řeky a dostává místy zábavnější, klikatější ráz. Nadále přitom projíždí krásnou krajinou Českého krasu. Když dojedete až do Bubovic, projeli jste celým srdcem této krajinné oblasti.

Jihomoravský kraj

Jihomoravský kraj je rozmanitý, malebný, bohatý na nejrůznější zajímavá místa. Mezi nejzábavnější cesty patří ta, která vede z brněnských Žabovřesk přes Bystrc pod přehradou do Veverské Bítýšky. Poznáte zajímavou, rekreačnější stránku Brna. V létě se můžete zastavit okoupat nebo si vyskočit na hrad Veveří. Cesta od přehrady dál vede krásnou krajinou, ale je i dost zábavná, kroutí se a slibuje napínavou jízdu. Za zmínku určitě stojí i cesta z Maloměřic v Brně přes Bílovice nad Svitavou po Josefov, která vede Moravským krasem.

Moravskoslezský kraj

Svérázný a místy až trochu bezútěšný charakter kdysi ryze průmyslového kraje kolem Ostravy dobře vystihuje cesta ze Sovince k Doubravě. Nemusíte se zde bát velkého provozu a cestu si jistě užijete. Osamocenost spíše podtrhuje atmosféru. Pokud patříte mezi fanoušky Jurského parku nebo vezmete děti, cestu můžete zakončit třeba v Dinoparku za Doubravou.

Na krásnou a kvalitní cestu plnou parádních výhledů na Beskydy se pak můžete vydat z Hrabůvky po silnici 58 na Kopřivnici či turisticky populární Štramberk nebo dál do Valašského Meziříčí. Velmi pěkná je i cesta z Fulneku přes Březovou do Otic pod Opavou. Zde se střídá volná jízda otevřenou krajinou s lesními úseky. V některých místech je téměř konejšivá, tak pozor na mikro spánek.

Karlovarský a Plzeňský kraj

Hornatý západ Čech slibuje celou plejádu skvělých tras. Parádní jízda vás čeká, pokud vyrazíte z Mnichova do Bečova nad Teplou přes Krásno a do Březové. Cesta skvěle mapuje Slavkovský les a některé části jsou bývalé závodní trati (Bečov-Krásno). Stojí to za to.

Českým lesem vás zase pěkně provede silnice, která vede na jih od Přimdy přes Malkov a dále nitrem této CHKO. Místy je dost úzká – každopádně slibuje hodně zajímavý zážitek. Zapomenout bychom neměli ani na Šumavu. Výbornou jízdu nabídne cesta z Modravy přes Srní a následně oklikou do známé Horské Kvildy nebo až Borové Lady. Jde o parádní a poctivou horskou cestu, která vás rozhodně bude bavit.

Olomoucký kraj

Olomoucký kraj tvoří z větší části rovinatý a úrodný historický region Haná známý bohatými kroji a svérázným dialektem. I v tomto koutu naší země se samozřejmě najde několik atraktivních silnic, které stojí za projížďku. Mezi ty nejzajímavější bychom zařadili někdejší závodní trať, která startuje na ulici Opavská ve Šternberku a míří na obec Lipina. Je rozhodně mimořádně zábavná i náročnější – na druhou stranu silnice je vesměs docela široká a kvalitní, takže jízda může být velmi příjemná. Tím spíš, že trasa vede především hlubokou zelení.

Nedaleko se nachází i další zajímavá trasa, vede z obce Jívová do Domašova nad Bystřicí. Zejména v druhé části se parádně klikatí, vede pěknou krajinou a není ani příliš vytížená. Asfalt je navíc velmi solidní. Nepodceňte ale riziko střetu s cyklisty. Za velmi pěknou a záživnou lze rovněž označit například cestu z Teplic nad Bečvou přes Černotín a Špičky do Bělotína. Je velmi kvalitní a skvěle se na ní svezete.

Královehradecký a Pardubický kraj

Tyto dva sousedící a tak trochu rivalské kraje rovněž slibují spoustu zajímavých zážitků pro řidiče. Pokud vyrazíte do Ústí nad Orlicí, můžete zde vyzkoušet závodní trasu k chatě Hvězda po ulici Lázeňská. Cesta je místy opravdu hodně divoká a klikatá, úzká a do zatáček jde špatně vidět. Je to tedy záležitost, která zaujme i náročnější milovníky adrenalinových úseků.

Rychlé vozy zvládne velmi dobře prověřit například trasa z Chrudimi do obce Seč po silnici 340. Jde o velmi příjemný zážitek, i pokud jde o okolní přírodu. Doporučujeme vyrazit mimo dopravní špičky, abyste si jízdu víc užili. Což samozřejmě platí vcelku univerzálně, ne jen zde. Velmi pěkné výhledy i kvalitu nabízí cesta CHKO Železné hory od obce Horní Bradlo přes Rušinov a Klokočov. Místy je ale silnice velmi úzká, na své si přijdou i motorkáři.

Vysočina

Kraj Vysočina zabírá plochu kolem měst jako Jihlava, Třebíč, Havlíčkův Brod, Žďár nad Sázavou či Pelhřimov. Jde o kraj, který je oblíbený díky krásné přírodě rozkládající se na zdejších malebných pahorkatinách. Zažít zde můžete spoustu pěkných vyjížděk. Velmi pěkná a kvalitní silnice s dobrým asfaltem vede z Třebíče do Radonína, slibuje i krásné vyhlídky na místní krajinu a má spíše odpočinkovější charakter.

Koně můžete pořádně procválat na rychlém úseku mezi Telčem a Třebíčem po silnici 23. Nejzajímavější jsou rovinné úseky s širokým rozhledem připomínající takřka vyjížďku americkým středozápadem. Divočejší jízdu umožní třeba klikatější silnice z Bystřice nad Pernštejnem do obce Vír.

Liberecký a Ústecký kraj

Tyto dva kraje se již nesou i ve znamení velkých hor a mohou proto poskytnout spoustu skvělých tras, včetně horských silnic. Určitě bychom zmínili cestu z Hřenska přes Jetřichovice do Doubic. Čeká vás krásná projížďka po kvalitní silnici Českým Švýcarskem. Těšit se můžete na nádhernou krajinu i zajímavé řidičské zážitky.

Velmi hezkou cestu můžete najít mezi obcemi Desná a Bílý Potok kolem nádrže Souš. Bohužel, je zde v létě opravdu velké množství cyklistů. K nejvíce ikonickým v kraji pak patří klikatá cesta kolem Ještědu. Začíná v liberecké části Horní Hanychov a vede po ulici Ještědská před Tetřeví sedlo a Křižany až po Hoření Paseky. Jde o ukázkovou horskou silnici. Skvělá je i cesta z obce Hrob k přehradě Fláje, která má rovněž velmi horskou povahu a stojí za prozkoumání.

Jihočeský kraj

Okouzlující Jihočeský kraj s městy jako Český Krumlov či České Budějovice je bohatý na historické památky, vodní plochy i krásnou přírodu – a tak na parádní cesty. Jedna z těch nejpěknějších vede z centra Českého Krumlova po silnici 160 do Rožmberka nad Vltavou. Odtud můžete pokračovat přes Vyšší Brod k Lipnu a propojíte tak dvě z nejzajímavějších destinací kraje. Zejména první zmíněný úsek je skvostně klikatý (podle meandrů Vltavy) a nabízí skvělé výhledy i zážitky.

Abychom ještě navázali. Vyrazit můžete dále k Horní Plané přes Želnavu a na Volary. Čeká vás skvělý povrch i nádherné výhledy nejen na přehradu. Zaujmout může i svižný okruh z Jindřichova Hradce přes Kunžak, Strmilov, Novou Olešnou a Rodvínov zpět do města. Perfektně si ho užijí i motorkáři, čeká vás krásná krajina i řízná jízda.

Zlínský kraj

Zlínský kraj je lesnatý, rázovitý, kopcovitý až hornatý. O zajímavé, divoké, zábavné, ale ani kvalitní a pohodlné silnice zde není nouze. Přímo z centra Zlína se můžete vydat silnicí Hradská na Kudlov a odtud přes Březůvky a Ludkovice třeba až do malebného lázeňského města Luhačovice. Celá cesta vede krásnou krajinou a někdy je i dost zábavná. Zůstává ale bezpečná a kvalitní.

Téměř horský charakter má i cesta ze Zlína přes Mladcovou do Rackové, celou cestu ukrytá v lesích a projíždějící serpentýnami nad srázy. Srdce závodníků pak zaplesá nad cestou, která začíná ve východní části Zlína a vede od Lužkovic přes Hvozdnou do Březové. Nejen, že se můžete těšit na krásnou lesnatou krajinu, ale právě tudy vede i úsek Barum Czech Rally Zlín. Zejména část mezi Hvozdnou a Březovou už může nabídnout solidně divoký zážitek.

Pohoří Brdy si pak můžete prohlédnout při cestě z Buchlovic po E50 do Zástřizly. Opět jde o skvělý zážitek. Atraktivní prohlídku Hostýnských vrchů lze absolvovat cestou od Bystřice pod Hostýnem přes Chvalčov, Držkovou a do Kašavy. Odtud už je to kousek např. do Zlínské Zoo Lešná. Za atraktivní horskou silnici lze považovat i cestu z Velkých Karlovic do Rožnova pod Radhoštěm.

Oblíbená auta