Žebříčky

Nejlepší sportovní auta na trhu. Tohle jsou favoriti naší redakce

Sporťáky. Kdo by je nemiloval, neobdivoval, netoužil nějaký vlastnit nebo se ve vysněném žihadle aspoň projet. Ne každému je ale přáno. Pokud patříte mezi šťastnější a rozhodli jste se, že si sen o silném sportovním voze splníte, možná vám přijde vhod tento článek. Vybrali jsme v něm jedenáct nejlepších sportovních aut, tedy alespoň z pohledu naší redakce. Tuto silnou sestavu vám představíme v krátkých recenzích – a můžete se těšit na opravdu parádní kousky.

V žebříčku jsme se přitom snažili držet přece jen trochu při zemi, abychom oslovili i obyčejné smrtelníky. Proto jsme nezařadili záležitosti jako Bugatti Chiron, LaFerrari a podobně, a kromě supersportů jsme se zaměřili i na lehce „civilnější“ záležitosti. I tak se však můžete těšit na veskrze famózní jízdu, která vás vmáčkne do sedadla. Startujeme…

Recenze sportovních aut podle naší redakce

1. Ford Mustang GT

Ford Mustang je pro mnohé ikonou nadupaných amerických sportovních aut. Poprvé vyjel na silnice v roce 1964. Tehdy jsme o něm mohli u nás leda snít. Dnes už však není problém Mustang na českých silnicích potkat. Současná – již šestá – generace si přitom stále uchovává typické rysy svých předchůdců a tento vůz zajisté okamžitě poznáte podle charakteristické přední masky i dalších prvků a linií.

Mustang je krásné a silné auto a přitom na jeho zakoupení není třeba astronomických částek. Cena nového vozu se pohybuje kolem 1 300 000 Kč. Motorem je u modelu GT pětilitrový osmiválec, který dosahuje 420 koňských sil. Skvělé auto pro fajnšmekry a milovníky amerických aut.

2. Lamborghini Huracán EVO

lamborghiny Huracan EVO

Teď posuneme laťku trochu výš, cenově i výkonnostně. Lamborghini Huracán Evo je supersport exkluzivní italské automobilky, kterou jistě netřeba nikomu představovat. Evo je nástupcem velmi známého Lamborghini Gallardo a jezdí od roku 2014. Toto překrásné a extrémně silné auto patří mezi největší pecky našeho výběru. Pod kapotou Huracánu pádí 630 koní, které ho dokážou hnát rychlostí i 325 km/h. Zrychlení z nuly na sto se odehraje za úchvatných 2,9 sekund. Pokud chcete tohoto italského hřebce do své garáže, počítejte s investicí, která se snadno vyšplhá k hranici 6 milionů korun. Ale věříme, že ty peníze za to stojí.

3. Nissan GT-R Nismo

Nissan GTR Nismo
Nissan GTR Nismo, zdroj: nissan.cz

Už jsme byli v Evropě i Americe, teď je na řadě trocha Asie. Nissan je slavná japonská automobilka, která má na svém kontě řadu skvělých sportovních vozů. Mezi ty nejlepší rozhodně patří i Nissan GT-R, který vznikl už v roce 2007 a v letech 2011 a 2017 se dočkal faceliftů, které ho trochu posunuly k současným trendům. Nissan GT-R Nismo je pak model, který nabídne opravdu mimořádně úctyhodné parametry a vyrovná se v některých ohledech i předchozímu Lamborghini. Šestiválcový motor ukrývá 600 koní a dokáže hnát vůz rychlostí, která atakuje hranici 320 km/h.

4. BMW M2 Competition

BMW M2 Competion
BMW M2 Competion, zdroj: bmwgroup.com

Další skvělý sportovní vůz vyjel ze stáje BMW v roce 2016 (M2), respektive 2018 (model Competition). Jde o další našlapaný sporťák, který se může pochlubit výkonem 409 koní a zrychlením z nuly na sto za velmi pěkných 4,2 sekund. Jasně, nejde o nejsilnějšího trhače asfaltu v našem žebříčku, ale tento vůz nabízí k výkonu i skvělý komfort. Představuje tak spojení dokonalé reprezentace, rychlosti, ale i vhodnosti pro praktické, civilní využití.

5. Toyota Supra

Toyota Supra 2020
Toyota Supra 2020, zdroj: pressroom.toyota.com

Klasický sportovní vůz japonské automobilky s přídomkem Supra, který jezdí už od roku 1978, se konečně dočkal své páté generace. A je to vysloveně čerstvá záležitost. Už teď ale můžeme prohlásit, že nová Supra vypadá opravdu skvěle. Kromě elegantního designu se můžete těšit na třílitrový šestiválec, který dosáhne na výkon 335 koňských sil.

6. Jaguar F-Type

View this post on Instagram

Summer never has to end in the F-TYPE convertible

A post shared by Jaguar Easton (@jaguareaston) on

Byla by škoda v našem žebříčku opomenout značku, jako je starý dobrý britský Jaguar. Navíc se nám zdá, že model F-Type, který spatřil světlo světa v roce 2013, si zde svou pozici vysloveně zaslouží. Jde o krásné, stylové auto, které navíc skrývá skvělý výkon. Exkluzivita z tohoto vozu sálá na každém kroku, či spíš ujetém metru. Variantu se základní motorizací (300 koní a cca 250 km/h) přitom pořídíte „jen“ za cca 1 700 000 Kč. Nejvyšší metou je pak pětilitrový osmiválec, který skrývá 575 koní a zrychlení z nuly na sto se odehraje za 3,7 sekundy. Tady už si však připlatíte, cena je okolo 3,5 milionu.

7. Porsche 718 Boxster GTS

718 GTS Porsche
718 GTS Porsche, zdroj: auto.porsche.cz

Za nějakých 2,2 milionu korun můžete pořídit parádní Porsche 718 Boxster GTS. Toto auto slavné a prestižní automobilky je nejenom krásné, ale i pořádně rychlé. Motor s výkonem 269 kW zvládá zrychlení z nuly na sto za 4,6 sekund a dosáhne rychlosti až 290 km/h. Porsche je osvědčená a mnohými věrně milovaná záležitost a tento model rozhodně dělá značně čest.

8. Porsche 911 GT3

Ještě jedno Porsche navíc jistě nikomu neuškodí. Tentokrát půjde o „starou dobrou“ 911 ve verzi GT3. Tohle už je trochu jiná střela, čemuž odpovídá i skoro dvojnásobná cena oproti výše uvedenému Boxsteru. Srdcem GT3 je čtyřlitrový šestiválec, který nabídne výkon 500 koní a rychlost skoro 320 km/h. Toto Porsche navíc skvěle vypadá – a to se taky počítá.

9. Lexus LC 500

Lexus LC 500 2020
Lexus LC 500 2020, zdroj: pressroom.lexus.com

Japonská automobilka Lexus z koncernu Toyota je docela dobře známá i u nás. Věnuje se luxusním a taky silným vozům. Lexus LC 500 tomuto zaměření dokonale odpovídá a nabízí obojí – rychlost i skvělý komfort. Model LC 500 je poháněn pětilitrovým osmiválcovým motorem a dosahuje výkonu 464 koňských sil. Maximální rychlost je 270 km/h, zrychlení na stovku za 4,7 sekund. To vše dostanete od nějakých 2,7 milionu korun. A to se vyplatí!

10. Audi RS5

Audi RS5
Audi RS5, zdroj: audi.cz

Audi RS5 se v roce 2017 dočkalo druhé generace a jezdí teď s třílitrovým šestiválcovým motorem, který skýtá krásný výkon 331 kW. Audi RS5 je krásné, noblesní vozidlo, s nímž se dokážete pohybovat rychlostí nad 250 km/h.

11. Mercedes-AMG GT

Mercedes-Benz AMG GT
Mercedes-Benz AMG GT, zdroj: mercedes-benz.cz

No a na závěr tu pro vás máme jeden Meďour. Jde o model AMG GT, který disponuje čtyřlitrovým osmiválcem o výkonu 469 koní. Maximální rychlost je nádherných 307 km/h, takže tohle auto se nemusí stydět ani po boku exkluzivních supersportů. A to není vše. Taková varianta GT3 EVO ukrývá pod kapotou šestilitrový motor o výkonu až 550 koňských sil, rychlost pak dosahuje 332 km/h. To je ale nejenom cenově trochu jiná písnička.

Jak vybrat sportovní vůz?

Tohle je těžká otázka, na kterou nelze snadno najít odpověď. Už proto, že „sportovní vůz“ je pořádně široký pojem. Náš žebříček jsme tomuto faktu přizpůsobili – a pokusili jsme se ho udělat pestrý. Najdete v něm proto exkluzivní supersportovní vozy, ale i luxusní a komfortní modely nebo auta trochu civilnějšího ražení. Sportovní vůz je však obvykle především srdeční záležitostí a případné praktické vlastnosti jsou spíše bonusem k silnému motoru a značce, která je vám blízká.

Přidat komentář

Klikněte sem pro zanechání komentáře

Oblíbená auta