Žebříčky

Jaké je nejlepší SUV na českém trhu pro rok 2023?

Nejlepší SUV

Sportovně užitková vozidla neboli SUV jsou relativně mladou „odrůdou“ automobilů. Etablovaly se během poslední dekády a z okrajové kategorie se vyhouply mezi špičku. SUV jsou prostě hit a žádná automobilka se bez svého želízka v ohni neobejde. V dnešním článku se proto podíváme na nejlepší SUV na trhu pro rok 2023 – a to formou krátkých recenzí, v nichž vám jednotlivé modely, které nás zaujaly, představíme.

Nad důvody, jež způsobily oblibu těchto vozů, si leckdo láme hlavu. Tím spíš, že SUV často slouží jako rodinná vozidla, ale stejně tak se v nich mohou prohánět solitéři. Vysvětlení může být celá řada. Tato auta jsou bezpečná a interiér nabízí vysoký komfort i pro větší počet pasažérů, když se přidá prostorný kufr a velmi slušný výkon často s pohonem na všechna čtyři kola, je na trend zaděláno. A pak je tu ještě působivý, takřka majestátní vzhled. Co na tom, že nevýhod je taky víc než dost… ale o tom ještě později. Pokud po vlastním SUV toužíte, je na čase podívat se na zmíněnou přehlídku.

Recenze nejlepších SUV na českém trhu

1. Hyundai Kona

Hyundai Kona
Hyundai Kona, zdroj: Hyundai.cz

Toto malé a docela mladé SUV (2017) u nás nepatří právě k autům, které bychom na silnicích vídali nejčastěji. To ale neznamená, že si nezaslouží pozornost. A jistě se jí dočká, minimálně díky odvážnému designu, který se navíc zrovna (2020) dočkal faceliftu. Kona nepůsobí ani příliš agresivně nebo nabubřele, ale ani ušlápnutě nebo přehnaně kontroverzně. To se projevuje nejen v designu, ale dalších stránkách, které odhalují její šikovnou rodinnou a praktickou povahu.

Základní motorizací je 1,0 T-GDI, který se hladce osvědčí ve městě, kam se Kona i díky kompaktním rozměrům velmi dobře hodí. Nejvyšší metu představuje naopak motor 1,6 T-GDI, ve kterém už cválá pěkných 198 koní a řídí je sedmistupňová dvouspojková převodovka. Samozřejmostí je možnost volby pohonu na všechna čtyři kola.

Kona nabídne i velmi poctivou porci komfortu. Interiér je vkusný, vytvořený s citem pro detail a je vidět, že tvůrci mysleli na blaho posádky. Po zmíněném faceliftu ještě přitlačili na výbavu, například v podobě 10,25palcového dotykového displeje. Přibyly i další bezpečnostní a asistenční prvky. Výbava Kony je teď na velice slušné úrovni a určitě neurazí – a to platí i pro tu původní, pokud se vám nechce čekat (nová se na trh teprve dostane).

2. Volvo XC40

Volvo XC40
Volvo XC40, zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Volvo_XC40

Volvo XC40 si v roce 2018 vysloužilo titul Car of the Year – tedy „Auto roku“. Jde o poměrně známou evropskou cenu s dlouhou tradicí, a proto se sluší tímto sdělením začít. Volvo XC40 je nejmenší SUV v rámci vlastní automobilky, což se ale na první pohled nemusí zdát, protože s délkou 4425 mm nejde vyloženě o drobečka. Na dojmu robustnosti však možná přidává více samotný design, který je typicky pro Volvo hranatější, budící respekt, zároveň však velmi elegantní.

Toto kompaktní SUV skrývá i uvnitř štědrý a komfortní prostor, ze kterého čiší švédská preciznost a vkusnost. Minimálně čtyři lidi budou mít pohodlí víc než dost a potěší je dostatek odkládacích ploch. Zavazadlový prostor pak skýtá 452 l prostoru, což je poctivý průměr v rámci dané kategorie.

Výkon rovněž odpovídá sebevědomému dojmu, jímž vůz působí. Na výběr je několik motorizací (benzín i nafta), jde o dvoulitrové čtyřválce s výkonem 197 anebo i 250 koní a s osmistupňovou převodovkou. Rovněž nepřekvapí, že je dostupný i pohon 4×4.  Volvo XC40 je jednoznačně výjimečně povedené kompaktní SUV, které jistě nedostalo vítězství ve zmíněné soutěži zadarmo.

3. Mazda CX-5

Mazda CX-5
Mazda CX-5, zdroj: mazda.cz

Další na řadě je SUV známé japonské značky Mazda, která v Evropě uspěla s mnoha modely vozů, ale pokud jde o SUV, tak ji lze zatím výraznější úspěch přičíst snad jen s vozem CX-5, který vyjel na silnice již v roce 2012. Mazda CX-5 patří ještě do rodiny kompaktních SUV, její délka však činí již 4540 mm. Nejde tedy o úplně malé auto. Tomu odpovídá i motorizace, která benzínovým dvoulitrem s šestistupňovou převodovkou a 165 koňskými silami teprve začíná. Další výběr je poměrně pestrý. Mazda CX-5 si místo v našem žebříčku zaslouží, jelikož jde o solidně zpracovaný všestranný kousek, který si své fanoušky již našel a jistě ještě najde.

4. Volkswagen Tiguan

Německou automobilku VW, jejíž součástí je už řadu let i ikonická česká Škoda, jistě není třeba nikomu představovat. Zaměříme se tedy rovnou na kompaktní SUV Tiguan, který už má něco za sebou. V našem žebříčku patří mezi nejstarší harcovníky, protože poprvé vyjel z fabriky ve Wolfsburgu už v roce 2007 – a dodnes brázdí i české vozovky. Tiguan působí spíše „civilně“, jako by se snažil dostát názvu automobilky, která ho vytvořila a vyrábí. Ani nabízené motory se nepředhánějí v extrémních výkonech, základem je 1,4 TSI. Přesto můžete sáhnout po výkonu až 240 koní, a to už je slušné.

5. Toyota RAV4

Toyota RAV4
Toyota RAV4, zdroj: Toyota.cz

Toyota RAV4 se už v roce 2013 dočkala čtvrté generace, jde o osvědčené kompaktní SUV, které se od třetí generace ještě rozrostlo, na délku má nyní 4570 mm. Základním motorem je slušně šlapající benzinový dvoulitr o výkonu 150 koní. Současné vozy RAV4 působí atraktivně, i když za sebou mají dlouhou historii. Shrnuto a podtrženo lze SUV japonské automobilky s označením RAV4 lze směle označit za spolehlivé a elegantní vozidlo s nízkou poruchovostí, což by mohlo vykompenzovat dražší náhradní díly.

6. Porsche Macan

Značka Porsche už je symbolem jisté exkluzivity a většina lidí si představí spíše nadupané sporťáky s typicky „vykulenými“ předními světlomety. Ale jak už bylo řečeno, bez SUV to dnes snad ani nejde. A tak je tu Macan, který jde vstříc trendům, ale zachovává si duši (i zřetelné vnější rysy) vozů Porsche. Macan už je s 4681 mm na délku větší SUV a taky výkonnostně je trochu jinde než vozy, které jsme dosud v žebříčku představili. Nejsilnějším motorem je 3,6litrový šestiválec s výkonem až 324 kW, samozřejmě jsou i lidovější varianty, přesto je jasné, že Macan je spíše pro náročné zájemce.

7. BMW X3

BMX X3
BMX X3, zdroj: bmw.cz

Taky BMW patří samozřejmě mezi automobilky, které si spojujeme spíše s luxusem, exkluzivitou a výkonem. Jedním z řady SUV této značky je X3, které už se dočkalo třetí generace. Aktuální generace je přitom k dostání s benzínovým dvoulitrem o výkonu 181 koní, ale i třílitrem, který skrývá až 503 koní. Při délce 4708 mm pak současná X3 patří mezi nejdelší SUV v rámci našeho žebříčku. Toto SUV i kvůli poměrně vysoké ceně opět ocení spíše náročnější zákazníci, na které ovšem BMW pochopitelně cílí. Pokud mezi ně patříte, tohle auto určitě omrkněte.

8. Volvo XC90

https://www.instagram.com/p/CY1gCfkLMLi/

A před koncem ještě jedno Volvo, tentokrát model XC90, který je samozřejmě blízkým příbuzným již představeného vozu XC40. Možná jste si všimli, že jsme postupovali od menších vozů k rozměrnějším. Právě Volvo XC90 je při své délce 4950 mm pomyslným vrcholem žebříčku. Od roku 2015 je navíc v prodeji již druhá generace tohoto robustního elegána, který je nabízí pohodlí a praktičnost a rozhodně dostatek prostoru, ať už pro posádku nebo zavazadla. Volvo XC90 je velice úspěšnou záležitostí, a pokud vás oslovuje filozofie této švédské značky, rozhodně na něj zaměřte svou pozornost.

9. Audi Q3

Audi Q3
Audi Q3, zdroj: audi.cz

Audi platí za špičkovou a šviháckou značku a její řada SUV je velmi úspěšná. My se zaměříme na model Q3, který v roce 2018 vstoupil do své druhé generace. Tento vůz je kompaktní záležitostí, s délkou 4485 mm nejde o žádný extrémní koráb, ale zase je dost velký, aby poskytl vynikající pohodlí a velký zavazadlový prostor s 530 l kapacity. Výběr motorizací je slušný. Základem je 1,5 benzínový čtyřválec, který nabídne výkon 150 koní. Audi Q3 je dražší a luxusnější vozítko, ale náročnější zájemce jistě zaujme a nezklame.

10. Mercedes-Benz GLC

Mercedes-Benz GLC
Mercedes-Benz GLC, zdroj: mercedes-benz.cz

A neměli bychom zapomínat na starý dobrý Mercedes. Řada SUV GLC se nedávno dočkala faceliftu a jde o krásné a luxusní stroje, se kterými je mimořádný dojem na okolí zaručen. GLC ale nenabízí jen dokonalé pohodlí, ale taky pořádně našlapaný výkon. Už v základu je opatřen 2l benzínovým čtyřválcem se 197 koňmi, vrcholem je ale 4l osmiválec s 503 koňskými silami. Mercedes se tedy nenechává zahanbit a nastavuje v rámci kategorie vysokou laťku.

Jak vybrat SUV?

SUV jsou oblíbená a má to své důvody – to už je jasné. Většina lidí je volí kvůli komfortu a prostoru, který pohodlně pojme celou rodinu i se zavazadly. Někomu se zas líbí dominantní vzhled, jiný podlehne výkonu. Samozřejmě je však třeba zvážit i nevýhody a neduhy. Mezi ty lze zajisté počítat obvykle ne zrovna malou spotřebu a taky velké rozměry, jejichž odvrácenou stránkou je poněkud těžkopádný pohyb zejména v ulicích velkoměst a neúsporné parkování, kterým majitelé SUV často pijí krev ostatním řidičům.

Při výběru SUV budete však jistě vycházet především z vlastních potřeb a požadavků. Pro pohyb ve městě jistě nebude velkou chybou sáhnout po některém z menších nebo kompaktních SUV, skvělým zástupcem z našeho žebříčku může být například mrštná Hyundai Kona. Na dálnice nebo jízdy po venkově naopak oceníte spíše bezpečné a silné vozy a můžete se rozšoupnout i co do velikosti. Dost možná sáhnete i po pohonu 4×4, který většina SUV nabízí. V našem žebříčku by v praktičnosti, síle a bezpečnosti jistě obstáli oba modely Volvo, ale i vozy BMW nebo Porsche.

komentářů

Klikněte sem pro zanechání komentáře

Oblíbená auta