Magazín

Nejlepší vychytávky do auta

Ochranná deka pro psa do auta

Jak si zpříjemnit dlouhé (nebo i krátké) cesty autem? Možností je opravdu mnoho. Na dnešek jsme si pro vás proto připravili inspiraci v podobě žebříčku nejlepších vychytávek do auta. Najdete v něm drobnosti za pár stovek, ale i velmi pokročilé přístroje či pomůcky, za které už si sice připlatíte – ale o to zajímavější služby vám poskytnou. Tak pojďme na to…

Elektronické vychytávky do auta, které vám nesmí chybět

1. Autochladnička nebo chladicí box

Zařízení, které uchová potraviny či nápoje studené a čerstvé, se může hodit i v autě, obytňáku či karavanu. Na výletě, na cestách či v kempu. Zkrátka ledaskde a ledaskdy. Některá jednodušší zařízení jako termotašky a chladicí tašky či boxy nabídnou pouze „pasivní“ chlazení. Fungují jako termoska. Udržují teplotu pomocí izolace. Výhodou jsou nízké pořizovací a nulové provozní náklady, lehkost a minimální rozměry. Ale taky možnost uchovávat jak studené, tak i teplé potraviny.

Oblíbenou efektivnější variantu představují termoelektrické boxy a chladničky. Dají se zapojit i do autozásuvky a nabízejí zlatou střední cestu. Vhodné jsou do kempů, na chaty, delší výjezdy. Udrží teplotu až o cca 30°C oproti venku. Poslední možností je kompresorová chladnička. Ta už funguje na principu klasické ledničky. Hodí se spíše pro náročnější použití do větších obytných vozů. Je větší, těžší, dražší na pořízení i provoz. Ale velmi účinná.

2. Kamera do auta

Takzvaná „dashcam“ čili autokamera patří mezi moderní trendy. Nejde jen o bezúčelný výstřelek, ale velmi užitečnou pomůcku. Při jakékoli nevšední situaci či nehodě poslouží záznam z ní jako důkazní materiál. Existují různé druhy těchto kamer. Dají se umístit do zpětného zrcátka, zvolit můžete duální kameru, která bude snímat přední i zadní prostor. Některé kamery mají i GPS a další vybavení.

Při výběru je důležité rozlišení obrazu, pozorovací úhel, snímkovací frekvence, světelnost (kvůli záznamům za šera a potmě), záznam zvuku, způsob ukládání záznamu, napájení či další vybavení a funkce.

3. Cestovní kávovar do auta

Nedáte bez kávy ani ránu? Pak vás zajisté okouzlí tato rozkošná vychytávka. To, z čeho si kdysi dávno dělali legraci tvůrci Simpsonových v jednom díle tohoto seriálu, se stalo skutečností. Kávu si můžete připravit i v autě. Ale doporučujeme nedělat to při řízení jako Homer.

Nejmenším kávovarům se říká „handpresso“, vypadají trochu jako shaker a fungují na bázi pístu. Jsou ruční a většinou velmi malé, takže si je můžete nejen do auta, ale i do přírody (ale musíte si obstarat horkou vodu). Existují ale i jiné typy kávovarů do auta, ty už obvykle vyžadují elektřinu. Lze je připojit do autozásuvky. Hodí se spíše do obytňáků, na daleké cesty a podobně.

4. Antiradar

Správné je jezdit tak, abyste se policejních radarů vůbec nemuseli obávat! Nicméně lidé mají vykutálenost v povaze, a proto vznikla i pomůcka známá jako „antiradar“. Toto zařízení vás dokáže upozornit, že je v blízkosti policejní radar – a vy si tak můžete dát ještě větší pozor, abyste nezapomněli nohu na plynu. Není to ale zrovna levná hračka. Lepší modely stojí 10 a více tisíc Kč. Vyplatí se tedy raději jezdit podle předpisů.

Použití antiradaru u nás není nezákonné, ale v jiných zemích to může být jinak – tak pozor. Zcela nezákonné je i u nás použití „příbuzného“ zařízení, totiž laserové radarové rušičky.

5. Rychlo nabíječka do auta

Nabíječka do auta

Rychlé nabíječky do auta (car charger, fast charger) nabízejí obvykle výkon mezi 20 až 30 W, někdy i více. Umožní rychlejší a efektivnější nabíjení elektronických zařízení, jako jsou mobilní telefony. Typicky disponují USB a USB-C portem. Zapojují se samozřejmě do autozásuvky. Například iPhone 14 nabijete s rychlou nabíječkou, která má přes 20 W do dvou hodin. Tyto nabíječky přitom nejsou nijak drahé. Pořídit je můžete od cca 200-300 Kč.

Prohlédnout nabídku nabíječek do auta

6. Autovysavač

Vyžadujete ve svém voze perfektní pořádek a rozhořčí vás každé smítko či drobek, který skončí na zemi nebo dokonce na potazích? Snadnou pomoc může poskytnou autovysavač. Jde o lehké ruční pomocníky. V principu se neliší od domácích ručních vysavačů, ale typicky umožňují napájení z 12V autozásuvky. Můžete je tudíž vozit s sebou přímo v autě a používat kdekoli a kdykoli je potřeba.

Další možností je aku vysavač. Na krátké a občasné použití se hodí taky dobře a neodebírá energii autobaterii. Slušné autovysavače mají příkon aspoň 70 W, velmi šikovná a užitečná je přítomnost LED přísvitu.

7. Ohřívací box na jídlo do zapalovače

Ohřívací box na jídlo do zapalovace
Ohřívací box na jídlo do zapalovace

Chcete si dát gáblík v autě, ale často nestíháte sníst jídlo teplé nebo si ho na cestách nemáte kde ohřát? Tato vychytávka potěší především řidiče z povolání. Ohřívací box je jídelní krabička (obvykle plastová), kterou ovšem můžete kabelem připojit do autozásuvky a jídlo si v ní přímo ohřát. Velmi praktické a pohodlné řešení. Výběr těchto boxů je přitom poměrně slušný. Nejčastější cenové rozmezí je mezi cca 400 až 1500 Kč.

Praktické drobnosti do auta

8. Organizéry do auta / kufru

Organizéry do auta

Pokud vozíte v autě spoustu předmětů, především nejrůznějších drobností, skvělou vychytávkou se může stát organizér do kufru či interiéru auta. Výběr je opravdu velký a existují nejrůznější varianty. Například závěsné kapsáře na sedadlo, brašny a boxy do kufru atd. Vybrat si tudíž můžete, co hrdlo ráčí – a potěší i zajímavé vybavení. Organizér nemusí mít jen přihrádky a kapsičky, ale třeba i odkládací plochu jako v autobuse či letadla a další možnosti.

Prohlédnout nabídku organizérů do auta

9. Vůně do auta

Klasický stromeček je jen jednou z mnoha možností, jak provonět auto. Dnes už je navíc trochu pasé. Oblíbenou volbou jsou naopak například plechovky značky California Scents, parfémy Areon či panáčci Mr & Mrs Fragrance. Vybírat můžete z nejrůznějších vůní. Od vůně nového auta až po vůni žvýkaček, vanilky, gumových medvídků, moře či borůvek nebo dřeva. Tak jak byste chtěli, aby vaše auto vonělo?

10. Alkoholtester

Pokud se vám stává, že musíte řídit ráno po krušnějším večeru, nezbytnou pomůckou by se vám měl stát alkoholtester. Toto zařízení snad netřeba představovat. Jeho úkolem je změřit, zda vám v těle ještě nekoluje alkohol. Nevýhodou je, že přesnost levných přístrojů je poměrně pochybná, proto se vyplatí trochu vybírat. Kvalitní modely nabízejí značky jako Alcovisor, V-net, AlcoForce, ale třeba i Sencor. Pomoci s výběrem vám mohou uživatelské i odborné testy a recenze alkohol testerů.

11. Držák na telefon

Pokud používáte v autě mobilní telefon, ať už místo navigace nebo pro vyřizování hovorů, neobejdete se bez speciálního držáku telefonu. Ten vám umožní mít volné ruce a věnovat dostatek pozornosti řízení. Existuje řada variant držáků. Svěračové i magnetické, ba i s bezdrátovým nabíjením. Různorodé jsou i možnosti umístění. Populární držáky nabízí například značka AlzaPower, Fixed, Connect IT a další. Ceny velmi jednoduchých držáků začínají i pod hranicí 200 Kč, takže váš rozpočet nijak zvlášť nenapnou.

12. Deka nebo potah pro psa / zvířata

Ochranná deka pro psa do auta

Pokud převážíte psa či jiné zvíře a nechcete mít potahy sedaček příliš zaneřáděné od chlupů, nebo dokonce podrápané či okousané, můžete si pořídit šikovnou pomůcku v podobě speciálního potahu. Potahy pro větší psy se napnou přes celou plochu zadních sedaček a vytvoří tam jakousi bezpečnou a pohodlnou „hamaku“. Problém je, že už se zde nesveze žádný lidský cestující. Existují však i zvířecí potahy do kufru a různé další varianty.

Prohlédnout nabídku dek pro psa do auta

13. Hasicí přístroj do auta

Hasicí přístroj u nás není součástí povinné výbavy vozu. Nicméně, s touto povinností se můžete setkat ledaskde v zahraničí. Například hned v sousedním Polsku, ale i v Chorvatsku (nákladní vozy) či Řecku apod. Hasicí přístroj navíc může být velmi užitečným vybavením, takže není od věci si ho pořídit i nad rámec zákonné povinnosti. Cena není nijak vysoká. Jednokilogramové hasičáky lze koupit od cca 300 Kč. Větší od cca 500 Kč.

14. Ramínko na oblek

Ramínko na oblek do auta

Pokud potřebujete uchovat oblek či jiné oblečení v perfektním stavu, než dojedete na „místo použití“, určitě oceníte pomoc speciálního ramínka do auta. Tato pomůcka stojí od cca 300 Kč a jde o ramínko, které se upevní k hlavové opěrce sedadla. Instalace je velmi snadné a budete moci převážet i velmi háklivé kousky oděvu dostatečně bezpečným způsobem.

Prohlédnout nabídku ramínek do auta

15. Autostan

Autostan už je poněkud (nebo spíše výrazně) rozměrnější a dražší vychytávka. Může přitom představovat alternativu běžného stanu či karavanu nebo obytného vozu. Využijete ho v kempech i na road tripech či expedičních výpravách. Stan se obvykle umísťuje na střechu. Někdy i za auto. Výběr je velmi široký. Oblíbené a kvalitní stany nabízí například značka Thule. Dostupnější modely najdete například v řetězcích Decathlon pod značkou Quechua. Obecně jde však o poměrně nákladnou záležitost.

16. Nafukovací postel do auta

Pokud nechcete dávat 20 a více tisíc za autostan, ale přesto byste tu a tam rádi přespali ve voze s přiměřeným komfortem, můžete situaci vyřešit pomocí nafukovacího lůžka. Jde o speciální matrace, které se umístí na zadní sedadla anebo i do zavazadlového prostoru. A pohodlná postýlka do auta je na světě. Cena těchto lůžek přitom začíná někde nad hranicí 1200 Kč. Jde tedy o zlomek ceny stanu na auto.

17. Termohrnek

Pokud si chcete při řízení osvěžit mysl horkou kávou či čajem, budete muset nápoj nějak uchovat při správné teplotě. Nejjednodušší možností je termoska či termohrnek. Termohrnky jsou elegantní, dobře se drží a dá se z nich pohodlně rovnou pít, což je oproti běžné termosce výhoda – zejména při řízení. Pěkné termohrnky pořídíte už od cca 250 Kč. Nabízí je například značky Orion, Tefal, Lamart, Stanley a mnohé a mnohé další.

Oblíbená auta