Žebříčky

TOP 10: Nejlepší závodní hry na PC, PS4, PS5 a Xbox

Nejlepší závodní hry

Ne každý si může dovolit pořídit Ferrari nebo se projet v F1. Ale skoro každý si tyto prožitky může vyzkoušet prostřednictvím závodních herních titulů a simulátorů. V jaké hře se letos dají nejlépe škvařit gumy? Máme pro vás výběr nejlepších závodních her, které jsou v současnosti k dostání.

1. Forza Horizon 5 (Xbox, PC)

Závodní hra Forza Horizon 5 vyšla v roce 2021 a zatím představuje do poměrně rozsáhlé série Forza, která obsahuje i osm titulů Forza Motorsport anebo free-to-play spin-off Forza Street. Hra si po vydání získala mnoho fanoušků. Nabízí opravdu skvostně autentický herní zážitek, který ji přibližuje k simulaci. Zároveň si však zachovává i kus kouzla akční arkády. K tomu nabízí velký otevřený svět a více než 500 hratelných aut.

Prostředí hry zasazené do Mexika je velmi atraktivní a krásně zpracované. Grafika je mimořádně podařená a oproti předchozímu dílu došlo k viditelnému kvalitativnímu posuvu. Oproti Forza Horizon 4 se zvětšilo rovněž pole působnosti, přibylo například dynamické počasí a došlo i k dalším dílčím obměnám a vylepšením. V principu však hra jede v podobných kolejích. Čeká vás spousta závodů, úkolů, misí… zkrátka vynikající zábava. Rozhodně doporučujeme všem milovníkům akčnějších a dobrodružnějších závodních titulů. Hra se dočkala vynikajících hodnocení.

2. Gran Turismo Sport

Titul Gran Turismo Sport vyšel v roce 2017 exkluzivně pro PS4. I po pěti letech jde o hru, která má co nabídnout. Spadá do série Gran Turismo a představuje její předposlední přírůstek. Kritiky i hráči je hra od začátku velmi kladně přijímána. Nabízí několik herních režimů, včetně online multiplayeru. Zajezdit si můžete ve více než dvou stovkých vozů světových značek na dvou desítkách tratí.

Za zmínku stojí, že hra je kompatibilní (byť v omezeném režimu) i s PS virtuální realitou (PS VR), takže pokud máte headset, můžete se opravdu ponořit do herního zážitku. Na hře jako konzultant spolupracoval i slavný japonský pilot F1 Kamui Kobajaši. Je tedy na co se těšit.

3. DiRT Rally 2.0

Společnost Codemasters je legendou světa závodních her. Na kontě má kupříkladu slavnou, ba přímo kultovní sérii Colin McRae Rally a spoustu dalších úspěšných titulů. DiRT Rally 2.0 patří mezi poslední počiny společnosti. Hra vyšla v roce 2019 a název docela dobře napovídá, o co v ní půjde. O špínu, bláto, prach a závody.

Hra vyšla pro platformy PC, PS4 i Xbox One, získala velmi vysoká hodnocení a i řadu nominací na významná ocenění. Například několikrát jako nejlepší závodní hra či hra roku, za vizuální inovace, zvuk atd. Hra se zaměřuje na rallycross a prostředí i fyzika jízdy, ale třeba i chování povrchu jsou mimořádně propracované. Od Codemasters ostatně nic jiného nečekáme. Hra zaujme i náročnější fanoušky závodních her, kteří kladou důraz na autentičnost zážitku a technické detaily.

4. Project CARS 2

Project CARS 2 je sportovní závodní simulátor z roku 2017, který vyvinula společnost Slightly Mad Studio. Hra nabízí ke dvěma stům aut. Nechybí luxusní značky jako Ferrari, Lamborghini, Porsche, Jaguar a další ikony. Procválat je můžete obrovském množství tratí v šesti desítkách lokalit.

Vývojáři se chlubili obrovskou realističností chování vozů i jízdních povrchů a výborná hodnocení svědčí o tom, že se jim záměr vydařil. Na Metacritic.com má hra 82-84 bodů ze 100. Milovníci závodních her by tedy rozhodně neměli být zklamáni. I když jde o „starší“ titul, graficky i technicky je pořád na parádní úrovni.

5. Gran Turismo 7

Gran Turismo 7 je posledním příspěvkem do úspěšné série Gran Turismo od vydavatele Sony. Série je vyvíjena společností Polyphony Digital exkluzivně pro PS4 a PS5. Sedmička (v pořadí už ale osmý díl v rámci hlavní linie) vyšla v letošním roce a ihned vzbudila velký rozruch. V pozitivním smyslu.

Gran Turismo 7 má vynikající hodnocení na většině renomovaných portálů, včetně Metacritic.com (87/100). Ve hře se můžete posadit za volant zhruba pěti stovek vozů a vyzkoušet si ke stovce tratí. Špičková grafika, zvuk i technická stránka dodávají hře punc precizně odvedené práce a staví ji do pozice jedné z nejlepších závodních her za poslední roky.

6. Assetto Corsa Competizione

Italský vývojář Kunos Simulazioni se pustil do ambiciózního projektu v podobě propracovaného závodního simulátoru a v roce 2019 jsme se dočkali výsledku. Hra získala nadprůměrná hodnocení a zdá se, že se záměr víceméně vydařil. Rozhodně jde o zajímavý počin.

Hra nabízí single i multiplayerový režim. Grafika je na vynikající úrovni – v tomto směru patří dodnes k tomu nejlepšímu. Nezaostává ani zvuk. Audiovizuálně jde tedy o fajnovou záležitost, obsahově spíše o lehký nadprůměr, někdo by možná řekl i průměr. Každopádně je to titul, který si pozici v našem žebříčku naprosto zaslouží.

7. F1 2022

Další zářez v našem žebříčku, za kterým stojí značka Codemasters – tentokrát za podpory vydavatele EA Sports. Série F1 jede už přes dvacet let a letošní přírůstek F1 2022 je už její patnáctý člen. Hru si můžete vychutnat na prakticky všech platformách (PC, PS, Xbox), což je zajisté taky výhoda.

Zavedená série F1 nabízí osvědčenou šablonu. Jak už to tak bývá. S každým dílem ji vývojáři poněkud posunou, někdy směrem, který se ukáže jako slepá ulice – jindy se trefí do černého. F1 2022 má trochu z obojího, ale ve výsledku je v průměru hodnocena vysokými čísly. Rozhodně tedy opět nabízí velmi silný zážitek.

8. The Crew 2

Od simulátorů a ryze závodních titulů se zase na chvíli přesuneme do trochu jiné kategorie. The Crew 2 je akční, dobrodružná, závodní hra s otevřeným světem. Vyvíjela ji firma Ivory Tower a o vydání se postaral starý harcovník Ubisoft. Vyšla v roce 2018 (první díl o čtyři roky dříve).

Velmi atraktivním faktem je, že ve hře nemusíte řídit jen auta. Usednout můžete i na sedlo motorky, ale třeba i do kokpitu letadla či k lodnímu kormidlu. Velmi příjemné je, že každý dopravní prostředek má vlastní fyziku a vlastnosti. Nejde tedy jen o kosmetickou záležitost a atrakci jako u některých akčních titulů, kdy loď je prakticky to samé jako auto, motorka nebo závodní kůň jen s jiným faceliftem. The Crew 2 je rozhodně zábavný a příjemně napínavý titul.

9. Mario Kart 8 Deluxe (Nintendo Switch)

Teď si trochu pohrajeme a odskočíme si hodně daleko mimo vody seriózních závodních titulů. Mario je legendou videoherního světa a za svůj život si už prošel lecčím. Nevyhnulo se mu ani závodění. V této hře pro Nintendo a Wii U se posadí za volant závodních kárek a bude brázdit zábavné okruhy v single i multiplayerovém režimu.

Je to legrace, příjemná chuťovka, u které asi nestrávíte desítky hodin pohroužení do herního transu, můžete si u ní však hezky odpočinout, vydechnout.

10. MotoGP 22

Neměli bychom zapomínat ani na milovníky jednostopých vozidel. MotoGP 22 je titul šitý motorkářům na míru. Postarala se o něj společnost Milestone a jak název napovídá, vyšel v letošním roce. MotoGP je další zavedená série, která je tu s námi už docela dlouho.

A jak se povedl letošní ročník? Zdá se, že série zraje jako víno a přináší sice spíše dílčí, ale za to příznivé změny a úpravy, které ji směřují ke stále dokonalejší podobě. MotoGP 22 je fajn záležitost, která jistě nemůže minout moto fandy.

Přidat komentář

Klikněte sem pro zanechání komentáře

Oblíbená auta