Magazín

Nejlepší značky pneumatik

Nejlepší značky pneumatik

Potřebujete nové zimní, letní nebo rovnou celoroční pneumatiky, ale nevíte, kterou značku zvolit, abyste měli jistotu kvality a spolehlivosti? Máme pro vás žebříček, který vám napoví. Zařadili jsme do něj 13 nejlepších značek pneumatik světa. Takových, které se pyšní dlouhou tradicí, jsou osvědčené a ověřené v mnoha prestižních testech pneumatik. Stačí si vybrat…

Nejlepší výrobci pneumatik na světě

1. Michelin

logo Michelin

Panáček Michelin připomínající svými pneumatikovými „faldy“ obtloustlé batole patří k vůbec nejznámějším firemním maskotům v historii. Společnost Michelin má přitom sama za sebou velmi dlouhou historii. Vznikla už v roce 1889, kdy ji založili bratři Éduard a André Michelinovi ve francouzském Clermont-Ferrand. Do té doby zde provozovali výrobu zemědělského náčiní, ale jedna náhodná situace, kdy k ním zavítal cyklista s pneumatikou vyžadující opravu, změnila nejen jejich život, ale i dějiny.

Pneumatiky, tehdy zbrusu nový vynález, bratry od prvního okamžiku naprosto uhranuly. Začali se jim proto věnovat s plnou vervou a nasazením. První patent na nový snímatelný typ pneumatiky na sebe nechal čekat jen do roku 1891. A tím vše teprve začalo. O třicet let později již firma vlastnila a provozovala obrovské plantáže ve Vietnamu, které dokonce představovaly dějiště velkého komunistického povstání s dalekosáhlými následky.

Michelin vytvořil spoustu inovací a novot. Mezi nejdůležitější patří zřejmě patent radiální pneumatiky z roku 1946. Její konstrukce umožňovala dosáhnout lepší úspory paliva i ovladatelnosti a okamžitě se rozšířila do světa. V roce 1967 pronikl Michelin i do Ameriky. Již po několik dekád je Michelin největším světovým výrobcem pneumatik s výrobními závody ve Francii, Polsku, Itálii, Srbsku, Španělsku, Německu, Velké Británii, USA a Kanadě, v Brazílii či Japonsku, Indii a Thajsku i jiných zemích.

Příjmy společnosti činí 23 miliard ročně (2021) a firma zaměstnává přes 120 000 zaměstnanců. Michelin je tradičním sponzorem a dodavatelem pneumatik nejrůznějších auto i moto závodů. A jen pro zajímavost. Nafouklý panáček známý jako Bibendum je dílem kreslíře Mariuse Rossillona a v logu značky je už od roku 1894. Tato gigantická i tradiční společnost je dodnes zárukou kvality a špičkové úrovně zpracování.

U nás má však velmi silnou konkurenci v podobě domácích výrobců Barum, Continental i některých dalších. Pneumatiky Michelin v průměru navíc nepatří k nejlevnějším. Jsou volbou spíše pro náročnější zájemce, kteří požadují vynikající a osvědčenou kvalitu.

2. GoodYear

logo GoodYear

GoodYear patří rozhodně mezi nejznámější světové značky pneumatik a důležité konkurenty Michelinu. Společnost má přitom skoro stejně dlouhou historii. Vznikla v roce 1898, avšak na druhé straně Atlantického oceánu, tedy v Americe. Založil ji Frank Seiberling v Ohiu. Pokud jste se domnívali, že název firmy má být jakýmsi přáním či zárukou dobrého ježdění po celý rok, pak vás zklameme. Jde o poctu vynálezci vulkanizované pryže, Charlesi Goodyearovi.

Značka GoodYear patří v současnosti mezi pět největších výrobců pneumatik společně se značkou Michelin, Continental, Bridgestone a MRF. Vyrábí pneu pro osobní i nákladní a užitková vozidla, ale i pro motorky, těžké pracovní a zemědělské stroje, avšak i pro závodní vozy. V minulosti byla značka i výrobcem vzducholodí.

S velmi zajímavým konceptem, či vizí, přišla tato firma v roce 2020. Představila „chytrou pneumatiku“, která se učí dle chování řidiče a přizpůsobuje se různým podmínkám, terénu, počasí apod. Bylo by jistě zajímavé, kdyby se tato vize zhmotnila v každodenní realitu a ušetřila nás například výměny pneumatik.

Pneumatiky GoodYear dosahují v průměru velmi dobrých až výborných výsledků v prestižních testech a představují jednoznačně osvědčenou a spolehlivou volbu pro vaše vozidlo.

3. Continental

logo Continental

Continental je našincům velmi dobře známá značka. Pochází z Německa a jde o jednoho z největších světových výrobců pneumatik. Pneumatiky Continental jsou u nás mimořádně oblíbené a velmi prodávané – zejména jde o zimní modely ze série WinterContact, které jsou skvěle hodnocené a mají výborné vlastnosti.

Samotná značka je dokonce ještě starší než Michelin. Vznikla již v roce 1871. Tehdy šlo ještě o výrobce kaučukové gumy. Výroba a vývoj pneumatik přišly na řadu teprve v roce 1898. Přesto můžeme zajisté mluvit o velmi tradičním výrobci s dlouhou historií. Značka Continental je u nás známá i díky spojení se značkou Barum, o které ještě bude řeč.

Pneumatiky Continental tradičně získávají velmi vysoká hodnocení v přestižních testech.

4. Dunlop

logo Dunlop

Dunlop je další velmi známá značka pneumatik s vynikajícím jménem a velmi dlouhou historií. Její původ sahá do Irska roku 1890, kde ji založil John Boyd Dunlop. Tento muž, původem Skot, je zároveň považován za vynálezce moderní nafukovací pneumatiky, patentoval si ji v roce 1888. V současnosti je však značka Dunlop rozdrobená mezi několik dalších majitelů. Primárním provozovatelem značky je společnost GoodYear.

Dunlop má coby značka za sebou množství úspěchů. Od objevu pneumatiky jejím zakladatelem, přes pokoření řady rychlostních rekordů či objev aquaplaningu (1962) až po vynález ocelové konstrukce pneumatik a další úspěchy.

Dunlop zůstává špičkovým výrobcem vysoce kvalitních pneumatik. I u nás patří k nejprodávanějším značkám.

5. Hankook

logo Hankook

Značka Hankook možná nemá tak notoricky známé jméno jako Michelin, Continental či Dunlop, ale rozhodně nejde o malou rybu. Od roku 1941, kdy byla založena jako Chosun Tire Company, patří k největším asijským výrobcům pneumatik. V současnosti jde rovnou o sedmého největšího výrobce na světě.

Tato jihokorejská společnost poskytla pneumatiky například vozu Ferrari F430 GT pro závody Le Mans Series v roce 2009.

U nás patří k velmi populárním zimní pneumatiky této značky ze série Winter i*cept, které patří k osvědčeným a velmi dobře hodnoceným.

6. Bridgestone

logo Bridgestone

Značka Bridgestone je co do velikosti úhlavním konkurentem Michelinu. Již celé dekády se tito dva výrobci perou o trůn největšího výrobce pneumatik na světě. Bridgestone až do poloviny minulé dekády dokázal tuto první pozici řadu let za sebou obhajovat. Nyní už je zase „na koni“ Michelin. Tak jako tak jde o velmi významného hráče na poli pneumatik.

Bridgestone je japonská značka, která vznikla v roce 1931. Dnes má na 181 výrobních závodů ve 24 zemích světa. Mezi lety 1997-2010 dodávala tato značka pneumatiky vozům Formule 1. Bridgestone je tedy jednoznačně lídrem ve svém oboru a pneumatiky této značky jsou zárukou kvality. I u nás se řadí mezi velmi populární, ačkoli je v prodejnosti poráží jiné značky. Velké oblibě se těší zimní pneumatiky Bridgestone Blizzak.

7. Vredestein

logo Vredestein

Značka Vredestein pochází z Nizozemska a nemá až tak známé jméno. Jde o značku s dlouhou historií sahající až do roku 1909. Od roku 2009 se však stala součástí indické korporace Apollo Tires. Vredestein u nás nabízí zimní pneumatiky Vredestein Wintrac či Snowtrac, celoroční modely Quatrac či letní pneu Vredestein Sprint Classic nebo Ultrac Sessanta.

8. BF Goodrich

logo BF Goodrich

BF Goodrich je původně americká značka, která má za sebou více než stoletou tradici. Tato značka dnes spadá pod koncern Michelin a nabízí pneumatiky, které bychom mohli označit jako přiměřeně kvalitní a za dobrou cenu.

Nejznámější jsou zimní pneumatiky z řady G-Force, značka však nabízí i celoroční pneumatiky Advantage a specializuje se i na terénní pneumatiky pro Jeepy a jiné offroad vozy a auta s pohonem 4×4. Sem patří pneu All-Terain či Trail-Terrain nebo Mud-Terrain.

9. Pirelli

logo Pirelli

Značka Pirelli má ve světě automobilismu proklatě dobrý zvuk. Tento italský výrobce patří rovněž k největším producentům pneumatik na světě společně se značkami Michelin, Bridgestone, GoodYear a Continental. V letech 2011-2022 je Pirelli výhradní poskytovatel pneumatik pro závody F1.

Tuto značku si ostatně obecně spojujeme především se závodními okruhy a nadupanými auty. Dá se říct, že se společnost na toto odvětví úzce zaměřuje – a to už od roku 1907. Samotná firma přitom vznikla už v roce 1872, je tudíž i jednou z vůbec nejstarších v našem žebříčku.

10. Nexen

logo Nexen

Jihokorejská značka Nexen vznikla v roce 1942. V rámci silné konkurence jde přinejlepším o středně velkou firmu, přesto se dokázala prosadit – a to i na našem trhu. Zimní pneumatiky Nexen Winguard jsou u nás poměrně populární. Pravděpodobně patří k důvodům i poměrně dosti dostupné ceny, které osloví méně náročné řidiče a majitele vozů.

Pneumatiky Nexen mají však i dobrá hodnocení, takže nejde o nekvalitní produkt.

11. Nokian

logo Nokian

Značka Nokian se na našem trhu etablovala mezi vůbec nejprodávanější výrobce pneumatik. Tato finská značka, spadající pod známý konglomerát Nokia, totiž nabízí víc než velmi dobrý poměr ceny a kvality. Její pneumatiky nejsou žádné druhořadé zboží.

Je nasnadě, že Finové vědí jak vyzrát na led a sníh, takže zimní gumy Nokian často sklízejí nejvyšší hodnocení v prestižních testech, a dokonce posbíraly i několik rekordů. Nokian však nabízí i výborné letní a celoroční pneumatiky. Rozhodně jde o dobrou volbu i pro náročnější zájemce.

12. Barum

logo Barum

Barum je značka, ke které máme v naší zemi vysloveně familiární vztah. Je to ostatně znát i na prodejích. Barum je pravděpodobně nejprodávanější značkou pneu v České republice. Vznikla v roce 1947 v Otrokovicích a primárním vlastníkem byl národní podnik Baťa Zlín, o pár let přejmenovaný na politicky méně provokativní Svit. V roce 1953 už značku pro jistotu převzal rovnou podnik Rudý Říjen. Barum se starala prakticky o veškerou gumárenskou výrobu po celou éru socialismu v ČR.

Po pádu železné opony nedokázal relativně malý gumárenský podnik konkurovat světovým hráčům a stalo se mu to, co potkává mnohé jiné značky, které mají dobré jméno, ale horší prodeje. Značka Barum se musela nechat zaštítit silnějším hráčem. Tím se stal německý podnik Continental, který značku převzal v roce 1993 a vznikl dodnes fungující podnik Barum Continental.

13. Yokohama

logo Yokohama

Japonská značka Yokohama vznikla v roce 1917. Jde o poměrně známou společnost, která se nejednou stala sponzorem či dodavatelem pneumatik pro důležité sportovní události. Yokohama si pozici v našem žebříčku taky jistě zaslouží, neboť nabízí kvalitní a často i dostupné pneu pro zimní, letní i celoroční ježdění.

Oblíbená auta