Žebříčky

Nejlepší nové auto do 300 000 Kč (+/-). Vybrali jsme jich hned 7!

Mitsubishi Space Star
Mitsubishi Space Star, zdroj: mitsubishi-motors.cz

Ceny nových aut rostou nezastavitelným tempem. Přesto jsou stále na trhu vozy, které lze i ve zbrusu novém stavu pořídit za cca 300 000 Kč. Sortiment už rozhodně není bezbřehý, ale přesto si je z čeho vybírat. Do našeho dnešního žebříčku jsme pečlivě zvolili sedmero nejlepších nových aut do 300 000 Kč – tedy plus mínus. Pochopitelně jde o malé a městské vozy, ale i při nízké ceně dokážou nabídnout překvapivý komfort, eleganci a parádní jízdní vlastnosti. Která auta to jsou?

TOP nová auta do 300 000 Kč

1. Hyundai i10

Hyundai i10
Hyundai i10, zdroj: hyundai.cz

Značka Hyundai patří u nás k nejoblíbenějším. V loňském roce (2022) se jejích vozů v ČR prodalo nejvíc hned po staré dobré Škodovce. Z konkrétních modelů sice vede i30, ale i10 představuje alternativu, která je kompaktnější, cenově dostupnější a dokonale městská. Hyundai i10 je přesně to svižné, drobné a velmi spořivé městské autíčko, které by mělo v metropolích plnit ulice a parkoviště místo SUV parníků. Nicméně nežijeme v dokonalém světě…

S Hyundai i10 k němu však můžete učinit aspoň jeden malý, odvážný krůček. Pravda, nejde zrovna o auto pro velké rodiny nebo na daleké cesty s tunami zavazadel, ale při použití na takové to běžné ježdění se vám odmění minimální spotřebou, spolehlivostí i tím, že se s ním vejdete do každé mezírky. Interiér přitom není nijak stísněný – naopak docela příjemný a pěkně zpracovaný. Vnější design působí mimořádně stylově.

V základní výbavě tento vůz pořídíte od úžasných 269 000 Kč. K tomu patří litrový benzínový motor o výkonu 67 koní. Průměrná spotřeba (kombi) začíná na 4,3 l/100 km, což je taky paráda. Hyundai i10 je prostě povedené auto.

2. Kia Picanto

Kia Picanto
Kia Picanto, zdroj: Kia.com

Mezi jasné konkurenty Hyundai i10 patří vůz rovněž jihokorejské značky, Kia. Je velmi těžké se mezi těmito dvěma velmi pěknými a povedenými městskými auty rozhodnout. Hyundai i10 si však možná o něco lépe vede na „otevřených silnicích“ mimo město. Nabízí možná i o krapet lepší komfort a taky se nám líbí designově, proto skončila na prvním místě.

Kia Picanto nabízí srovnatelný motor, litrový benzínový tříválec o výkonu 67 koní. Kombinovaná spotřeba se pohybuje kolem 5,1 l na 100 km. V základní variantě lze Picanto pořídit od cca 294 000 Kč. Celkově jde o mimořádně praktické městské vozítko s vynikající cenovkou a velmi příjemnými jízdními vlastnostmi.

3. Mitsubishi Space Star

Mitsubishi Space Star
Mitsubishi Space Star, zdroj: mitsubishi-motors.cz

Další malý hatchback v našem žebříčku pochází z dílny známé značky Mitsubishi. Od pohledu je lehce sportovněji laděný oproti typicky městskému, civilnímu charakteru Picanta nebo i10. Space Star sází na dynamiku, která je značně Mitsubishi vlastní, ale taky na japonskou preciznost a spolehlivost. Vůz má sebevědomý design a potěší solidním komfortem interiéru.

Space Star dostal v základu pod kapotu 1,2litrový tříválec o výkonu 71 koní. Tento vůz je o něco větší a malilinko výkonnější než např. výše uvedená Kia Picanto. Na druhou stranu se větší rozměry citelně neodrážejí ani v interiéru, ba ani v zavazadlovém prostoru, který je s 235 l dokonce o 20 l menší. Spotřeba je srovnatelná. Mitsubishi uvádí průměr 4,9 l/100 km. Space Star tedy nabízí o malou špetku více výkonu a sportovnější vzhled – a o podobně malou špetku méně praktického využití prostoru než Kia Picanto. Cena začíná na 286 000 Kč.

4. CITROËN C3

Citroën C3
Citroën C3, zdroj: citroen.cz

Citroën C3 je další malé a praktické auto, kterým se můžete pohodlně a za rozumné peníze vozit po městě i výletech. Oproti předchozímu vozu našeho žebříčku, Mitsubishi Space Star, je o něco větší a širší. Má i krapet víc výkonu. Benzínový motor 1,2 PureTech uhání až silou 81 koní. C3 potěší i větším prostorem v kufru, kde je rovných 300 l volného místa. Průměrná spotřeba se pohybuje kolem 5,5 l na 100 km.

Citroën C3 pořídíte v základu od 365 000 Kč. Je tedy v průměru o citelných pár desítek tisíc Kč dražší než předchozí vozy v našem žebříčku. To je taky důvod, proč se umístila na čtvrtém místě.

5. Dacia Sandero

Dacia Sandero
Dacia Sandero, zdroj: dacia.cz

Rumunská automobilka Dacia, momentálně vlastněná Renaultem, byla dříve považována za velmi mírně řečeno druhořadou záležitost. Z tohoto nedostatku však v posledním desetiletí dokázala udělat jistou ctnost a vrací se na scénu jako plnohodnotná konkurence. Dacia vsází právě na minimalismus a cenovou dostupnost. Sandero patří mezi velmi dostupné vozy. Cenovka začíná pod hranicí 300 000 Kč.

Jde o menší městský vůz, rozměrově srovnatelný s výše zařazeným vozem Citroën C3. Resp. Sandero je o malinký kousek větší a nabízí i slušný zavazadlový prostor o kapacitě 328 l. Ani co se týče komfortu v interiéru, nedá se říct, že by Dacia zásadně zaostávala za srovnatelnou konkurencí, přestože např. zmíněná C3 je na tom přece jen o poznání lépe. V základní verzi disponuje Sandero benzínovým litrovým motorem o výkonu 65 koní. Celkově nabízí velmi slušný poměr ceny a výkonu/kvality.

6. Hyundai i20

Hyudai i20
Hyudai i20, zdroj: hyundai.cz

V případě vozu Hyundai i20 se nabízí srovnání s přímým „příbuzným“ v podobě modelu i10, jenž se umístil na první příčce našeho žebříčku. Mnohé rozdíly jsou nabíledni. Hyundai i20 je větší, výkonnější a taky dražší. Stále však jde o malý hatchback, který se bude nejlépe cítit ve městě nebo na výletech po blízkém okolí. Poměrně citelný je rozdíl v zavazadlovém prostoru, kde má i20 o plných 100 l navíc (352 l). Taky výkon porostl. Základní benzínový motor je zde 1,2l čtyřválec slibující výkon pěkných 83 koní. Poněkud však poskočila i spotřeba.

Hyundai i20 vypadá velmi dobře. Jde o reprezentativní, stylové malé auto, které už nabídne sebejistější výkon i mimo město. Cena začíná na 309 000 Kč, což je oproti i10 rovněž nezanedbatelný skok. Obecně jde o velmi dobré, neřku-li vynikající, auto, ale v rámci našeho žebříčku, který se zaměřuje na nejlevnější vozy se nám i10 jeví jako fikanější „kauf“.

7. Toyota Aygo X

Toyota Aygo
Toyota Aygo, zdroj: toyota.cz

Toyota Aygo X je malinký městský crossover vyráběný v kolínské fabrice Toyoty. Představuje nástupce úspěšného hatchbacku Aygo a na první pohled upoutá pozornost poměrně svérázným a odvážným designem. Nakolik je, či není, tento dojem čistě pozitivní už necháme na vašem uvážení. V každém případě jde o jeden z nejlevnějších (nebo nejlevnější) crossoverů.

Aygo X je v základní verzi opatřena litrovým motorem o slušném výkonu 72 koní a 5stupňovou manuální převodovkou. Kombinovaná spotřeba se pohybuje kolem 4,7 l na 100 km. Již v základu nabídne Aygo X adaptivní tempomat, nouzového asistenta a řadu dalších pokročilých systémů. Cena začíná někde kolem 307 000 Kč. Rozhodně jde o velmi zajímavé auto nabízející dobrý komfort i příjemné a spolehlivé jízdní vlastnosti.

Přidat komentář

Klikněte sem pro zanechání komentáře

Oblíbená auta