Magazín

Orientační cena autoškoly: Kolik dnes stojí řidičák?

Orientační cena autoškoly, kolik stojí řidičák?
  • Kolik stojí řidičák skupiny B? Dnes se běžná cena pohybuje kolem 14 000 Kč.
  • Ve větších městech však může být cena za řidičák ještě vyšší – 17-19 tisíc korun, ty nejlevnější autoškoly mají výcvik budoucích řidičů za přibližně 10 000 Kč.
  • Řidičská oprávnění skupiny A jsou levnější (průměrně 10-14 tisíc Kč), skupina C je zase dražší (19 až 25 tisíc Kč).

Řidičské oprávnění. Jeho získání představuje pro většinu lidí důležitý životní přelom srovnatelný třeba s maturitou. V očích mnoha mladých, budoucích řidičů je ještě mnohem významnější. Získání řidičáku však vyžaduje jisté úsilí i investici. S tím, že si v mladé dospělosti uděláte řidičský průkaz alespoň na osobní auto, se přitom tak nějak počítá. Dokonce, i když řízení a automobilismu obecně nijak zvlášť neholdujete. Ať tak, či onak – prvním krokem je volba autoškoly. Jedním z důležitých faktorů přitom zajisté bude cena. V dnešním článku se proto podíváme na to, jaké jsou současné ceny autoškol. Věnovat se však budeme i dalším faktorům, které byste měli zvážit při výběru. Nejlevnější totiž nemusí vždy znamenat nejlepší.

Začít kurz v největší autoškole v ČR

Jaká řidičská oprávnění existují?

V České republice je o řidičáky velký zájem, každoročně se o získání oprávnění k řízení vozidla uchází přes 100 000 lidí. Toto číslo významně nekleslo ani v důsledku ekonomických problémů spojených s epidemií koronariru nebo kvůli rapidně rostoucím cenám pohonných hmot. Lidé zkrátka jezdit chtějí.

Největší zájem je přitom vcelku logicky o řidičáky skupiny B. Tato skupina se vztahuje na běžná osobní vozidla a auta do 3,5 tuny. Zároveň pokrývá i vozidla ze skupin A1 (především lehké motocykly) a B1 a po 21 roce věku řidiče se oprávnění rozšiřuje i na vozidla skupiny A. Řidičák skupiny B tedy zahrnuje značnou část „sortimentu“ běžných vozidel, přesouvadel a dopravních prostředků.

Kromě toho existují skupiny C a D, které se vztahují především na užitková, nákladní a pracovní vozidla a speciální skupina T pro traktory a samojízdné pracovní stroje. V našem článku se primárně zaměříme na oprávnění skupiny B.

Jak vybrat autoškolu?

V ČR je kolem 3 tisíc autoškol. Výběr je tedy více než pestrý. Mnoho zájemců o řidičské oprávnění se přitom domnívá, že je v podstatě jedno, do jaké autoškoly nastoupí. Jistou logiku to má. Řidičák bude platit stejně, ať už jste ho získali v jakékoli (oprávněné) autoškole.

Není se tak co divit, že spoustu budoucích řidičů při výběru zajímá primárně či pouze cena, potažmo ještě vzdálenost od bydliště či dostupnost. Nicméně i v případě autoškol platí, že kvalita může být různorodá. Kdyby byly ostatně všechny na chlup stejné, nemělo by smysl, aby byly v cenách zvláštní rozdíly. Navzdory tomu se dnes rozdíl pohybuje běžně v řádech tisíců korun – k tomu se ještě dostaneme…

Proč chtít kvalitní výcvik?

Je nabíledni, že pokud je autoškola ve srovnání s lokální konkurencí podezřele levná, zřejmě bude muset něco tu a tam trochu ošidit. Může to být délka výcviku či „kvalita“ lektorů, úroveň vybavení a zázemí, pomůcky a spousta dalších věcí. Jinými slovy, taková autoškola sice splní minimální zákonné nároky, ale nenabídne nic navíc. A je otázkou, zda povinné minimum skutečně stačí k tomu, aby se z člověka stal solidní, samostatný řidič.

Povinné minimum

Pro získání řidičského oprávnění skupiny B je třeba absolvovat povinné minimum, které zahrnuje 10 hodin výuky teorie (a 1 hodina přezkoušení), dále 28 hodin praktického výcviku. Vyučovací hodina musí mít (nejméně) 45 minut.

Jak dlouho trvá udělat si řidičák?

Za standardních okolností se průměrná délka autoškoly pohybuje kolem 2-3 měsíců. Doba je dlouhá i kvůli tomu, že maximálně můžete odjezdit 2 hodiny praktického výcviku denně. Zpravidla je však frekvence „jízd“ jen 1-2 za týden.

Existují i intenzivnější rychlokurzy, ve kterých lze řidičák získat už během 3-4 týdnů. To zní sice lákavě, ale více času znamená i více prostoru pro ukotvení znalostí, opakování apod. Pokud vás tedy nehoní čas, nesnažte se ošidit sami sebe. Nemluvě o tom, že rychlokurzy bývají výrazně dražší.

Udělat si řidičák poctivě a v kvalitní autoškole může být, bez zvláštní nadsázky, otázkou života a smrti. Nejvíce dopravních nehod tradičně způsobují mladí a nezkušení řidiči a čerství absolventi autoškol.

Začít kurz v největší autoškole v ČR

Co by měla kvalitní autoškola splňovat?

Při výběru autoškoly věnujte pozornost tomu, co autoškola nabízí i jak se prezentuje. Má kvalitně zpracované webové stránky s obšírnými, kompletními a aktuálními informacemi? Zaměstnává zkušené lektory? Jak vypadají učebny i další prostory a výukové vybavení? Jak vypadá vozový park?

To vše je důležité. S výběrem vám dále mohou pomoci i doporučení od přátel či známých, potažmo recenze na internetu. Rozhodně má smysl zkusit užší okruh vybraných autoškol navštívit i osobně a zjistit, jaký na vás udělají dojem. Velmi důležité může být i to, jak si porozumíte s lektory.

Zvláště pro nesmělejší povahy může jít o mimořádně významný faktor. Při praktickém výcviku vás může nesympatický lektor rozrušovat a snižovat míru schopnosti soustředit se na práci s vozem a dodržování předpisů.

Jaké jsou ceny za autoškolu?

Kolik stojí řidičák skupiny B? Bohužel, v posledních letech došlo k poměrně výraznému nárůstu cen autoškol. Ty musely zdražovat v důsledku nejisté a obtížné ekonomické situace. Dnes se tudíž běžná cena pohybuje kolem 14 000 Kč.

Větší autoškoly a autoškoly ve větších městech jsou však ještě dražší a stále častější je cena kolem 17-19 tisíc Kč. Dostupnější autoškoly vás dovedou k řidičáku i za cenu kolem 12 tisíc Kč. Ty nejlevnější ještě stále nabízejí výcvik v ceně kolem 10 000 Kč. Jsou však stále sporadičtější.

Jinými slovy, současné průměrné rozpětí cen za řidičák skupiny B je 10 až 18 tisíc Kč. Spíše sporadicky se objevují nabídky mimo tuto hranici.

Řidičská oprávnění skupiny A jsou typicky poněkud levnější (průměrně 10-14 tisíc Kč), skupina C je zase dražší (19 až 25 tisíc Kč).

Na co dát pozor?

Je třeba si dobře prostudovat, co autoškola za danou cenu vlastně nabízí? Může se stát, že vám něco unikne a budete muset připlácet. Často je například vyšší cena řidičáku při výcviku s automatickou převodovkou. Někdy může být zase výhodnější cena pro studenty.

Dále je třeba se podívat, zda cena zahrnuje nějaké pomůcky, jaké jsou případné doplatky za zkoušky, opravné zkoušky, prostoje a zrušené jízdy nebo další příplatky. Protože řidičák dnes není nijak levná záležitost, mnoho autoškol nabízí například i možnost platby na splátky.

Už máte řidičák za sebou? Tak mrkněte na naše tipy na nejlepší auta pro začátečníky.

Začít kurz v největší autoškole v ČR

Oblíbená auta