Magazín

Pokuty za špatné parkování. Kolik vás to bude stát?

Pokuta za špatné parkování
  • Pokuta za špatné parkování se nejčastěji pohybuje v částce do 1500 Kč.
  • Nejpřísnější jsou pokuty za parkování na místech pro invalidy, mohou se vyšplhat do částky 2500 Kč.
  • Horní hranice pokuty ve správním řízení může být až 5000 Kč.

Pokuta za špatné parkování může tu a tam zasáhnout i zkušené a relativně spořádané či ohleduplné řidiče. V dnešním článku se podíváme na to, jaké pokuty hrozí za parkovací přestupky.

Více aut, méně místa, častější pokuty

V České republice rapidně přibývá aut. Tento dlouhodobý trend je špatnou zprávou nejen pro všechny ekologicky smýšlející osoby, ale i prakticky pro každého majitele vozu. Proč? Mimo jiné například proto, že podle všeho parkovací místa zdaleka nepřibývají stejným tempem jako vozidla. Parkování, zejména ve městech, je čím dál víc o nervy anebo o velkém štěstí.

Parkování v centru je – alespoň bezplatně – už často nemožné. A podobné je to s hledáním místa v městských čtvrtích. Parkování obyvatel bytových domů je tak nezřídka spojeno s nedobrovolnou „turistikou“. Tristní situace však nezabrání policistům radostně rozdávat pokuty za nejrůznější parkovací přestupky. Jistě, disciplína musí být – jinak se už tak bídný stav změní v katastrofu a posléze v čirý chaos.

Pokud tedy nechcete přejít na cestování jízdním kolem či hromadnou dopravou (což by bylo zajisté chvályhodné), bude nejlepší naučit se pozorně vyhýbat parkovacím hříchům. Za co všechno vás může čekat postih? A o jakou sumu se ochudíte, pokud přece jen špatně zaparkujete a váš vůz neunikne bystrému oku policisty ve službě? Pojďme se na to podívat.

Nový sazebník slibuje vstřícnější přístup… někdy

PřestupekBloková pokutaPokuta ve správním řízení
Špatné parkováníaž 1500 Kč2 500 Kč až 5 000 Kč
Parkování na místech pro invalidyaž 2500 Kč4 000 Kč až 10 000 Kč
Parkování v modrých zónách
Parkování bez lístku
500 až 2500 Kč-
Parkování v zákazu zastavení nebo stáníaž 1 500 Kč2 500 Kč až 5 000 Kč

Sazebníky pokut se tu a tam upravují a k poslední změně došlo na začátku roku 2022. Zatímco u většiny vážných a středně závažných prohřešků sáhla policie k navýšení přísnosti trestů (od výše pokud až po množství sebraných bodů), u některých méně závažných se nyní můžete dočkat trochu větší schovívavosti. Týká se to například špatného parkování.

Dosud vám hrozila bloková pokuta na místě do výše 2000 Kč. Nově je však horní hranice blokové pokuty stanovena na 1500 Kč a alternativně může být prohřešek vyřešen pouze domluvou. To se týká i parkování v zákazu zastavení nebo stání. Narostla ovšem horní hranice pokuty ve správním řízení – a to z 2500 Kč na 5000 Kč.

Jedním z nejohavnějších parkovacích hříchů je neoprávněné parkování na místech pro invalidy. Obvykle se k němu s odporem staví i ostatní řidiči a jedinci, kteří takto zneužívají speciální parkovací místa, upadají v nemilost. Ostatně se jich netýká ani letošní zmírnění postihů. Naopak je čeká bloková pokuta 2500 Kč anebo až 10 000 Kč ve správním řízení.

Specifickou záležitostí je parkování v modrých zónách. Zde mohou parkovat rezidenti s kartou, potažmo si musíte zaplatit krátkodobé stání. Pokud jste přistiženi při přečinu, pokuta za parkování bez lístku či karty se bude pohybovat v rozmezí 500 až 2500 Kč.

Jestliže si na takovém místě chcete postát více dní, hypoteticky může být zaplacení pokuty (nejčastěji 500 Kč) výhodnější než platit samotné parkování. Pokud vůz nepřeparkujete, nemůžete dostat víc než jednu pokutu. K takovému chování samozřejmě nikoho nenabádáme.

Co se slušivou botičkou?

Mezi exemplární tresty za špatné parkování patří nasazení známé „botičky“, která znemožňuje pohyb vozu. Můžete se jí dočkat, pokud stojíte na zákazu stání či zastavení, na chodníku, veřejném prostranství a tak dále.

Člověk, který musí takovou situaci řešit, se jistě může cítit poněkud zahanben. To je ostatně i smyslem tohoto trestu. Sundání botičky ale obvykle není složitý proces. Stačí zavolat na linku 156 (městská policie) a nahlásit číslo botičky, popřípadě jiné požadované údaje. Postup obvykle najdete na lístečku, který vám policie zanechá na voze.

Po ukončení telefonátu se k vám dostaví hlídka, která botičku odinstaluje. Nemusí to trvat nijak dlouho, je i v zájmu strážníků, abyste se z nevhodného parkovacího místa „zdekovali“ co nejdříve. Čeká vás však samozřejmě ještě pokuta za špatné parkování a někdy může být účtován i manipulační poplatek za nasazení a sundání botičky – ceny a přístup se různí podle měst.

Postrach řidiče – odtažení vozu

Odtažení vozu patří jistě mezi největší a nejdražší nepříjemnosti, s nimiž se může špatně parkující řidič setkat. Odtažení hrozí především v případě, že zaparkované vozidlo překáží dalšímu provozu. Nezřídka k odtahu dojde, když zapomenete přeparkovat při blokovém čištění vozovky. Špatné parkování při blokovém čistění však v lepším případě skončí jen pokutou.

Pakliže však dojde na „nejhorší“ – tedy odtažení vozu – připravte se, že se vám záležitost prodraží. Zaplatit budete muset kromě pokuty i samotné odtažení a dále pobyt vozu na záchytném parkovišti. Ceny za tyto „služby“ se ovšem liší město od města. Pár tisíc (dva a více) si však určitě nachystejte – a to, i kdybyste stihli vozidlo vysvobodit poměrně rychle.

Jak zaplatit pokutu?

Jak postupovat, když dostanete pokutu? Nejjednodušší a nejrychlejší varianta nastává, pokud se s hlídkou setkáte tváří v tvář a pokutu zaplatíte rovnou strážníkům (nebo si v ideálním případě necháte jen domluvit). Pokud u sebe nemáte dostatečný obnos, můžete dodatečně zaplatit složenkou, bankovním převodem nebo i osobně na služebně městské policie.

Najdete-li za stěračem lísteček, což je většina případů pokut za parkování, postupujte podle instrukcí, které jsou na lístečku uvedeny. Obvykle je třeba dostavit se do 5 dnů na služebnu městské policie (resp. Oddělení projednávání přestupků). Zde pak pokutu zaplatíte – po projednání – hotově nebo kartou. V případě, že se v uvedeném období nemůžete dostavit, nezapomeňte se telefonicky „přeobjednat“, abyste si nepřidělali další problémy.

Pokutu vždy uhraďte v řádném termínu, jinak se vám může nemile prodražit. Po době splatnosti se o vymáhání pokut stará celní úřad.

Oblíbená auta