Magazín

Postup jak získat vlastní SPZ na přání a co je to?

SPZ na přání
SPZ na přání

Není to tak dávno, co jsme mohli různé vtipné, úderné a vůbec „personalizované“ poznávací značky aut vidět leda ve filmech a snít o tom, jaké by to bylo mít na autě něco takového. Něco, za čím se každý ohlédne. Samozřejmě vlastní SPZ nemusí být jen o originalitě či frajeřině.

Někdo může mít zájem získat značku, co se bude naprosto bez problémů pamatovat. Pro jiného může mít značka jistou symbolickou a osobní hodnotu. Ať už jsou však vaše pohnutky jakékoli, získání SPZ na přání vás bude něco stát. Peníze, nějaký ten čas, vyřizování. A taky nelze počítat s tím, že si na poznávačku můžete nechat napsat úplně cokoli.

Jaká jsou pro SPZ na přání pravidla, jaká omezení platí a jak vlastní značku získat? Na to se podíváme v dnešním článku.

SPZ na přání… již sedm let

Až do roku 2016 zůstávala českým řidičům možnost přizpůsobení SPZ zapovězena. Pak však konečně přišla novela zákona č. 56/2001 Sb. zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Od té doby se řidičům otevřely zcela nové a netušené možnosti.

Krátce po vstupu novely v platnost se z celé záležitosti stal mediální fenomén a zájem byl poměrně značný. Postupně však upadal a řidičů, kteří si značku na přání pořídili, je dodnes de facto minimum. Okolo 16 000. I díky tomu má pořízení vlastní SPZ do jisté míry stále své kouzlo. I sedm let po zavedení úpravy zákona jde o něco originálního a neobvyklého. Za zmínku rozhodně stojí, že možnost změny a přizpůsobení SPZ se netýká jen automobilů, ale taky třeba motocyklů.

Jak poznávací značka může a jak nesmí vypadat?

Již v úvodu jsme zmínili, že není možné mít na státní poznávací značce, úplně cokoli si zamanete. Jsou zde jistá pravidla.

  • U osobních automobilů se SPZ skládá z 8 znaků. V případě motocyklů je to 7 znaků a např. u mopedů 5. Mezi těmito znaky musí být minimálně jedna číslice.
  • Není ale možné používat speciální znaky (čárky, závorky, pomlčky,…) a taky není možné využívat znaky s interpunkcí (š, č, ř, ž, á, é,…).
  • Na SPZ dále nejsou povolena písmena G, O, Q, W nebo CH. Prý z toho důvodu, že by se daly příliš snadno zaměnit s jinými znaky.
  • Vcelku pochopitelně se na SPZ nesmí objevovat urážlivé, rasistické či vulgární nápisy. A taky nemůžete mít na SPZ název (resp. zkratku) nějakého úřadu (protože jste o tom určitě uvažovali, že ano…).
  • Svou SPZ si však následně můžete ponechat a použít ji i na případné jiné auto. Je tedy přenositelná.

Každá SPZ je nicméně úředníky posuzována individuálně, nejde o zcela automatizovaný proces. Existuje však dokonce seznam konkrétních zakázaných slov, který je poměrně pozoruhodný. Pokud jste se třásli na to, jak si na SPZ dáte třeba nápis faňora, finďáry, drčna nebo liprcajt, pak máte bohužel smůlu. Ani kupříkladu fanoušci trampingu v ČR nejsou vítáni – mezi zakázanými slovy je totiž i slovo čundr.  Tento seznam, který obsahuje na 800 výrazů, bezesporu svědčí o vytříbeném humoru českého úředního aparátu a Ústavu pro jazyk český, který se na jeho vývoji podílel.

SPZ se dá i rezervovat!

Dalším požadavkem na vlastní SPZ je, aby byla unikátní – nesmí ji tedy již mít zaregistrovanou někdo jiný. Registrace hodně žádaných kombinací je tudíž trochu závod podobně jako v případě registrací webových domén. Pokud máte skvělý nápad a nechcete, aby vám ho někdo vyfoukl dřív, než se dostanete k vyřízení (např. pokud ještě nemáte vozidlo), můžete si podobu značky „zabookovat“.

Rezervace stojí 500 Kč a maximální doba, po kterou vám bude značka rezervována, je 3 měsíců. Na jednu osobu (fyzickou či právnickou) je však možné mít jen jednu rezervovanou SPZ. Zda je vaše značka ještě volná si můžete i ověřit. Například zde: https://spz.penize.cz/spz-na-prani#SPZnaPrani

Kolik stojí značka na přání?

Značka na přání není zadarmo a nedá se ani říct, že by cena byla rovnou symbolická. Za jednu značku zaplatíte 5000 Kč. Originální označení osobního automobilu vás tudíž vyjde na celých 10 000 Kč, protože logicky potřebujete dvě SPZ. U motocyklů je tedy cena poloviční (5000 Kč).

Jak o SPZ na přání zažádat?

Žádost o vydání SPZ na přání se podává na příslušném úřadě obce s rozšířenou působností v místě registrace vozidla. Žádost má své náležitosti a musí obsahovat jméno, datum narození (rodné číslo), trvalé bydliště. Při žádosti na firmu se uvádí obchodní název, sídlo a IČ. Tyto náležitosti jsou nutné, ale ve formulářích se někdy uvádí i identifikační číslo vozidla (VIN) nebo další informace. Šablonu žádosti si lze stáhnout i na internetu (např. https://www.ostrava.cz/cs/urad/magistrat/odbory-magistratu/odbor-dopravne-spravnich-cinnosti/oddeleni-evidence-silnicnich-vozidel/formulare/zadost-o-prideleni-registracni-znacky-na-prani).

Žádost můžete na úřadě podat osobně, ale pokud nemáte na pochůzky čas, můžete žádost zaslat i poštou anebo využít datovou schránku, což je nejrychlejší a nejpohodlnější cesta.

Jak dlouho trvá vyřízení?

Značka projde schvalovacím řízením, a pakliže vám bude schválena a vy ji zaplatíte, doručena bude ve lhůtě 15 dní. Pak už ji můžete používat.

Co bude se značkou při prodeji vozu?

Značka na přání je, jak už bylo řečeno, přenositelná. Majitel si ji tedy může ponechat a převést registraci na nové vozidlo, případně ji může na 3 měsíce rezervovat, pokud auto ještě nemá a teprve na nový vůz čeká. Pokud se vám však značka již zprotiví, můžete ji nechat na prodávaném vozidle pro dalšího majitele.

Oblíbená auta