Magazín

Značka aut DS Automobiles – výrobce, historie, dostupné modely

Značka DS Automobiles
Značka DS Automobiles, zdroj: dsautomobiles.cz

DS Automobiles je značka, která u nás zatím nemá takový zvuk jako někteří jiní, tradičnější konkurenti. Přesto si pozornost za jisté zaslouží a možná přišel správný čas se s ní trochu blíže seznámit. Auta DS Automobiles totiž mohou nabídnout exkluzivní design, prémiovou výbavu i nejmodernější technologie a skvělý výkon.

V souvislosti s DS Automobiles se obvykle setkáte s pojmem „mladá značka“. Oficiálně vzato to tak i je. Vždyť značka jako taková vznikla teprve v roce 2014. Její kořeny jsou však výrazně hlubší a srostlé s historií francouzského automobilismu a pevně spojené s nejvýznamnějšími značkami této země. Ostatně název značky se inspiroval legendárním vozem Citroën DS z roku 1955, který svou elegancí, inovacemi a šarmem zaujal celý svět. DS Automobiles si klade za cíl navázat na odkaz tohoto ikonického vozu a přinést na trh luxusní a technologicky vyspělé automobily s francouzským švihem.

Historie značky DS Automobiles

Začátky značky DS Automobiles sahají do roku 2009, kdy značka Citroën představila novou řadu vozů s označením DS, což znamená Different Spirit čili „odlišný duch“. Názvem se značka snažila zdůraznit prémiový charakter nové řady.

Prvním modelem DS byl Citroën DS3, malý a stylový vůz založený na podvozku osvědčeného Citroënu C3. DS3 se dočkal úspěchu, a dokonce získal řadu ocenění. Například si vydobyl titul „Auto roku 2010“ od magazínu Top Gear.

V roce 2010 následoval „Dées trojku“ nástupce Citroën DS4. Kompaktní hatchback, který v některých prvcích našel inspiraci i u futuristického Citroënu Hypnos z roku 2008. O rok později přišel na řadu Citroën DS5, velký pětidveřový hatchback, který dokázal okamžitě zaujmout stylovým designem, s nímž možná i poněkud předběhl dobu. Navíc jste si ho mohli pořídit i s hybridním motorem Hybrid4.

Už v roce 2012 se Citroën rozhodl oddělit značku DS od svého hlavního portfolia a vytvořit pro ni samostatnou distribuční síť. Zatím v Asii. O dva roky později však došlo k plnému oddělení i v Evropě a značka začala používat nové, vlastní logo místo dvojitých šipek Citroënu. Citroën DS5 posléze přešel do portfolia nové značky již jen jako DS5. Fikané, že?

Zároveň však DS Automobiles představil nové koncepty a variace. Například DS3 Cabrio s otevíratelnou střechou či manažerskou verzi DS5 v podobě luxusního sedanu DS5 LS. Jen pro čínský trh vznikl SUV crossover DS 6.

V roce 2015 oslavila značka 60 let od uvedení původního Citroënu DS a představila novou generaci modelů DS3 a DS4 s modernizovaným designem a technologiemi. O rok později uvedla na trh model DS7 Crossback, první plně samostatně vyvinutý vůz značky DS automobiles. Jednalo se o luxusní SUV s pokročilými prvky jako adaptivní LED světlomety, aktivní odpružení nebo hybridní pohon E-Tense.

V roce 2018 byl představen model DS9, vlajková loď značky v karosérii 4dvéřové limuzíny s elegantní siluetou a bohatou výbavou. Montoval se v Číně, ale prodával i v Evropě. Vůz opět poháněl plug-in-hybrid motor E-Tense. Na český trh vůz vstoupil v roce 2021 a v současné verzi se může pochlubit celkovým výkonem až 250 koní a pořídit si můžete i variantu s pohonem 4 × 4.

Za trefu do černého lze označit i malý crossover DS3 Crossback z roku 2020. Velmi stylové drobné SUV s parádními jízdními vlastnostmi i pěknou výbavou. Milovníci větších SUV parníků pak mohli sáhnout po DS7 Crossback. Cena tohoto vozu dnes začíná lehce nad hranicí 1 000 000 Kč a jde o luxusní SUV s nádherným designem a prémiovou výbavou i výkonem.

Přehled sérií DS Automobiles

Pojďme si to ještě shrnout a podívat se na to, jaké série vozů značka DS Automobiles nabízí. Možná si mezi nimi vyberete auto, které bude přesně odpovídat tomu, co hledáte…

DS3

Malý a stylový vůz, který je k dispozici ve třech verzích: hatchback, cabrio a SUV (Crossback). DS3 je ideální pro městskou jízdu, ale zvládne i delší cesty. Nabízí různé možnosti personalizace, například kontrastní barvy střechy nebo interiéru. DS3 Crossback je dnes také dostupný v elektrické verzi E-Tense s dojezdem až 320 km. Cena začíná na 1 055 000 Kč.

DS 3 CROSSBACK
DS 3 CROSSBACK, zdroj: dsautomobiles.cz

DS4

Nová generace DS4 je kompaktní a dynamický vůz, který kombinuje prvky hatchbacku a crossoveru. DS4 je určen pro zákazníky hledající prostornost, pohodlí a solidní výkon. DS4 nabízí pokročilé technologie, jako je head-up displej, adaptivní tempomat nebo bezklíčový přístup. DS4 je také dostupný v hybridní verzi E-Tense s kombinovaným výkonem 225 koní. Cena začíná za základní verzi na 990 000 Kč.

DS7

Ve verzi Crossback jde o luxusní a sofistikované SUV, které patří mezi největší želízka v ohni značky DS Automobiles. Tento vůz osloví zákazníky, kteří hledají prestiž, komfort a bezpečnost. DS7 Crossback nabízí exkluzivní prvky, jako jsou adaptivní LED světlomety s funkcí nočního vidění, aktivní odpružení s funkcí skenování terénu nebo masážní sedadla. DS7 Crossback je rovněž dostupný v hybridní verzi E-Tense s kombinovaným výkonem 300 koní a dojezdem až 58 km čistě na elektřinu. Cena je přibližně od 945 000 do 1 215 000 Kč.

DS 7 CROSSBACK E-TENSE 4X4
DS 7 CROSSBACK E-TENSE 4X4, zdroj: dsautomobiles.cz

DS9

Velká a elegantní limuzína, která je symbolem francouzského luxusu a vedle DS7 Crossback největší devizou a pýchou značky. DS9 cílí na zájemce, kteří ocení rafinovanost, komfortní prostor a pokročilé technologie. Vůz nabízí prvotřídní prvky, jako je panoramatická střecha s LED osvětlením, zadní sedadla s funkcí relaxace nebo akustická izolace kabiny. DS9 je také dostupná v hybridní verzi E-Tense s kombinovaným výkonem nejvýš až 360 koní (verze Rivoli) a dojezdem cca 50 km na čistě elektrický pohon. Cena začíná na přibližně 1 325 000 Kč a končí dle motorizace a výbavy na téměř 1 900 000 Kč.

DS 9 E-TENSE 250
DS 9 E-TENSE 250, zdroj: dsautomobiles.cz

Technologie a vybavení DS Automobiles

Značka DS sází na prémiové kvality a nabízí vozy se špičkovou výbavou i pro velmi náročné zákazníky. Samozřejmě zde nemůžeme představit, ba ani vypočítat, všechny prvky, systémy a technologie, které značka nabízí. Přesto pro vás máme menší ochutnávku…

E-Tense

Systém hybridního pohonu, který snižuje emise CO2 a spotřebu paliva, zároveň zvyšuje výkon a dojezd vozů. E-Tense umožňuje jízdu v různých režimech podle potřeby: elektrickém, hybridním nebo sportovním. Jde o důležitou technologii, kterou najdete u většiny současných modelů značky.

Pixel LED Vision

Jde o systém adaptivních LED světlometů, který automaticky upravuje intenzitu a směr světla podle situace na silnici. Pixel LED Vision zlepšuje viditelnost a bezpečnost v noci nebo za špatných povětrnostních podmínek.

Active Scan Suspension

Zajímavý a pokročilý systém aktivního odpružení, který pomocí kamery skenuje terén před vozem a podle něj nastavuje tuhost tlumičů. Active Scan Suspension zajišťuje hladkou a pohodlnou jízdu na jakémkoli povrchu.

DS Drive Assist

Systém asistenčních systémů, který pomáhá řidiči udržovat bezpečnou vzdálenost od ostatních vozidel, dodržovat rychlostní limit a zůstat v jízdním pruhu. DS Drive Assist také umožňuje částečně autonomní jízdu na dálnici nebo v koloně.

Závěr

Značku DS Automobiles byste při výběru nového vozu rozhodně neměli opomíjet. Zvláště pokud máte vyšší nebo vysoké nároky, může se některý z vozů této prémiové značky ve vaší garáži vyjímat.

Oblíbená auta