Žebříčky

Jaké je nejlepší auto střední třídy?

Nejlepší auto střední třídy

V dnešním článku se zaměřím na oblíbená vozidla střední třídy. Vybral jsem sedmero nejzajímavějších zástupců. Tyto vozy se pravidelně objevují na čele žebříčků prodejů a mnohé z nich patří mezi osvědčené stálice. Každé z těchto nejlepších aut střední třídy vám představím v krátké recenzi. Na závěr si řekneme i něco málo o tom, co je vlastně střední třída (včetně vyšší a nižší střední třídy) a jaká vozidla a možnosti v jejím rámci očekávat.

Žebříček nejlepších vozů střední třídy podle naší redakce

1. Volkswagen Passat

Volkswagen Passat Variant
Volkswagen Passat Variant, zdroj: volkswagen.cz

Začneme rovnou zostra. Automobilem, který patří dlouhodobě mezi lídry v segmentu D čili střední třídě (vysvětlení níže). Předpokládáme, že VW Passat je pojem rámcově známý snad každému, kdo někdy opustil byt a vyšel na ulici. Vozy Passat koneckonců jezdí už od roku 1973! V roce 2014 přitom vstoupily už do své osmé generace.

Passat je oceňován jako spolehlivá stálice s velkým vnitřním i zavazadlovým prostorem, navíc s dobrou mírou bezpečnosti. Zkrátka poctivé vozítko, jak má být – a za přiměřenou cenu. Za Passatem se pravda asi dnes málokdo otočí s úžasem v očích, ale to ani není hlavním cílem tohoto auta. Passat je spíše sázka na jistotu. Kvalitně vyrobený, a když si trochu připlatíte, tak i elegantní a výkonný. V nejsilnější motorizaci z něj dostanete až 280 koní.

2. Audi A4

Audi A4
Audi A4, zdroj: audi.cz

Do stejné třídy jako předchozí Passat patří i Audi A4. Značka Audi už má přece jen poněkud říznější zvuk. A4 je oproti Passatu taky o něco dražší, ačkoli ne nějak radikálně. Základní cena nového sedanu je momentálně od 899 tisíc Kč. Opět nejde o žádnou novinku. Audi A4 už v roce 2015 rozjelo pátou generaci – a pořád vypadá opravdu skvěle. Potěší velkým výběrem motorizací, verzí a výbavových stupňů. Rozhodně nezklame ani náročnější uživatele.

3. Škoda Superb

I původem česká značka Škoda má svůj silný příspěvek do kategorie vozů střední třídy. O úspěšnosti Superbu netřeba pochybovat. Například v roce 2019 i 2020 nechal daleko za sebou i starý dobrý Passat a umístil se u nás na první příčce prodejnosti v rámci své kategorie. To jistě o něčem svědčí. Superb je zkrátka esem v rukávu „naší“ Škodovky a mimořádně dobré, spolehlivé i stylové vozidlo. V roce 2015 značka představila už třetí generaci Superbu.

4. Mazda 6

Mazda 6 sedan
Mazda 6 sedan, zdroj: mazda.cz

Další elegantní švihák. Mazda 6 sedan má rysy sportovce a zároveň se dokáže tvářit velmi seriózně. Tento vůz známé japonské automobilky vyjel z výrobní linky poprvé v roce 2002 a od roku 2012 se vyvinul do třetí generace. V roce 2018 pak dostal osvěžující facelift, takže nová Mazda 6 vypadá opravdu skvěle. Nabízí komfort i výkon a velmi precizní technické zpracování, které se projevuje na spolehlivosti i jízdních vlastnostech. Japonská kvalita první jakosti.

5. Lexus IS

Lexus IS
Lexus IS, zdroj: lexus.cz

S cenou začínající těsně pod hranicí milionu korun už Lexus IS patří mezi exkluzivnější kousky (tedy vyšší střední třídu). U nás navíc IS není zrovna dvakrát profláknutý (např. ve srovnání s Passatem či Superbem), a tak může být dobrou volbou, pokud preferujete trochu „originálnější“ styl. Svými vlastnostmi přitom nijak nezaostává. Naopak, nabízí vynikající komfort, prostor, vytříbené jízdní vlastnosti i výkon. K dispozici je navíc i s velice podařeným hybridním pohonem.

6. Mercedes-Benz třída C

Mercedes-Benz třídy C
Mercedes-Benz třídy C, zdroj: mercedes-benz.cz

Těžko bychom mohli v našem žebříčku zapomenout na Mercedes. Zvlášť když se model „C-class“ dlouhodobě drží v první desítce nejprodávanějších vozů své třídy u nás. Historie tohoto vozu sahá až do roku 1993 (model W202). Letošní rok (2021) je významný tím, že Benz představil novou, už pátou, generaci tohoto vozu s označením W206. Se základním zážehovým motorem o výkonu 170 koní ho můžete mít od 867 tisíc Kč.

7. Peugeot 508

Peugeot 508 SW
Peugeot 508 SW, zdroj: peugeot.cz

Na závěr trocha Francie. Peugeot 508 patří v našem žebříčku mezi relativní omladinu. Vznikl teprve v roce 2010 a zatím jezdí jen jeho druhá generace. Nový ho můžete mít od 890 000 Kč a taky je k dispozici s hybridním pohonem. I tento francouzský elegán stojí v rámci své kategorie za úvahu.

Jak vybrat vůz střední třídy?

Co je vlastně střední třída u automobilů? Tento pojem může být poněkud matoucí, jakož i celý systém kategorizace do tříd. Existují totiž tři střední třídy:

  • Nižší střední třída odpovídá segmentu C v evropské kategorizace a třídě compact car v americkém členění. Britové zas mohou hovořit o „small family car“.
  • Střední třída odpovídá segmentu D a americké třídě mid-size car. Někdy se taky používá pojem large family car.
  • Vyšší střední třída pasuje na segment E. Používá se i britský termín executive car. V Americe pak full-size car.

Dělení do tříd a pojem střední třída tedy neodkazuje nutně na cenovou relaci, což je vysvětlení, které by se přirozeně nabízelo. Ale neplatí ani tak docela to, že by naše zavedené třídy nějak striktně odpovídaly velikosti nebo rozměrům vozů. Tyto třídy spíše představují nástroj pro statistiku a marketing. Pojďme si vysvětlit, co od nich tedy vlastně čekat:

  • Nižší střední třída označuje především menší, kompaktní rodinné vozy. Patří sem zejména hatchbacky, ale i menší kombi nebo sedany a některé crossovery. Mezi známé zástupce patří např. Hyundai i30, Opel Astra či Škoda Octavia.
  • Střední třída zahrnuje především sedany, ale taky vozy kombi nebo liftbacky. Jde o „lepší“ rodinná, ale i reprezentativní vozidla. Mezi nejznámější patří vozy jako VW Passat, Audi A4 nebo Škoda Superb z našeho žebříčku.
  • Vyšší střední třída už je na hranici luxusnějších vozů. Nabídne více prostoru, dominují sedany, ale opět i kombi či liftbacky. Zmínit lze třeba BMW 5, Audi A6 nebo Mercedes-Benz třídy E.

Přidat komentář

Klikněte sem pro zanechání komentáře

Oblíbená auta